× Λαχανικά/Κηπευτικά

Συζητήσεις για λαχανικά/κηπευτικά και την καλλιέργειά τους. Εμπειρίες, συμβουλές, απορίες.

Άσπρα λάχανα, μπρόκολα και κουνουπίδια.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #13715 από georgevvds
Απαντήθηκε από georgevvds στο θέμα Άσπρα λάχανα, μπρόκολα και κουνουπίδια.
καλημερα σας,
τα κουνουπιδια που εχω ειναι αρκετα μεγαλα αλλα εκει που ηταν κατασπρα εχουν αρχισει να γκριζαρουν,να αλλαζει καπως το χρωμα,ειναι ενδειξη για κοψιμο?

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #13869 από Vasilios77
Απαντήθηκε από Vasilios77 στο θέμα Άσπρα λάχανα, μπρόκολα και κουνουπίδια.
Καλημέρα George,
η συγκομιδή της ανθοκεφαλής του κουνουπιδιού γίνεται όταν αυτό είναι πλέον αρκετά μεγάλο, άσπρο και αρκετά συμπαγές και σίγουρα πριν τα άνθη που την αποτελούν (σ.σ την ανθπκεφαλή) αρχίσουν να αποκλίνουν.
συνήθως ένα αρκετά ώριμο κουνουπίδι έχει ανθοκεφαλή άσπρη με ελαφρές αποχρώσεις του κίτρινου (που είναι σημάδι ότι έχει φτάσει πλέον η ώρα να αφαιρεθεί).
επίσης όταν η ανθοκεφαλή δεν σκεπάζαται από τα φύλλα (τα οποία την προστατεύουν) από τον ήλιο, βρεθεί αρκετά εκτεθειμένη σε έντονη ηλιακή ακτινοβόλία, τότε εμφανίζονται ανεπιθύμητοι χρωματισμοί σε αυτήν (όπωε για παράγειγμα, αποκτά χρώμα γκρι κ.τ.λ) δεν πιστεύω ότι έχουν κάτι τα κουνουπίδια σου (βέβαια η φώτο πάντα βοηθάει) απλά ότι είναι ώρα να τα μαζέψεις..
καλή συνέχεια..
:)

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 11 Μήνες πριν - 6 Χρόνια 11 Μήνες πριν #22536 από Tsakas
Απαντήθηκε από Tsakas στο θέμα Άσπρα λάχανα, μπρόκολα και κουνουπίδια.
Καλησπέρα παιδια, θελω και γω να ρωτησω κάτι.
εχω βαλει λάχανα στο κηπο μου αλλα εχουν μεγαλωσει αρκετα τα φυλλα και λαχανο(Φωτο 1) δεν βλέπω μεσα. τι μπορει να φταίει ?

Επισης εχω την εντυπωση οτι στη φωτο 2 εχω φυτέψει κουνουπίδια..Αλλα τα φυτά εχουν γινει πλ μεγάλα και αμφιβάλω οτι ειναι κουνουπίδια :D Ξερει κανεις τι ειναι ?
Συνημμένα:
Last edit: 6 Χρόνια 11 Μήνες πριν by Tsakas.

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 11 Μήνες πριν #22538 από ilias
Απαντήθηκε από ilias στο θέμα Άσπρα λάχανα, μπρόκολα και κουνουπίδια.
Γεια σου Tsakas,
Δυστυχώς έχεις κάνει τη φύτευση σε λάθος εποχή και θα σε στεναχωρέσω.
Δεν πρόκειται να γευτείς δικά σου λάχανα, μπρόκολα, κουνουπίδια εφέτος.

Μη το πάρεις βαρέως όμως. Όλοι έτσι ξεκινήσαμε. Χωρίς να ξέρουμε και με πολύ διάθεση να μάθουμε.

Τέτοια εποχή τα μπρόκολα, τα λάχανα, τα κουνουπίδια ανθίζουν γιατί βρίσκονται στο τέλος του κύκλου τους.
Τα μπρόκολα, λάχανα, κουνουπίδια, τα σπέρνουμε/φυτεύουμε Αύγουστο έως Οκτώβριο.
Αναπτύσσονται και αγαπάνε τα κρύα. Είναι καλλιέργειες του χειμώνα.

2019.kalliergo.gr - www.altermarket.com

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 11 Μήνες πριν #22545 από Tsakas
Απαντήθηκε από Tsakas στο θέμα Άσπρα λάχανα, μπρόκολα και κουνουπίδια.
ααααα κριμα. δηλαδη πρεπει να τα βγάλω οπως ειναι :D δεν πειράζει. εψαχνα και αφορμη για να βάλω αγγουρια και ντοματες :D ξεκινάω αυγουστο ξανά λοιπον :D

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Συντονιστές: ilias
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.102 δευτερόλεπτα