× Συζητήσεις για Λουλούδια και Βότανα στο Μπαλκόνι ή Ταράτσα.

Βασιλικός αγιορείτικος - Εμφάνισε καμμένα φύλλα στην κορυφή

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #10665 από nikos_r
Ευχαριστώ πολύ ήσουν κατατοπιστικότατη.

Δηλαδή με λίγα λόγια αν θέλω να μαζέψω σπόρους πρέπει εσκεμμένα να αφήσω το φυτό να ξεραθεί τελείως και να χαλάσει; Ή ξερένεται μόνο τοπικά και αφού αφαιρέσω τους σπόρους και κόψω τα ξεραμένα κλαδιά συνεχίζει οπως πρίν;

Επειδή δεν ξέρω αν θέλω να χαλάσω το φυτό για να μαζέψω σπόρους σε περίτπωση που θελήσω να αγοράσω σπόρους του χρόνου ξέρεις πως λέγεται αυτή η συγκεκριμένη ποικιλία;

Επίσης μπορώ να μαζέψω τους σπόρους πιο πρίν και να τους αφήσω να ξεραθούν;
Last edit: 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν by nikos_r.

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #10668 από Roula
Νίκο, ας τα πάρουμε τα πράγματα με τη σειρά τους:

1. Σε καμία περίπτωση δεν αναφερόμουν στην παρακμή του φυτού! :) Όπως γράφω, (και όπως άλλωστε φαίνεται και από τις φωτογραφίες που σου παρέθεσα) μόνον αυτοί οι κάλυκες ξεραίνονται, τοπικά, στην άκρη κάθε κλαδιού, ενώ το υπόλοιπο φυτό παραμένει ακμαίο. Με άλλα λόγια, ο σπόρος πρέπει να "μεστώσει", που λέμε. Δηλαδή, μην πας και τον κόψεις ακριβώς τότε που έχει μαραθεί το λουλουδάκι! Περιμένεις αρκετές ημέρες ακόμα. Μετά, με ένα ψαλιδάκι, αφαιρείς την ομάδα των καλύκων. Δεν χρειάζεται να αφαιρέσεις ολόκληρο το κλαδί, αφού αυτό θα συνεχίσει να ζει (αν το 'χει το είδος του). Όσο για αυτό που λες, αν μπορείς να τους μαζέψεις νωρίτερα και να τους ξεράνεις εσύ, ναι, μπορείς. Αλλά σε αυτήν την περίπτωση θα πρέπει να έχεις βεβαιωθεί ότι ο σπόρος έχει σχηματιστεί (έχει μεστώσει) πλήρως επάνω στο φυτό και το μόνο που μένει είναι να αφυγρανθεί, μια διαδικασία που μπορείς με προσοχή να την κάνεις κι εσύ.

2. Σε κανένα, μα κανένα είδος φυτού (αρωματικό, λαχανικό ή άλλο) δεν χρειάζεται να "χαλάσεις" το φυτό προκειμένου να πάρεις τους σπόρους του. Εξ όσων γνωρίζω, τουλάχιστον.
Αρκετές φορές πάντως, επειδή διαχειριζόμαστε μονοετή φυτά (όπως τα περισσότερα είδη βασιλικού), συνήθως συμπίπτει η περίοδος συλλογής σπόρων με την παρακμή του φυτού. Κοινώς, έχει ολοκληρώσει τον ετήσιο κύκλο του. Έχει αναπτυχθεί, ανθοφορήσει, έχει παράγει τους σπόρους του (άρα έχει εξασφαλίσει τη διαιώνισή του) κι έτσι παρακμάζει..........μέχρι την επόμενη άνοιξη, που κάποιο από τα σποράκια που θα έχουν πέσει στο χώμα, αν είναι τυχερό, θα φυτρώσει πάλι. ;)

3. Από όσο γνωρίζω, υπάρχουν διάφορες ποικιλίες βασιλικού, οι περισσότερες από τις οποίες είναι μονοετείς. Οι βασιλικοί μου στις φωτογραφίες είναι όλοι μονοετείς, γι' αυτό και τώρα, μέσα Σεπτέμβρη, έχουν φτιάξει ήδη τους σπόρους τους και σε λίγες εβδομάδες τα φυτά θα παρακμάσουν.
Έχω ακούσει για "αγιορείτικο" βασιλικό, όπως επίσης και για "χειμωνιάτικο". Δεν γνωρίζω αν είναι το ίδιο είδος αυτά τα δύο. Πάντως, ο χειμωνιάτικος υποτίθεται ότι είναι πολυετές φυτό -και δεν έχω λόγο να το αμφισβητώ, απλώς δεν είχα ποτέ τέτοια ποικιλία. Αυτό σημαίνει επίσης ότι δεν γνωρίζω πότε ακριβώς ανθοφορεί κτλ. Ο βασιλικός σου πάντως μου φαίνεται καθ' όλα ακμαίος -όπως ήταν και οι δικοί μου τον Ιούλιο, ένα πράγμα. :cheer:

Έχω βασιλικούς αρκετά συνεχόμενα χρόνια, από 2-3 μέρη της Ελλάδας, όλοι μονοετείς. Μόνο την άνοιξη που πέρασε μου κινήθηκε το ενδιαφέρον για πολυετή βασιλικό. Έκανα μια μικρή βόλτα στην αγορά, δυστυχώς δεν βρήκα εύκολα και ήταν φάση που δεν είχα διάθεση και χρόνο για να τον αναζητήσω εκτενέστερα.

