× Συζητήσεις για Λουλούδια και Διακοσμητικά Φυτά.

μοσχεύματα τριανταφυλλιάς

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #13416 από γιωτα
μοσχεύματα τριανταφυλλιάς δημιουργήθηκε από γιωτα
προσπαθώ να φτιάξω νέα φυτά από μια τριανταφυλλιά που έχω στο χώμα. την καθάρισα το φθινώπορο από τα ξερά και τώρα αντί για να είναι σε νάρκη, είναι γεμάτη μπουμπούκια και μια χαρά φύλλωμα. έχω 2 ερωτήσεις. 1.να την κλαδέψω τέλος του μήνα αυτού ; 2. από το κλάδεμα αυτό μπορώ να πάρω μοσχεύματα;(δεν έχω καμιά πείρα από μοσχεύματα)

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #13424 από ΣΤΑΥΡΟΣ
Απαντήθηκε από ΣΤΑΥΡΟΣ στο θέμα μοσχεύματα τριανταφυλλιάς
Αγαπητή Γιώτα
Η αλήθεια είναι οτι οι τριανταφυλλιές μόλις δούνε λίγο παραπάνω ηλιο και θερμοκρασίες σχετικά ηπιες ''ξεγιελιούνται'' κι αρχίζουν να πετάνε μικρούς βλαστούς.
Θα σου πρότεινα μέχρι αρχες Φλεβάρη να τις κλαδέψεις ελαφρά (αν και δεν εχουν ανάγκη και σε βαθύτερο κλάδεμα γιατί θα πετάξουν μια χαρά...)
Οσο για μοσχεύματα μάλλον θα επρεπε να το είχες κάνει μέχρι τέλη Νοέμβρη για καλύτερα αποτελέσματα. Δεν χάνεις τίποτα να δοκιμάσεις, αφού χρησιμοποιήσεις οπωσδήποτε σκόνη ριζοβολίας, και αν πετύχει, πέτυχε. Ετσι κι αλλιώς την αρχή θα δείξουν οτι ριζώσανε, αλλά μην βιαστείς να χαρείς γιατί μπορεί να ξεραθούν μέχρι το καλοκαίρι. Την επόμενη χρονιά θα είσαι σίγουρη για το αποτέλεσμα, που θα δείς αν ξαναπετάξουν σαν νεαρά φυτά.
Ταπεινή γνώμη βέβαια είναι ολα τούτα, μιάς και εχω φτιάξει δεκάδες ριζώματα και τα πιο πολλά τα χαρίζω σε φίλους....
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": γιωτα

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #13438 από γιωτα
Απαντήθηκε από γιωτα στο θέμα μοσχεύματα τριανταφυλλιάς
Σταύρο σε ευχαριστώ . Θέλω παρα πολύ αυτήν την συγκεκριμένη τριανταφυλλιά , τα μοσχεύματα που μέχρι τώρα έχω βάλει , δεν τα κατάφεραν, με ορμόνη και το Νοέμβρη, όπως λες. στην αρχή βγάζουν φυλλαράκια και μετά τίποτα. θα χρειαστώ τη βοήθεια σου σίγουρα στη νέα απόπειρα. θα κάνω όπως είπες για κλάδεμα.

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #13640 από γιωτα
Απαντήθηκε από γιωτα στο θέμα μοσχεύματα τριανταφυλλιάς



αυτή είναι η τριανταφυλλιά
Συνημμένα:
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": fireseaker, markonis

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν - 11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #13670 από ΣΤΑΥΡΟΣ
Απαντήθηκε από ΣΤΑΥΡΟΣ στο θέμα μοσχεύματα τριανταφυλλιάς
..
Last edit: 11 Χρόνια 1 Μήνας πριν by ΣΤΑΥΡΟΣ.

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν - 11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #13671 από ΣΤΑΥΡΟΣ
Απαντήθηκε από ΣΤΑΥΡΟΣ στο θέμα μοσχεύματα τριανταφυλλιάς
Κάτι τέτοιες τριανταφυλλιές συναντώ μερικές φορές και μούρχεται να βάλω όχι ένα αλλά εκατό μοσχεύματα !!!
Γιώτα, μήπως η φωτογραφία είναι τραβηγμένη τον περσινό Μάη ;; (αστειεύομαι …..)
Όχι γιατί αν είναι τωρινή, τι σχόλιο να κάνω εγώ ;; Μοναδική !!!
Αλήθεια τι σόι τριανταφυλλιά είναι τούτη γεμάτη μπουμπούκια τέτοια εποχή;;
Μένω άφωνος !!!! Καλό πάντως είναι να βάλεις μερικά σκόρδα έξω στον κήπο για το κακό το μάτι !!!
Δεν ξέρω βέβαια αν αυτή η τριανταφυλλιά χρειάζεται κλάδεμα σε τέτοια κατάσταση που είναι. Ίσως ένα πολύ ελαφρύ καθάρισμα από αδύναμα ή μισόξερα κλαδιά. Ακόμα βέβαια κι αν την κλαδέψεις το σίγουρο είναι ότι θα γεμίσει πάλι βλαστούς και τριαντάφυλλα μέχρι τα τέλη του Απρίλη.
Μιας και μιλάμε για μοσχεύματα τριανταφυλλιάς να πούμε λίγα λόγια για τον τρόπο που μπορεί κάποιος να φτιάξει νέα φυτά από ήδη υπάρχουσες τριανταφυλλιές , αφού είναι η εποχή του κλαδέματος.





