× Συζητήσεις για Διαμόρφωση Τοπίου

αναρριχωμενη πρασιναδα

Περισσότερα
12 Χρόνια 8 Μήνες πριν #1389 από dorita
αναρριχωμενη πρασιναδα δημιουργήθηκε από dorita
φιλοι του καλλιεργω καλη σας μερα,
οπως σας ειχα γραψει κ σε καποιο αλλο μνμ μου φτιαχνω τωρα τον κηπο μου στο νεο μου σπιτι κ προσπαθω να βρω ποια φυτα ειναι καταλληλα για ποιους χωρους κλπ.....
επειδη το σπιτι που μενουμε ειναι ανοιχτο γυρω γυρω κ οι καιρικες συνθηκες ειναι εντονες καθως εδω ειναι το πιο ορεινο μερος της κω απο οτι μου εχουν πει κ ειλικρινα ο αερας δεν σταματαει ποτε ακομη κ τωρα τελος ιουλιου......
εχω λοιπον ενα τεραστιο μπαλκονι ταρατσα οπου δεν εχει καν υποστεγο κ ειναι ανοιχτο στα 3/4 της περιμετρου του οπου ο αερας κ η υγρασια ειναι εντονα ειδικα τις νυχτερινες ωρες...... φανταστειτε οτι ακομη κ αυτες τις μερες του καυσωνα εμεις ηταν αδυνατον να κατσουμε εκει περαν τις 9 το βραδυ γιατι το νερο της υγρασιας της ατμοσφαιρας ηταν τοσο εντονο που φοραγαμε ζακετες!!! καθως κ ο δροσερος αερας που σε συνδυασμο με την υγρασια μας παγωνε, κ παρολο που εβαλα κ μεγαλη ομπρελα για καλυψη κ σαλονακι δεν μπορω να απολαυσω αυτο το χωρο!!!!!
ομως επειδη ειμαι λιγο πεισματαρα θελω να το διαμορφωσω σε μορφη κηπου για να μη φαινεται τοσο αδειο!!!!γιατι ολα τα λουλουδακια μου τα πηγα σε πιο προστατευμενο χωρο,σε σκεπαστα μπαλκονια!!!!! σκεφτηκα λοιπον να βρω αναρριχωμενες πρασιναδες ανθεκτικες στον δυνατο ηλιο κ αερα.... εκτος λοιπον απο τη γνωστη αραχνη που δεν της εχω κ ιδιαιτερη συμπαθεια για ψυχολογικους λογους...... εχετε να μου προτεινετε κατι?????
σας ευχαριστω ολους κ περιμενω νεα σας!!

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 7 Μήνες πριν #1398 από Leo de Xait
Απαντήθηκε από Leo de Xait στο θέμα αναρριχωμενη πρασιναδα
Γιατί δεν βάζεις κανα Κισσό? Επίσης εμένα με αρέσει πολλύ και η Μπιγνονια η οποία βγάζει και άνθη χρωματιστά τα οποία μοιάζουν με μικρές καμπανούλές (μόνο για το κρύο είμαι επιφυλακτικός)

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 7 Μήνες πριν #1400 από HELENA
Απαντήθηκε από HELENA στο θέμα αναρριχωμενη πρασιναδα
Πολλά είναι τα είδη που μπορείς να φυτέψεις όπως γιά παράδειγμα η βουκαμβίλια που είναι <<παντός καιρού>>, η γλυτσίνια, το γιασεμί, ο κισσός που σου ανέφερε ο Leo de xait πιό πάνω, το ρυγχόσπερμα,η διπλαδένια, η τριανταφυλλιά.
Η τριανταφυλλιά, η βουκαμβίλια και ο κισσός είναι γρήγορης ανάπτυξης φυτά οπότε πολύ γρήγορα θα δεις να διαμορφώνεται ο χώρος σου όπως εσύ θέλεις!!!!!

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 7 Μήνες πριν #1436 από dorita
Απαντήθηκε από dorita στο θέμα αναρριχωμενη πρασιναδα
παιδια σας ευχαριστω πολυ εκτος απο το κισσο δεν ηξερα για
τα αλλα φυτα καθως κ οτι η βουκαμβιλια ανηκει στα αναρριχωμενα η μπιγονια κ το γιασεμι μου αρεσαν πολυ σαν ιδεες σας...... αυριο παω να αγορασω κι ολας...... εεε βεβαια ηξερα που ρωτησα χαχαχααχαχα
και παλι καλη σας μερα!!!!!!!