Πάντως, αυτό που έχω ακούσει από πολλές διαφορετικές πηγές είναι ότι ο χειμωνιάτικος βασιλικός ξεχωρίζει από τους μωβ βλαστούς του (μπορείς να το τσεκάρεις και στο δικό σου φυτό, το οποίο, αν κρίνω από την εικόνα του αυτήν την περίοδο, υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να είναι χειμωνιάτικος).
Αν, λοιπόν, είναι, κοίτα να μαζέψεις σωστά το σπόρο γιατί του χρόνου θα σου ζητήσω!! :laugh: :laugh: :laugh:

:blush:

(Υ.Γ. Τα φιλιά μου στην κυρά-Φροσύνη).
Last edit: 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν by Roula.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": nikos_r

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #10671 από nikos_r
Δες και πες μου!

Αν είναι θα κάνω ότι μπορώ. :laugh:

Να μάθουμε ποιά είναι η ποικιλία δεν γίνεται ε;


Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #10673 από Roula
Δυστυχώς δεν είχα ποτέ τέτοιο βασιλικό, άρα προσωπικά δεν έχω εμπειρία στο συγκεκριμένο είδος, ούτε και έχω εντρυφήσει στις ποικιλίες!! :laugh:

Από όσα έχω διαβάσει και ακούσει ξώφαλτσα, εμένα μου φαίνεται για χειμωνιάτικος, κατ' αρχήν. Δεν ξέρω όμως ποια συγκεκριμένη ποικιλία είναι -ίσως κάποιο εμπειρότερο μέλος να μπορέσει να μας διαφωτίσει...

Όπως και να έχει, μπορώ να κάνω μια γερή έρευνα και, καλώς εχόντων των πραγμάτων, σε 3-4 μέρες να δούμε τι θα έχουμε βρει. Καλή ευκαιρία και για διαχωρισμό των ειδών βασιλικού. :whistle:

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #10675 από Roula

nikos_r έγραψε: Δες και πες μου!

Αν είναι θα κάνω ότι μπορώ. :laugh:

Να μάθουμε ποιά είναι η ποικιλία δεν γίνεται ε;


Εν τω μεταξύ, μπορείς να ψάξεις για ενημέρωση κι εσύ εδώ , εδώ κι εδώ . :P

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #10676 από nikos_r
Εγώ έχω σπόρια από αυτόν (πολλά)

Ο οποίος είναι ο κλασικός βασιλικός που χρισιμοποιείται στην ιταλική κουζίνα και λέγεται sweet basil και θα κάνω σπορείο τον Μάρτιο.

Και έχω και αυτόν στη φωτογραφία που έβαλα τον οποίο τον πήρα για Αγιορείτικο που ζεί και το χειμώνα ΑΛΛΑ στα Γιάννενα δεν πρόκειται να αντέξει θα πρέπει να τον βάλω μεσα στο σπίτι σε λίγο καιρό. Από αυτούς που έχει στα λίνκ που έβαλες ο thai basil μοιάζει λίγο αλλά πιστεύω ότι θα καταλάβω καλύτερα μόλις βγάλει άνθη που θα συγκρίνω τα άνθη. Τώρα από τα φύλλα δεν βγάζω άκρη.

Με αυτόν πάντως που βρήκα σε αυτό το άρθρο είναι ίδιος.
Last edit: 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν by nikos_r.

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #11345 από arxilamogio
παιδιά? χωρίς να θέλω να χαλάσω το θέμα , μπορείτε σας παρακαλώ να μου πειτε αν ειναι και ο δικος μου αγιορειτικος? δειτε 2 φωτο μηπως και μπορεσετε







ευχαριστώ
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #11346 από arxilamogio
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by arxilamogio.

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #11350 από fitsifofoula
Γεια σας. Απ΄ ότι ξέρω ο χειμωνιάτικος βασιλικός (το πολυετές φυτό) δεν ανθίζει και δεν πολλαπλασιάζεται με σπόρο. Βάζεις ένα κλαδάκι σε νερό , βγάζει ρίζα και το φυτεύεις. Το χειμώνα βάζεις τη γλάστρα μέσα σε ζεστό και φωτεινό μέρος. Μπορεί να αποδυναμωθεί λίγο και να πέσουν κάποια φύλλα αλλά την άνοιξη που τον βγάζεις έξω ξαναζωντανεύει. ΄Εγώ έτσι έχω κρατήσει μερικές φορές απ΄ αυτό το βασιλικό. Δεν ξέρω αν αυτός είναι ο αγιορείτικος.

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 9 Μήνες πριν #17612 από Katiag26
καλημέρα μόλις έκανα εγγραφή στο forum και θα ήθελα να ρωτήσω κάτι. Πρώτα όμως να συστηθώ. Ονομάζομαι Κάτια και δεν έχω κάποια ιδιαίτερη γν'ωση επάνω στα φυτά. Μου αρέσουν όμως πάρα πολύ. Διάβασα το συγκεκριμένο θέμα με τον βασιλικό και θα ήθελα να ρωτήσω τα άνθη που βγάζει ο βασιλικός πρέπει να τα κόβουμε η όχι;

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Συντονιστές: ilias
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.660 δευτερόλεπτα