Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι
Λαχανικά/Κηπευτικά

Συζητήσεις για λαχανικά/κηπευτικά και την καλλιέργειά τους. Εμπειρίες, συμβουλές, απορίες.

ΘΕΜΑ: Κλάδεμα ντομάτας

Απ: Κλάδεμα ντομάτας 1 Χρόνος 4 Μήνες πριν #16923

• Το Άβαταρ του/της Ki_pouros
  • Ki_pouros
  • Παλιός
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
Τα λαίμαργα αναπτύσσονται πιο γρηγορα από τον κυρίως κορμό -παρατηρήστε ότι γίνονται γρήγορα πιο χοντρά αν τα αφήσετε- με αποτέλεσμα να καθυστερεί την ομαλή ανάπτυξη έτσι ώστε να γίνει γερό και να αποδώσει καρπούς το υπόλοιπο φυτό.
Αφαιρώ λοιπόν από την αρχή της ανάπτυξης όλα τα λαίμαργα, κάνω και κάποια κορφολογήματα όπου χρειαστεί, μέχρι που κατά τα μέσα Αυγούστου χάνω κι εγω την μπάλα (όπως λέει ο Ηλίας) και τα αφήνω στη μοίρα τους.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Κλάδεμα ντομάτας 1 Χρόνος 4 Μήνες πριν #16931

• Το Άβαταρ του/της MarinaSou
  • MarinaSou
  • Νέος
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
εγώ χωρίς να ξέρω καλά καλά τι κάνω πέρυσι καθάριζα όλα που έβγαιναν από τις μασχάλες που λέτε αλλα άφηνα όλα τα φιλα επάνω οποτε οι ντομάτες ήτανε προστατευμένες από τον ήλιο απλός προς το τέλος τις σεζόν άρχισαν να σκίζονται αλλα έμαθα το γιατί....ακανόνιστο πότισμα, είχα κάτι τρεχάματα, φέτος όλα θα πάνε με σύστημα και με βοήθεια από την οικογένεια, αν θέλουν να κάνω και φέτος αυτά που έκανα πέρσι με λαχανικά από τον κήπο μας ας κάνουν και αλλιώς

Απ: Κλάδεμα ντομάτας 1 Χρόνος 4 Μήνες πριν #16939

• Το Άβαταρ του/της ipgalgad
  • ipgalgad
  • Παλιώνει
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
Με το κλαδεμα βοηθαμε στον καλυτερο αερισμο του φυτου και στον καλυτερο φωτισμο των καρπων .Κοβουμε φυλλα γερασμενα τα οποια δεν δεχονται αρκετο φωτισμο για φωτοσυνθεση και λειτουργουμε προληπτικα σε φυλλα που ακουμπουν στο εδαφος προλαμβανοντας για μυκητιασεις . Το κλαδεμα το κανουμε οταν θελουμε η ντοματας να ειναι αναριχωμενη και να την βοηθησουμε να δωσει δυναμη να μεγαλωσει κατα υψος . Ο καθενας εχεις την επιλογη να κανει οτι θελει , δεν υπαρχει λαθος και σωστο , ο καθενας ακολουθει τον δικο του τροπο , οπως και καθε περιοχη αναλλογα το κλιμα εχει τις δικες της συνηθειες .
Το συνηθες ειναι να κοβουμε τα "λαιμαργα" και τα χαμηλα φυλλα πριν απο τα πρωτα ανθοι τα οποια συνηθως ακουμπουν στο εδαφος .
Τελευταία διόρθωση: 1 Χρόνος 4 Μήνες πριν από ipgalgad.

Απ: Κλάδεμα ντομάτας 1 Χρόνος 4 Μήνες πριν #16953

• Το Άβαταρ του/της Takis Ath
  • Takis Ath
  • Σχετικά Νέος
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
@fireseaker

Η ντοματιά πετάει συνέχεια λαίμαργα, οπότε δεν νομίζω να σταματάει η ανάπτυξη του φυτού με το κορφολόγημα.

