× Λαχανικά/Κηπευτικά

Συζητήσεις για λαχανικά/κηπευτικά και την καλλιέργειά τους. Εμπειρίες, συμβουλές, απορίες.

λούφα - φυτικό σφουγγάρι

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #10893 από zvranik
λούφα - φυτικό σφουγγάρι δημιουργήθηκε από zvranik
στις αρχές του καλοκαιριού μου ειχαν δώσει 2 σπορόφυτα Λούφας.

ουτε καν ήξερα τι ειναι ...... μετά εμαθα ..... ειναι κατι σε αγγούρι - κολοκύθι, μακρύ που απο αυτο οταν ξεραθεί και του αφαιρέσουμε τους σπόρους εχουμε το φυτικό σφουγγάρι . (σαν αυτο που πλενουμε τη πλάτη μας..... ).

ολο το καλοκαίρι λόγω της ζέστης δεν ελεγε να πάρει τα πάνω του και ειχα πλήρως απογοητευτεί. με το που δροσεψε ο καιρός , είδα ενα αλλο φυτό μπροστά στα μάτια μου να αναπτύσεται....

σας επισυνάπτω φωτογραφίες απο το φυτό καθώς και απο το πρώτο του καρπό (μικρός ακόμα). το λουλούδι του ειναι υπέροχο.....

Απολαύστε:






ανυπομονώ να δώ την εξέλιξή του..... και να ειστε βέβαιοι οτι αμα εχω επιτυχία θα σας εχω σπόρους για του χρόνου.....
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #10908 από zvranik
Απαντήθηκε από zvranik στο θέμα λούφα - φυτικό σφουγγάρι
βρήκα και ενα ωραίο site που αναφερεται σ'αυτην αποκλειστικά.... με φωτό και βιντεο αξιζει να ριξετε μια ματιά....

www.luffa.info/luffagrowing.htm
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": vasiliki

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #10937 από ssotiris
Απαντήθηκε από ssotiris στο θέμα λούφα - φυτικό σφουγγάρι
όμορφο είναι !!

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 11 Μήνες πριν #15912 από zvranik
Απαντήθηκε από zvranik στο θέμα λούφα - φυτικό σφουγγάρι












να και η Λουφα μου (Ελίφι που λεει και ο Ζαχαρίας). αυτο ειναι ο καρπος απο το περσινό φυτό, που τώρα ωρίμασε. Σας επισύναψα αναλυτικά την διαδικασία που το καθάρισα και πηρα και τους σπορους.

Φέτος πιστευω οτι θα εχω πολύ καλύτερα αποτελέσματα, εφ'οσον εμαθα απο τα λαθη μου.....
Συνημμένα:
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": kksakis1, manosdet, Roula, markonis

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 11 Μήνες πριν #15921 από zvranik
Απαντήθηκε από zvranik στο θέμα λούφα - φυτικό σφουγγάρι
Αγαπητέ Δημήτρη.....

πολύ σωστά το καταλαβες. το αφήνουμε να ξεραθει τελειως..... οταν το πιανεις ειναι πανάλαφρο και ακους τους σπορους μεσα οταν το κουνήσεις. Εγώ προτιμησα να το αφήσω να ξεραθει πανω στο φυτό.

οι σποροι που εβγαλα ειναι απο ένα μόνο φυτό. Ναι , ναι απο ένα.

Για να παρει αυτο το ανοιχτο χρώμα το βαζεις για λίγη ώρα μέσα σε νερό με χλωρινη...


δες ξανα και το site για τη λουφα.... εχει ολες τις οδηγιες (στα αγγλικα) και με βιντεάκια.
www.luffa.info/
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": kksakis1, manosdet, fireseaker

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 11 Μήνες πριν #15937 από markonis
Απαντήθηκε από markonis στο θέμα λούφα - φυτικό σφουγγάρι
Πλάκα έχει η Λούφα!Πολλά μπράβο βέβαια και σε σένα για το μεράκι που όπως φαίνεται διαθέτεις σε αφθονία! :)

Μου είχε στείλει ένας φίλος τρεις σπόρους τους οποίους έκανα φυτά και είναι έτοιμα για μεταφύτευση.Το μέρος όμως που σκοπεύω να τα βάλω δεν το βλέπει πολλές ώρες ο ήλιος.Λες να υπάρχει πρόβλημα στην ανάπτυξη του φυτού;

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 11 Μήνες πριν #15939 από zaxarias
Απαντήθηκε από zaxarias στο θέμα λούφα - φυτικό σφουγγάρι
Δημητρη βάλτο απο τωρα,Σεπτεμβριο πρεπει να ειναι ετοιμο,να τα κόψεις οταν ειναι πλεον ξερα πανω στο φυτο,μπορει να πιασει και Οκτώβριος
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": fireseaker

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 11 Μήνες πριν #15943 από zvranik
Απαντήθηκε από zvranik στο θέμα λούφα - φυτικό σφουγγάρι

markonis έγραψε: Πλάκα έχει η Λούφα!Πολλά μπράβο βέβαια και σε σένα για το μεράκι που όπως φαίνεται διαθέτεις σε αφθονία! :)

Μου είχε στείλει ένας φίλος τρεις σπόρους τους οποίους έκανα φυτά και είναι έτοιμα για μεταφύτευση.Το μέρος όμως που σκοπεύω να τα βάλω δεν το βλέπει πολλές ώρες ο ήλιος.Λες να υπάρχει πρόβλημα στην ανάπτυξη του φυτού;


και γω περσυ δε το ειχα βαλει να το χτυπαει ολη μερα ο ηλιος..... φετος θα το βαλω γυρω απο την περγολα για να αναριχηθει οπως πρεπει γιατι περσυ εκανα αυτοσχεδιασμους.

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Συντονιστές: ilias
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 1.731 δευτερόλεπτα