× Λαχανικά/Κηπευτικά

Συζητήσεις για λαχανικά/κηπευτικά και την καλλιέργειά τους. Εμπειρίες, συμβουλές, απορίες.

Τί γίνεται με τις μελιτζάνες?

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #11624 από EIPHNH
Τί γίνεται με τις μελιτζάνες? δημιουργήθηκε από EIPHNH
Αρχές Μαίου είχα φυτέψει 2 μελιτζάνες στον κήπο (δεν είχα χώρο για παραπάνω και επειδή πρώτη φορά έβαλα είπα ας βάλω 2 να πειραματιστώ). Όλο το καλοκαίρι, ζήτημα να φάγαμε 5-6 μελιτζάνες κιαπ'τις δύο. ΑΦού είχα απογοητευτεί και λέω τσάμπα το χώρο που μου πιάσανε, δεν έβαζα καλύτερα τομάτες?
Από μέσα Σεπτέμβρη μέχρι τώρα, έχουν τρελλαθεί να κάνουν άνθη και μελιτζάνες (και μιλάμε ότι τα φύλλα είναι φουλ στον τετράνυχο...δεν τα ψέκασα γιατί λέω τέλος εποχής είναι ας τις αφήσω να ξεραθούν να βάλω κανένα χειμωνιάτικο στη θέση τους). Όσο δεν αναπτύχθηκαν και ό,τι καρπό δεν έκαναν όλο το καλοκαίρι τα κάνουν τώρα και απ'ότι φαίνεται το φυτό θα συνεχίσει απτόητο για κανα μήνα ακόμα σίγουρα! Τί γίνεται βρε παιδιά? Τελικά η μελιτζάνα είναι καλοκαιρινό ή φθινοπωρινό ζαρζαβατικό? Με μπέρδεψε!

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #11625 από karaker
Απαντήθηκε από karaker στο θέμα Τί γίνεται με τις μελιτζάνες?
Πιθανόν, το καλοκαίρι οι καιρικές συνθήκες να ευνοούσαν κάποια ασθένεια που δεν έγινε αντιληπτή από σένα. Πιθανόν κάποια έντομα να εμπόδιζαν τη κανονική ανάπτυξη. Οί συνθήκες άλλαξαν το φθινόπωρο, μικρότερη η μέγιστη θερμοκρασία, μεγαλύτερη διαφορά θερμοκρασίας ημέρας νύχτας. Πιθανόν λοιπόν οι μελιτζάνες σου να απαλλάχτηκαν από τα βαρίδια και να ξεπετάχτηκαν. Δε τους έλλειπε το πλούσιο υπόστρωμα δε τους έλειπε το νερό δε τους έλειπε η ποικιλία (από καλό σόι) αλλά είχαν τα βαρίδια.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": EIPHNH

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #11628 από ΑΝΤΙΓΟΝΗ
Απαντήθηκε από ΑΝΤΙΓΟΝΗ στο θέμα Τί γίνεται με τις μελιτζάνες?
Ειρήνη οι μελιτζάνες ζουν και 3 χρόνια μην τις βγάλεις θα ζήσουν και θα παράγουν και του χρόνου μελιτζάνες .
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": karaker

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #11634 από EIPHNH
Απαντήθηκε από EIPHNH στο θέμα Τί γίνεται με τις μελιτζάνες?
Tί? Δηλαδή είναι πολυετή φυτά? Πρώτη μου φορά το ακούω αυτό. Δυστυχώς λόγω έλλειψης χώρου στον κήπο, πρέπει να τις βγάλω σε κανα μήνα για να βάλω κανένα μπρόκολο και λάχανο που θέλουν το χώρο τους κιαυτά.

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #11636 από kofridas
Απαντήθηκε από kofridas στο θέμα Τί γίνεται με τις μελιτζάνες?
καλησπερα,κι εγω μια απ τα ιδια,εχουν γινει κτεραστιες και ολο καρπο,να τις αφησω και για του χρονου??? δεν το πιστευω αλλα για να το λετε

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #11692 από karaker
Απαντήθηκε από karaker στο θέμα Τί γίνεται με τις μελιτζάνες?
Έχω την εντύπωση ότι το χειμώνα θα παγώσουν και θα καταστραφούν, οι μελιτζανές.