Απ: Κλάδεμα ντομάτας 1 Χρόνος 4 Μήνες πριν #17076

• Το Άβαταρ του/της takulas
  • takulas
  • Παλιώνει
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
προσοχη στην κατηγορια της ντοματας αν ειναι αυτοκλαδευομενη και μαλιστα χαμηλη δεν θελει καθολου κλαδεμα

Απ: Κλάδεμα ντομάτας 1 Χρόνος 3 Μήνες πριν #17203

• Το Άβαταρ του/της dimoss5
  • dimoss5
  • Νέος
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
ερώτηση, οι ντομάτες μου έχουν μεγαλώσει αρκετά και έχουν πυκνώσει πολύ, φτάνοντας η μία την άλλη.
χρειάζεται να κλαδέψω κανένα φιλαράκι που δεν έχει ανθό? γιατί προς τα κάτω που έχει καρπούς δεν τα βλέπει ήλιος

Απ: Κλάδεμα ντομάτας 1 Χρόνος 3 Μήνες πριν #17233

• takulas
  • Παλιώνει
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
Αν ειναι αναρριχωμενη ολοι οι πλευρικοι βλαστοι πρεπει να φυγουν κι εσυ φιλε μου να ενημερωθεις οχι μονο απο το καλλιεργω αλλα και απο κανα βιβλιαρακι καλο θα ηταν(τελευταιας εκδοσης). Εκτος αν εχεις κοντα σου κανα παλιοτερο καλλιεργητη να σου μεταδωσει τις εμπειριες του

Απ: Κλάδεμα ντομάτας 1 Χρόνος 3 Μήνες πριν #17272

• Το Άβαταρ του/της ΟΛΓΑ ΛΑΓΚΑΔΑΣ
  • ΟΛΓΑ ΛΑΓΚΑΔΑΣ
  • Νέος
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
Ασχολούμαι επαγγελματικά και θα σας πω πώς κλαδεύω εγώ.Καταρχάς,όταν ριζώσει καλά το φυτό,κλαδεύω κλωνάρια απο τη ρίζα προς τα πάνω,περίπου 4-5,για να παίρνει αέρα η ρίζα και για να μην ακουμπήσουν ΠΟΤΕ κάτω,γιατί δημιουγούνται μύκητες.Έπειτα,όσο μεγαλώνει η τομάτα,κλαδεύω κάθε κορυφούλα (μασχάλες τις λέμε αλλιως εμείς),αφήνοντας ΜΟΝΟ την κεντρική,μεγάλη της κορυφή. Έτσι αποκτώ τοματιά γερή,με χονδρό κορμό και 2 μέτρα ύψος.Το να αφήνουμε τις κορυφές και ζούγκλα γίνεται,αλλά και δεν έχει δύναμη το φυτό να αναπτυχθεί προς τα πάνω και να θρέψει τα τοματάκια του.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": fireseaker, vamis, DAVIS, Roula, markonis

Απ: Κλάδεμα ντομάτας 1 Χρόνος 3 Μήνες πριν #17286

• takulas
  • Παλιώνει
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
Σε ολα αυτα που λεει η ολγα να προσθεσουμε οτι στα 2 μετρα μπορεις να κοψεις την κορυφη για να μη φυγει πιο ψηλα και ακομη η ντοματα που δεν εχει σταυρους καθε 15 εκατοστα ανθη δηλ.ειναι αποτυχια γιατι θα εχεις ενα φυτο 2 μετρα με ελαχιστες ντοματες και πλουσιο φυλλωμα το οποιο δεν τρωγεται δυστυχως.
Στο φορουμ του καλλεργω οι περισσοτεροι ειναι ερασιτεχνες (και ενα ποσοστο λαθους δικαιολογειται) ομως αυτο τα φυτα δεν το ξερουν και γι αυτο χρειαζεται αρκετη αυτοπεποιθηση , μην το βαζετε κατω. το λεω αυτο γιατι διακρινω ενα αγχος σε πολλους sos η ντοματα μου !!! βοηθεια για τα αγγουρια μου , μου καηκαν οι μελιτζανες ,ολα ειναι μεσα στο παιχνιδι .
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": fireseaker, markonis, ΟΛΓΑ ΛΑΓΚΑΔΑΣ, pyrgosILIAS1981