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 7 Μήνες πριν #1440 από Χωριάτισσα
Απαντήθηκε από Χωριάτισσα στο θέμα αναρριχωμενη πρασιναδα
εμένα μου αρέσει και το πεντάφυλλο....βέβαια το χειμώνα δεν έχει φύλλα ...μόνο τα κλαράκια του μένουν αλλά από την άνοιξη οργιάζει στο πράσινο....πολύ γρήγορο στην ανάπτυξη και κάνει και πυκνό ίσκιο άμα χρησιμοποιηθεί σε πέργολα.....κατά τα άλλα...ρυγχόσπερπα....έχει κάτι ωραία χωνάκια(πολλά και διάφορα)....αναρριχώμενα....είναι και το λουμπάγκο(σόρυ...έτσι το λέω εγώ...χεχε...), το κανονικό του όνομα είναι μπλουμπάγκο.....κάνει κάτι ωραία μπλε λουλούδια(δεν είναι ακριβώς αναρριχώμενο(αλλά το κάνεις ό,τι θες
....τώρα βέβαια δεν είμαι σίγουρη για την μπιγκόνια;;;;είναι αναρριχώμενη;;;δεν το ήξερα...σαν θαμνάκι μου κάνει...εγώ έχω σε γλάστρα...ίσως είναι άλλη ποικιλία....χμμμμ

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 7 Μήνες πριν #1445 από dorita
Απαντήθηκε από dorita στο θέμα αναρριχωμενη πρασιναδα
σ ευχαριστω χωριατισσα μου εδωσες κ αλλες ιδεες, με το πενταφυλλο....ετσι κ αλλιως απ οτι βλεπω ο χειμωνας ειναι σκληρος εδω απο πλευρας αερα οποτε ας ριχνει καλυτερα τα φυλλαρακια του κ να ξανανθιζει αλλιως θα το ρημαζουν τοσα μποφορ...... αλλωστε κ οι τοιχοι γυρω γυρω που θελω να το φτιαξω ειναι κοντοι οποτε καλυτερα να ειναι κατι πιο φουντωτο. παντως θα τις δω ολες σας τις προτασεις να δω κ τι ειναι ομορφο γιατι ειλικρινα εγω δεν ξερω κανενα απο ολα αυτα εκτος της βουκαμβιλιας κ του γιασεμιου χαχααχαχαχα

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 7 Μήνες πριν - 12 Χρόνια 7 Μήνες πριν #1451 από Leo de Xait
Απαντήθηκε από Leo de Xait στο θέμα αναρριχωμενη πρασιναδα

Χωριάτισσα έγραψε: εμένα μου αρέσει και το πεντάφυλλο....βέβαια το χειμώνα δεν έχει φύλλα ...μόνο τα κλαράκια του μένουν αλλά από την άνοιξη οργιάζει στο πράσινο....πολύ γρήγορο στην ανάπτυξη και κάνει και πυκνό ίσκιο άμα χρησιμοποιηθεί σε πέργολα.....κατά τα άλλα...ρυγχόσπερπα....έχει κάτι ωραία χωνάκια(πολλά και διάφορα)....αναρριχώμενα....είναι και το λουμπάγκο(σόρυ...έτσι το λέω εγώ...χεχε...), το κανονικό του όνομα είναι μπλουμπάγκο.....κάνει κάτι ωραία μπλε λουλούδια(δεν είναι ακριβώς αναρριχώμενο(αλλά το κάνεις ό,τι θες
....τώρα βέβαια δεν είμαι σίγουρη για την μπιγκόνια;;;;είναι αναρριχώμενη;;;δεν το ήξερα...σαν θαμνάκι μου κάνει...εγώ έχω σε γλάστρα...ίσως είναι άλλη ποικιλία....χμμμμ


Η Μπιγκόνια (η Βιγκόνια) που λες είναι πολυετές ανθόφυτο μη αναριχώμενο, με μικρές αντοχές στο κρύο και δεν ''αγαπάει'' τον ήλιο. Η Μπιγκνόνια είναι αναριχώμενο (φυλλοβόλλο νομίζω) που βγάζει μεγάλα ''χωνάκια'' στέλνω και φοτος.




Μπιγκνόνια.jpg


Συνημμένα:
Last edit: 12 Χρόνια 7 Μήνες πριν by Leo de Xait.

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 7 Μήνες πριν #1479 από Χωριάτισσα
Απαντήθηκε από Χωριάτισσα στο θέμα αναρριχωμενη πρασιναδα
καλέ τι ωραίο που είναι το αναρριχώμενο μπιγκονάκι....καταπληκτικό......ευχαριστώ Λεό.....

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Συντονιστές: ilias
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.736 δευτερόλεπτα