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #11699 από manosdet
Απαντήθηκε από manosdet στο θέμα Τί γίνεται με τις μελιτζάνες?

karaker έγραψε: Έχω την εντύπωση ότι το χειμώνα θα παγώσουν και θα καταστραφούν, οι μελιτζανές.


2-3 που έχω σκοπό να κρατήσω θα τις προστατέψω στα πολλά κρύα με αντιπαγετικό πανί και ότι γίνει.
Αν όντως ζήσουν του χρόνου το ριζικό τους σύστημα θα είναι σκέτο θηρίο και από τις πρώτες ζέστες θα δίνουν καρπό φουλ (έτσι θέλω να πιστεύω)

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #11702 από manosdet
Απαντήθηκε από manosdet στο θέμα Τί γίνεται με τις μελιτζάνες?

DAVIS έγραψε:

manosdet έγραψε:

karaker έγραψε: Έχω την εντύπωση ότι το χειμώνα θα παγώσουν και θα καταστραφούν, οι μελιτζανές.


2-3 που έχω σκοπό να κρατήσω θα τις προστατέψω στα πολλά κρύα με αντιπαγετικό πανί και ότι γίνει.
Αν όντως ζήσουν του χρόνου το ριζικό τους σύστημα θα είναι σκέτο θηρίο και από τις πρώτες ζέστες θα δίνουν καρπό φουλ (έτσι θέλω να πιστεύω)


αντιπαγετικό πανί ?
manosdet έχεις περισσότερες πληροφορείες γι΄αυτο?


Χρήστο για να μην θεωρηθεί διαφήμιση γράψε στο google αντιπαγετικό ύφασμα φυτών και στο πρώτο αποτέλεσμα θα το βρεις με 60 λεπτά το τμ.
Αλλού υπάρχει και πιο φτηνά απ' όσο γνωρίζω.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": DAVIS

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #11705 από theologis
Απαντήθηκε από theologis στο θέμα Τί γίνεται με τις μελιτζάνες?
Και σε εμένα συμβαίνει το ίδιο με τις μελιτζάνες οπως συνέβηκε και πέρισυ μεχρι τα πρώτα κρύα που ετρωγα πάρα πολλές μελιτζάνες.Ρωτάω λοιπόν τις αφήνουμε στο έλεος του θεού και του καιρού γενικώτερα για του χρόνου ετσι οπως είναι ή τις κλαδεύουμε κάπως -γιατι εχουν γίνει και κοντά ενάμισισυ μέτρο σχεδόν- ετσι ώστε να ξαναδώσουν ,θεού θέλοντος, και του χρόνου; Ξέρουμε όλοι οτι η μελιτζάνα θέλει πολλή ζεστά χωματα για να αναπτυχθεί αρα πως θα τα καταφέρει μεσα στα κρύα εστω και με την προστασία που αναφέρθηκε;

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #11708 από manosdet
Απαντήθηκε από manosdet στο θέμα Τί γίνεται με τις μελιτζάνες?

theologis έγραψε: Και σε εμένα συμβαίνει το ίδιο με τις μελιτζάνες οπως συνέβηκε και πέρισυ μεχρι τα πρώτα κρύα που ετρωγα πάρα πολλές μελιτζάνες.Ρωτάω λοιπόν τις αφήνουμε στο έλεος του θεού και του καιρού γενικώτερα για του χρόνου ετσι οπως είναι ή τις κλαδεύουμε κάπως -γιατι εχουν γίνει και κοντά ενάμισισυ μέτρο σχεδόν- ετσι ώστε να ξαναδώσουν ,θεού θέλοντος, και του χρόνου; Ξέρουμε όλοι οτι η μελιτζάνα θέλει πολλή ζεστά χωματα για να αναπτυχθεί αρα πως θα τα καταφέρει μεσα στα κρύα εστω και με την προστασία που αναφέρθηκε;


theologis εγώ θα τις κλαδέψω και θα βάλω αρκετή εδαφοκάλυψη και κοπριά για να τις κρατήσω όσο το δυνατόν σταθερή θερμοκρασία.
Θα τις τυλίξω με αντιπαγετικό πανί και ότι γίνει έγινε.....
Στο κάτω κάτω ερασιτέχνες είμαστε και τα λάθη είναι επιτρεπτά.....

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Συντονιστές: ilias
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.120 δευτερόλεπτα