× Συζητήσεις για κάκτους.

Απ: ΚΑΛΛΙΕΡΓΕΙΑ ALOE VERA-ΠΟΥ & ΣΕ ΤΙ ΜΟΡΦΗ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΟΥΛΗΣΩ

Περισσότερα
8 Χρόνια 10 Μήνες πριν #21392 από dimdro
Καλησπερα στο forum.
Επειδη αναπαντεχα πουλησα αγροτεμαχιο με καλλιεργεια αλοης βερα Barbadensis Miller, πωλουνται κατ αναγκη 650 φυτα ηλικιας 2-3 ετων (φυτευτηκαν το 2014 & ενταχθηκαν στο ΔΗΩ ), συνοδευονται με πιστοποιητικο βιολογικης καλλιεργειας IRIS καθως και με παραστατικα αγορας του Κρητικου παραγωγου.
Περιοχη ανατολικης Αττικης. Τιμη συμφερουσα (με 1000μετρα σταλακτηφορου σωληνα Φ16 σταλακτες / 1μετρο)
Τηλεφ επικοινωνιας 6932308305 κος Δημητρης

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 9 Μήνες πριν #21549 από vagos1234
έχει κανένας ενημέρωση για τον πανελλήνιο σύλλογο βιοκαλλιεργειτών αλόης.(ΠΑΣΟΒΑ) ουτε το site τους δεν μπορώ να βρω πια για ενημέρωση. υπάρχει ακόμα ο σύλλογος?

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 9 Μήνες πριν #21550 από sixoremenos
Όσο κι αν έψαξα, δε βρήκα κάποιο link. Περίεργο, γιατί τελευταία φορά είχα μπει μέσα στον Ιούνιο και δεν είχε κάποιο νέο σχετικά με τη λειτουργία του συλλόγου. Αν μάθει κάποιος κάτι, ας το ποστάρει για να ξέρουμε.

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 9 Μήνες πριν #21552 από -Χάρης-
Απ'οσο γνωρίζω, υπαρχει καποιο προβλημα με το server, που θα αποκατασταθει σύντομα..

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 8 Μήνες πριν #21576 από Gekon
Θα ήθελα να επισημάνω ότι τα φυτώρια που πουλάνε πάσης φύσεως φυτά και δέντρα, έχουν κατακλυστεί εσχάτως από εισαγόμενα ολλανδικά φυτά αλόης, τα οποία βέβαια δεν ανήκουν στην barbadensis miller. Οι άτυχοι που θα χρησιμοποιήσουν το τζέλ από τα φύλλα των φυτών αυτών πάνω τους, θα το καταλάβουν αμέσως. Δυστυχώς υπάρχουν πολλές ποικιλίες αλόης που μοιάζουν πολύ με την barbadensis miller, οι οποίες είναι τοξικές για τον άνθρωπο. Αν δεν είστε σίγουροι για το φυτό σας, μην το χρησιμοποιήσετε, παρά μόνο για διακόσμηση, μέχρι τη στιγμή που θα ανθίσει. Αν δείτε το χαρακτηριστικό κίτρινο άνθος με το γλυκό νέκταρ στο εσωτερικό του, τότε καταναλώστε άφοβα. ;)
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": sixoremenos

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 7 Μήνες πριν #21631 από komis
Καλησπέρα

έχω το εξής πρόβλημα όπως δείχνω στο παρακάτω λινκ και έχω εισάγει και εικόνες

πως αντιμετωπίζεται ;

αλόη

ευχαριστώ

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 7 Μήνες πριν - 8 Χρόνια 7 Μήνες πριν #21633 από amauro
Φίλε komis απ'ότι είδα τα φυτά σου δεν έχουν πρόβλημα κατά την γνώμη μου θα τα βγάλεις στον Ήλιο και θα τα ποτίζεις 2-3 φορές την εβδομάδα όσο κρατάνε οι ζέστες με τα κρύα 2-3 φορές τον μήνα και θα δείς ότι θα ζωντανέψουν .
Να προσέξεις όμως αυτό που είπε πιο πάνω ο φίλος Gekon για την γνησιότητα του είδους . Να είσαι σίγουρος ότι η ΑΛΟΗ συγχωρεί κάθε λάθος που κάνεις .
Last edit: 8 Χρόνια 7 Μήνες πριν by amauro. Αιτία: ορθ.λάθος

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 7 Μήνες πριν #21634 από sixoremenos

komis έγραψε: Καλησπέρα

έχω το εξής πρόβλημα όπως δείχνω στο παρακάτω λινκ και έχω εισάγει και εικόνες

πως αντιμετωπίζεται ;

αλόη

ευχαριστώ


Από τη μικρή μου εμπειρία, έχω να σου πω τα εξής:

Τα λυγισμένα φύλλα, με καφετί χρώμα και κάπως αδύνατα, είναι λόγω του μεταφυτευτικού σοκ. Η ζέστη του καλοκαιριού (ειδικά του Ιουλίου - Αυγούστου) και η έκθεση στον ήλιο, επιδεινώνουν το σοκ αυτό, το οποίο μπορεί να κρατήσει και 2,5 μήνες.
Στη φάση που είναι τα φυτά σου, μπορείς σιγά σιγά να τα βγάλεις στον ήλιο και να τους κάνεις τακτικά ποτίσματα σε μικρές ποσότητες. Δηλαδή, αντί για 1 λίτρο ανά φυτό ανά εβδομάδα, είναι προτιμότερο τώρα στην αρχή να τα ποτίζεις με 0,5 λίτρο ανά φυτό 2 φορές την εβδομάδα.
Επίσης, αφού έχουν αρχίσει και πρασινίζουν (υποθέτω ότι είχαν γίνει καφέ και σιγά σιγά επανέρχονται) καλό θα ήταν να τα βοηθούσες με ένα υδατοδιαλυτό λίπασμα 20-20-20 ή, αν θέλεις τις αλόες σου βιολογικές, με ένα λίπασμα από εκχύλισμα φυκιών. Προσοχή όμως, όχι υπερβολές γιατί θα έχεις αντίθετα αποτελέσματα. Δύο το πολύ υδρολιπάνσεις είναι αρκετές.

Πάντως, δε μου φαίνονται για aloe vera...

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 3 Μήνες πριν #21804 από vagos1234
χρονια πολλα καλη χρονια σε ολους
Υγεια σε ολο τον κοσμο , τις καλυτερες ευχες μου σε ολους τους καλιεργητες.
παιδια εχουμε κανενα νεο με το πανελληνιο σωματιο βιοκαλιεργητων αλοης (πασοβα).
υπαρχει στο προσκηνιο η διαλυθηκε???
ρε παιδια απ'οτι ξερετε υπαρχει καποιος ελληνας παραγωγος που να τον εχει τροφοδοτισει με φυλλα??

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 1 Μήνας πριν #21861 από vagos1234
μια βοηθεια μηπως ξερει καποιος. το 90% της καλλιεργειας ειναι με πεσμενες ακρες. καμια ιδεα τι μπορει να φταιει? τροπος αντιμετωπισης?
σας παραθετω φωτογραφια
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Συντονιστές: ilias
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.115 δευτερόλεπτα