× Συζητήσεις για Διαμόρφωση Τοπίου

Λύση για περίφραξη

Περισσότερα
10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #16617 από georgini
Λύση για περίφραξη δημιουργήθηκε από georgini
Καλησπέρα, είμαι ο Γιώργος και είμαι νέος στο φορουμ. Έχω ένα κήπο(περίπου 50τμ) που είναι παραμελημένος για πολλά χρόνια και έχω αρχίσει να τον ξεβοτανίζω με τα χέρια. Ακόμα δεν έχω αποφασίσει τι φυτά θα βάλω μέσα. Ο κήπος έχει μια πορτοκαλιά, μανταρινιά, λεμονιά, περγαμόντο και νεράτζι. Στις δυο πλευρές του κήπου υπάρχει περίφραξη(συρματόπλεγμα με πασσάλους). Αυτό που θέλω να κάνω πρώτα και νομίζω πως είναι και πιο εύκολο είναι να βάλω κάτι στους φράχτες για να μην φαίνομαι απέξω. Επειδή υπάρχουν αυτά τα δέντρα μέσα δεν μπορώ να βάλω αυτά που χρησιμοποιούν στις πολυκατοικίες για φράχτη. Σκεφτόμουν για αναρριχώμενα φυτά όπως γιασεμί, μποκαμβίλια, κισσό κα.... Μου είπαν όμως πως επειδή μπλέκονται στο φράχτη μπορεί να δημιουργήσουν πρόβλημα και να τον ρίξουν. Υπάρχει τέτοια περίπτωση; Τι άλλο μπορώ να χρησιμοποιήσω; Έχω σκεφτεί να χρησιμοποίσω δίχτυα σκίασης απο τη μέσα μεριά του φράχτη, θα είναι αποτελεσματικό;Όταν καταφέρω και τελειώσω το ξεβοτάνιασμα σκέφτομαι να βάλω αρκετά λουλούδια και σε μια άκρη λαχανικα. Επίσης τι θα ήταν καλύτερο να κάνω, να πάρω μια μικρή ηλεκτρική φρέζα να αναμοχλεύσω λίγο το χώμα στην αρχή ή να το αφήσω έτσι αφού ποτέ δεν έχει καλλιεργηθεί; Αυτά για αρχή... Ευχαριστώ

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #16625 από georgini
Απαντήθηκε από georgini στο θέμα Λύση για περίφραξη
Καλημέρα καλό μήνα και σε σένα. Το δίχτυ σκίασης ξέρεις άμα είναι ανθεκτικό αρκετά; Από θέμα αέρα σίγουρα δεν έχω πρόβλημα απλά επειδή υπάρχουν αρκετές αδέσποτες γάτες φοβάμαι μην μου το χαλάσουν. Για τη φρέζα σκεφτόμουν να μην δώσω πολλά χρήματα το πολύ μέχρι 300 γιατί δεν πρόκειται να κάνω μεγάλη καλλιέργεια απλά θέλω να ανακατευτεί λίγο το χώμα και γιατί θα μου μείνει μετά. Το χώμα είναι σχετικά μαλακό και δεν έχει πέτρες. Επίσης θα ήταν καλό να πάω σε ένα γεωπόνο με δείγμα χώματος για να μου πει τι φυτά ταιριάζουν στο έδαφος ή να βάλω ότι φυτά θέλω;

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Συντονιστές: ilias
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.084 δευτερόλεπτα