Απ: Κλάδεμα ντομάτας 1 Χρόνος 3 Μήνες πριν #17311

• Το Άβαταρ του/της ΟΛΓΑ ΛΑΓΚΑΔΑΣ
  • ΟΛΓΑ ΛΑΓΚΑΔΑΣ
  • Νέος
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
Σωστά,εγώ μιλώ πάντα για την εμπειρία που έχω ως επαγγελματίας.Που δεν είναι και μεγάλη βέβαια.Τα προβλήματα θα υπάρχουν όση εμπειρία και να έχουμε,διότι όπως μου'πε ένας μεγαλύτερος και δε θα το ξεχάσω ποτέ "Αυτή είναι δουλειά που έχει να κάνει με το Θεό.Και όλα σωστά να τα κάνει το χέρι σου,το χέρι του Θεού είναι εκείνο που θα αποφασίσει"
Συντονιστές: ilias
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.166 δευτερόλεπτα

ΑΓΓΕΛΙΕΣ - Αναζήτηση

Οδηγός Καλλιεργητή

Οδηγός Καλλιεργητή
Χρήσιμα άρθρα για την καλλιέργεια

Κατάλογος Φυτών
Οδηγίες σποράς και καλλιέργειας φυτών, δέντρων και φρούτων. Εύκολη αναζήτηση και φωτογραφίες

Εχθροί και Ασθένειες Φυτών
Ανακαλύψτε από τι πάσχει το φυτό σας. Φωτογραφίες και συμπτώματα. Εύκολη αναζήτηση με παραμέτρους

Ημερολόγιο Κήπου

Ημερολόγιο Κήπου
Εργασίες που κάνουμε στον κήπο κάθε μήνα

Πότε σπέρνω Πότε φυτεύω;
Μάθετε πότε σπέρνετε και πότε φυτεύετε τα φυτά σας

Κοινότητα Καλλιεργητών

Κοινότητα Καλλιεργητών
Η κοινότητα των καλλιεργητών

Forum των καλλιεργητών
Στο forum συζητάμε και ανταλλάσουμε απόψεις και εμπειρίες

Καιρός Πρόγνωση
Πρόγνωση καιρού για την Ελλάδα για τις επόμενες ημέρες

Ενδιαφέροντα άρθρα από το διαδίκτυο
Εδώ θα βρείτε ενδιαφέροντα άρθρα που δημοσιεύονται σε επιλεγμένους ιστότοπους στο διαδίκτυο

Δωρεάν Αγγελίες!

Όλες οι Αγγελίες
Δείτε χρήσιμες αγγελίες για τον κήπο και τους καλλιεργητές. Ανακαλύψτε προσφορές και προμηθευτές

Αγαπημένες Αγγελίες
Δείτε τις αγαπημένες αγγελίες σας. Αυτές που έχετε επιλέξει ως αγαπημένες

Προσθήκη Δωρεάν Αγγελίας
Δημοσίευσε τη δωρεάν αγγελία σου! Πρέπει να είσαι μέλος

Οι Αγγελίες μου
Δείτε και διαχειριστείτε τις αγγελίες σας. Πρέπει να είσαι μέλος

Οι Πόντοι μου
Δείτε πόσους πόντους έχετε για τη δημοσίευση αγγελιών. Πρέπει να είσαι μέλος

Πακέτα Πόντων
Επιλέξτε πακέτο πόντων. Πρέπει να είσαι μέλος

Σύνδεση Μελών - Εγγραφή Νέου Μέλους