× Συζητήσεις για Λουλούδια και Διακοσμητικά Φυτά.

Γιασεμι

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Μήνας πριν #3909 από Leo de Xait
Απαντήθηκε από Leo de Xait στο θέμα Γιασεμι

theologis έγραψε: ισως δεν φαινεται καλα στην φωτογραφια αλλα το πρασινο ειναι η προεκταση του ξερου και εκει ειναι το προβλημα μου.......θα προσπαθησω να καθαρισω οτι ξερο μπορω και θα αφησω το υπολοιπο.Ερωτηση....μπορω τωρα με το κρυο που τοχω στο μπαλκονι ακομη να το καθαρισω και μετα να το φυτεψω; νομιζω ειναι καλυτερα ετσι μη το κουρεψω αφου το φυτεψω στο εδαφος γιατι μια ταραχη θα παθει στο χωμα.....επιτη ευκαιρια...σημερα πηγα σε ενα καταστημα που μου συνεστησαν οι Δανοί (τους εστειλα email) που εχει αξεσουαρ για το σκαπτικο μουκαι μου ειπαν οτι οντως κανουν δουλεια και ετσι θα παρω τις ροδες με ενα αυλακωτηρα προς το παρον και μετα θα δω τα υπολοιπα μια και ειναι και λιγο ακριβα.Ειπαν οτι τα περισσοτερα σκαπτικα παιρνουν τετοια αξεσουαρ οπως και το δικο σου οποτε παρε την αποφαση και εσυ και παρε καποιο νομιζω οτι αξιζει τον κοπο.


Βλεποντας τις φωτός θα συφωνήσω με τον fireseaker ότι θελει καλό καθάρισμα από τα ξερά.
Αυτό που λες ''αλλα το πρασινο ειναι η προεκταση του ξερου και εκει ειναι το προβλημα μου'' μάλλον εννοεις τον κορμό του φυτού, δηλαδή το παλαιότερο εκείνο κλαδί - βλαστάρι του φυτού που άρχισε σταδιακά να ξυλοποιήτε και φυσικά δεν είναι δυνατόν να το κόψεις και εσύ το μπερδευειες με ξερό. Επίσης προτείνω μετά το κλάδεμα - καθάρισμα να το φυτέψεις στο έδαφος για να ανανεωθεί. Καλύτερα πάντως κάνε όλες αυτές τις εργασίες αρχές Μαρτίου.

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Μήνας πριν - 10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #3911 από fireseaker
Απαντήθηκε από fireseaker στο θέμα Γιασεμι
.
Last edit: 10 Χρόνια 10 Μήνες πριν by fireseaker.

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Μήνας πριν #3912 από theologis
Απαντήθηκε από theologis στο θέμα Γιασεμι
Με το πότισμα δεν έκανα τίποτε ακόμη γιατί πρόκειται να ξηλώσω το παλιό επειδή θα επεκτείνω το κήπο.Πρόκειται να αλλάξω τελείως το χώρο εκει, περισυ ημουν πολύ αποσχολημένος τον Ιούνιο και Ιούλιο με αποτέλεσμα να κανω πρόχειρα πραματα.Φετος ευελπιστώ να ειμαι σχεδον πάντα εκεί οπότε θα διατηρήσω το ίδιο συστημα με σταλάκτες.Ουσιαστικά το αυτόματο το χρειάζομαι για κάποιες μέρες που θα κατεβαίνω Θεσσαλονίκη να τελειώσω κάποιες υποχρεώσειςΤο φίλτρο δεν λέει με τίποτε γιατι θα στομώνει πολυ τακτικά.Αυτά απο εμπειρίες των γειτόνων.Οσο για τα αξεσουάρ όντως τσιμπάνε αλλα εχω δει και διαφορες τιμών απο μαγαζι σε μαγαζί.Ψαξ'το.Εκεί που δεν ήξερα κανέναν οι Δανοι μου σύστησαν (σε μισή ώρα απάντησαν!!!) ενα στην Λάρισα και απο εκει βρήκα Αθηνα και Θεσσαλονίκη.
Καλή σου μέρα
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": fireseaker

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Συντονιστές: ilias
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.095 δευτερόλεπτα