Τα κομμένα κλαδιά της τριανταφυλλιάς και ειδικά τα ξυλώδη τμήματα προσφέρονται για παραγωγή νέων φυτών.
Εδώ μπορείτε να πάρετε μια ιδέα για τη διαδικασία :

Από τα κομμένα κλαδιά....


........διαλέγετε τα πιο καθαρά και ξυλώδη τα οποία κόβετε σε κομμάτια μήκους περίπου 20-30 εκ.



Προσοχή στο κόψιμο : η πάνω πλευρά κόβεται λοξά για να μην ‘’λιμνάζει’’ νερό και σαπίσει το μόσχευμα.


Επιπλέον η κάτω μεριά κόβεται 1 εκ πιο χαμηλά από το ‘’μάτι’’ που θα φύτρωνε νέος βλαστός και στο σημείο αυτό θα πετάξει ρίζα.


Την κάτω άκρη την βρέχετε και στη συνέχεια τη βουτάτε σε σκόνη ριζοβολίας σε μήκος 3-4 εκ.





Ανοίγετε αυλάκι και φυτεύετε τα μοσχεύματα ανά διαστήματα 20-30 εκ.



Αρχικά τα μοσχεύματα θα πετάξουν φύλλα μόλις έρθει η άνοιξη, αλλά με τις ζέστες του καλοκαιριού πιθανόν να δείτε κάποια να παραδίδουν το πνεύμα !!!
Την επόμενη άνοιξη που θα βλασταίνουν ξανά μπορούμε να είμαστε σίγουροι ότι πέτυχε το εγχείρημα.
Θα είναι πλέον ετοιμες οι νεαρές τριανταφυλλιές να φυτευτούν στην οριστική τους θέση.
Προσοχή !!!
Φοράτε γάντια χοντρά, γιατί οι τριανταφυλλιές δεν αστειεύονται άμα θυμώσουν !!!


Last edit: 11 Χρόνια 1 Μήνας πριν by ΣΤΑΥΡΟΣ.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": γιωτα, kristi1, fireseaker, DAVIS

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #13704 από γιωτα
Απαντήθηκε από γιωτα στο θέμα μοσχεύματα τριανταφυλλιάς
Σταύρο, ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες, θα τις ακολουθήσω πιστά...φυσικά , έχεις δίκιο. τις φωτογραφίες αυτές τις έβαλα, για να πάρεις μια γεύση για την τριανταφυλλιά. να σου πω, ότι, το άρωμα της είναι πολύ ωραιότερο από την όψη της. οι φωτογραφίες είναι τραβηγμένες, 28 Απριλίου 2012. θα έπρεπε να στο διευκρινήσω

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #13711 από kristi1
Απαντήθηκε από kristi1 στο θέμα μοσχεύματα τριανταφυλλιάς
Σταύρε, πολύ κατατοπιστικές οδηγίες, σευχαριστώ. Επειδή έχω δυο τριανταφυλιές και θέλω να τις πολλαπλασιάσω, μπορώ να κάνω όπως τα είπες στις οδηγίες χωρίς να τις βουτλιξω στη σκόνη ριζοβολίας ,γιατί σεν έχω ή πρέπει να παω να αγοράσω οπωσδήποτε;

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #13712 από ΣΤΑΥΡΟΣ
Απαντήθηκε από ΣΤΑΥΡΟΣ στο θέμα μοσχεύματα τριανταφυλλιάς
Αντώνη, ενα βασικό χαρακτηριστικό που πρέπει να εχει κάθε καλλιεργητής ο οποίος θέλει να βελτιώσει το επίπεδο γνώσεων και εμπειρίας του, είναι να δοκιμάζει και να πειραματίζεται,αν εξάρτητα απο το αποτέλεσμα.
Βεβαίως μπορείς να φτιάξεις μοσχεύματα χωρίς σκόνη ριζοβολίας, δεν εχεις να χάσεις τίποτα, είναι δωρεάν εξ αλλου.
Μπορεί να μην πετύχει κανένα, αλλά μπορεί να πιάσουν τα περισσότερα.
Στο κάτω κάτω, παλιά που δεν κυκλοφορούσε ευρέως η σκόνη ριζοβολίας δεν φτιάχνανε νέα φυτά τριανταφυλλιάς ;;;
Βάλε μπόλικα λοιπόν !!!!!
Καλή επιτυχία !!!
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": kristi1, fireseaker, DAVIS

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #13740 από kristi1
Απαντήθηκε από kristi1 στο θέμα μοσχεύματα τριανταφυλλιάς
Απόλυτα λογικά αυτά που γράφεις. Θα το δοκιμάσω και θα ενημερώσω και σας μετά. Ευχαριστώ.

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Συντονιστές: ilias
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 2.230 δευτερόλεπτα