× Συζητήσεις για Λουλούδια και Βότανα στο Μπαλκόνι ή Ταράτσα.

Σάκης

Περισσότερα
7 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 7 Χρόνια 4 Μήνες πριν #22384 από massalisa
Σάκης δημιουργήθηκε από massalisa
Είμαι νέος χρήστης του forum και θα ήθελα την βοήθειά σας σχετικά με μία αζαλεα πού έχω στο μπαλκόνι μου αλλά ξαφνικά τα φύλλα της άρχισαν να ξεραίνονται.
Το σημείο που βρίσκεται το βλέπει ο ήλιος περίπου 4ώρες την ημέρα και την ποτίζω κάθε δύο ημέρες. Της ριχνω λίπασμα μια φορα το μήνα.Εάν μπορεί κάποιος να βοηθήσει τον ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Συνημμένα:
Last edit: 7 Χρόνια 4 Μήνες πριν by massalisa. Αιτία: Προσθήκη φωτογραφίας

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 4 Μήνες πριν #22385 από karaker
Απαντήθηκε από karaker στο θέμα Σάκης
Η εικόνα του φυτού είναι πολύ απαγοητευτική.Δε μπόρεσα κι εγώ να σώσω μια γαρδένια, που είχα και ανήκε στην ίδια ομάδα ,τα οξυφιλα φυτά. Υποθέτω ότι είχες χώμα ειδικό για οξύφιλα φυτά(όξινο όπως το καστανόχωμα).Υποθέτω ότι το λίπασμα περιείχε τα συστατικά που απατούνται και περίπου στις αναλογίες.Υποθέτω ότι η στράγγιση είναι καλή.Ότι έβαλες και χηλικό σίδηρο.Αν τα έκανες όλα αυτά τότε να δεις μήπως υπάρχει ιστός αράχνης που προδίδει το έντομο, τετράνυχος.

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 4 Μήνες πριν #22386 από massalisa
Απαντήθηκε από massalisa στο θέμα Σάκης
Το χώμα είναι ειδικό για οξυφυλα όπως και το λίπασμα και όσο για έντομα είναι σίγουρο ότι δεν υπάρχουν άλλωστε μόνο τέσσερα φυλλα της έμειναν. Το πρόβλημα είναι οτι τα φύλλα γίνονται καφέ από έξω και σιγά σιγά αυτό προχωράει προς το κέντρο και κατόπιν ξεραίνονται. Αυτό που δεν ξέρω είναι εάν ποτίζω κανονικά γιατί μάλλον εκεί είναι το πρόβλημα αφού όλα τα άλλα μάλλον είναι καλά. Ευχαριστώ για την απάντηση.

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 4 Μήνες πριν #22387 από karaker
Απαντήθηκε από karaker στο θέμα Σάκης
Για το πότισμα της αζαλέας υπάρχει η εξής συμβουλή αν μου επιτρέπεις
Πότισμα

Ελέγχουμε την υγρασία του χώματος παίρνοντας στα δάχτυλά μας λίγο επιφανειακό χώμα από τη γλάστρα, μέχρι 5 εκατ. βάθος, και το σφίγγουμε ελαφρά. Αν το χώμα σχηματίσει μπάλα, αλλά μετά διαλύεται, λέμε ότι βρίσκεται στο ρόγο του και δεν χρειάζεται πότισμα. Αν δεν γίνεται μπάλα και είναι ξερό, ποτίζουμε αμέσως. Αν λασπώνει, ποτίζουμε πιο αραιά. Το καλοκαίρι ο έλεγχος της υγρασίας γίνεται πιο τακτικά (κάθε 2-3 ημέρες).
Εσύ αν ποτίζεις κάθε 2 μέρες όπως λες ,ίσως πράγματι να του ήρθε υπερβολικό και να έπαθαν κακό οι ρίζες.

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 4 Μήνες πριν #22388 από massalisa
Απαντήθηκε από massalisa στο θέμα Σάκης
Ευχαριστώ για την απάντηση σου.
Θα το δοκιμασω αν και με το πρώτο τεστ είδα ότι το χώμα λασπωνει θα αραιωσω το ποτισμα και βλέπω.

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Συντονιστές: ilias
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.101 δευτερόλεπτα