× Λαχανικά/Κηπευτικά

Συζητήσεις για λαχανικά/κηπευτικά και την καλλιέργειά τους. Εμπειρίες, συμβουλές, απορίες.

patates

Περισσότερα
10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #17247 από vamis
Απαντήθηκε από vamis στο θέμα patates
καλησπέρα ασχολούμαι σχετικά λίγο με τη καλλιέργεια περίπου 4 χρόνια και έχω κάνει 4 φυτέματα τις 2 πρώτες φορές ήταν τρελή αποτυχία από 15 κιλά πατάτες έβγαζα 20 με 30 κιλά καρπό σε σημείο δηλαδή που με δουλεύανε και οι φίλοι μου οπότε είπα να αλλάξω τακτική
Τα λάθη που έκανα κατά τη γνώμη μου ήταν τα εξής
η πατάτα θέλει πολύ φαγητό μόνο κοπριά δεν φτάνει οπότε πέρυσι έβαλα λίγο πλήρες λίπασμα στο αυλάκι από πάνω τις τουμπάνιασα στο κομπόστ δικιάς μου παράγωγης και έβαλα και τύρφη και μετά έβαλα το σπόρο περίπου 15 πόντους βάθος
το παράχωμα με τη τσάπα είναι οκ άλλα το παράχωμα με το φτυάρι είναι σούπερ. ¨ Έτσι άφησα μεγαλύτερες αποστάσεις στα αυλάκια και αφού το φρέζαρα πρώτα τους έκανα φοβερό παράχωμα
και τώρα στο θέμα του νερού αν και πιστεύω έχει σχέση η ποικιλία εγώ παντός έβαλα τη spunta (δεν είναι ξερική)
Τη πρώτη χρονιά πότιζα με το λάστιχο πολύ αραιά στα αυλάκια γιατί κάποιος μου είχε πει ότι η πατάτα δεν θέλει πολύ νερό τρελή αποτυχία
τη δεύτερη πιο συχνά μπεκ σταγόνας περίπου καθε 4 μέρες χάλι μαύρο
τη τρίτη χρονιά με μπεκ τεχνητής βροχής μέρα πάρα μέρα και μετά το άνθισμα κάθε μέρα για κάνα μισάωρο 40 λεπτά . ακούγεται υπερβολικό αλλά.....
τις 2 πρώτες φορές τις χτύπησε περονόσπορος τις ψέκασα, περιέργος τη τρίτη ίσως γιατί είμουν συνειδητοποιημένος δεν περίμενα να εμφανιστεί και και εκανα 3 προληπτικούς ψεκασμούς κανένα πρόβλημα
έτσι μετά από 3 μήνες και κάτι έβγαλα από 7 κιλά σπόρο 135 κιλά πατάτες περίπου 1 προς 20 τρελό και απίστευτο νούμερο .είχα τρελαθεί !!!
είχα βάλει και φωτογραφίες των φυτών πέρυσι στο φόρουμ που φαινόταν και το μέγεθος του παραχώματος και το μέγεθος των φυτών
φέτος με τον ίδιο τρόπο έβαλα 31 κιλά σπόρο και σε 15 μέρες ξυρίζουμε το γαμπρό εξωτερικά έχουν τις ίδιες διαστάσεις τα φυτά βέβαια ο θησαυρός είναι κρυμμένος μακάρι
Κλείνοντας για μένα η πατάτα θέλει φαγητό , νερό , παράχωμα και 2 με τρία ψεκάσματα
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": DAVIS, markonis, antilogos, francopsa

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 8 Μήνες πριν #18255 από markonis
Απαντήθηκε από markonis στο θέμα patates
Αυτό που γράφεις ότι τα φυτά είναι ακόμα ντούρα με βάζει σε πολλές σκέψεις.Για μένα θα έπρεπε ήδη να έχουν ξεραθεί οι κορυφές και να έχεις μαζέψει.

Δεν θέλω να γίνω μάντης κακών-το αντίιθετο μάλιστα-όμως η ακμαιότητα της πατάτας προς τα πάνω συνήθως είναι σε βάρος της παραγωγής κάτω.Νομίζω πως θα ήταν καλό να ψαχουλέψεις μια να δεις τι γίνεται...

Εμένα φέτος μου βγήκαν στις 80 μέρες,αλλά είναι πιθανόν να οφείλεται στην ποικιλία.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": DAVIS

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 8 Μήνες πριν #18256 από zaxarias
Απαντήθηκε από zaxarias στο θέμα patates
Χρηστο μην της αφηνεις χορις νερο,ποτιζε κανονικα οταν εχει ζεστη δυο φορες την ευδομαδα,οταν το χώμα κανη ρωγμές κινδυνεύουν απο σκουλήκι,κατα τα τελη του μηνα ειναι ετοιμες,μια βδομαδα πριν της βγαλεις κοψε το νερο
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": DAVIS

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #18728 από francopsa
Απαντήθηκε από francopsa στο θέμα patates
εγω ακολου8ισα τις οδιγιες του vamis και εβγαλα απο 3 κιλα πατατες 55 κιλα φιλικα φραντσεσκος
Συνημμένα:
Last edit: 10 Χρόνια 7 Μήνες πριν by francopsa.

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #19280 από francopsa
Απαντήθηκε από francopsa στο θέμα patates
καλησπερα ειχα φυτεψη πατατες 20 σεμπρεμβριου στην αχαια εριξε πολα νερα και 8α ριξη ακομα οι πατατες 8α σαπισουν 8α εχω σοδεια δεν λιμναζη στο χωραφι νερο καποιος μου ειπαι οτι αν εχουν δεση καρπο δεν πα8ενουν κατι ποτε δενουν καρπο οι πατατες ευχαριστω φραντσεσκος φιορεντζα

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #19281 από ilias
Απαντήθηκε από ilias στο θέμα patates
Καλέ μου Φραντσέσκο,

Για να είμαι ειλικρινής, δεν είμαι σίγουρος ότι κατάλαβα τι θέλεις να πεις αυτή τη φορά.

Κριτήριο για το αν είναι έτοιμες ή όχι οι πατάτες είναι το αν έχουν ξεραθεί τα φυτά.
Οι παλαιοί μου λένε ότι πρέπει να μαζεύω τις πατάτες αφότου αυτές έχουν ξεραθεί.

Για να σε βοηθήσω:
- Σπορά πατάτας
- Μεγάλωμα φυτού πατάτας
- Άνθιση φυτού πατάτας (κόβουμε τα άνθη για να ενθαρρύνουμε την ανάπτυξη των βολβών-πατάτας)
- Μαρασμός φυτού πατάτας
- Τα φυτά πατάτας ξεραίνονται
- Μαζεύουμε τις πατάτες από το χώμα

2019.kalliergo.gr - www.altermarket.com
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": vamis, francopsa

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #19282 από francopsa
Απαντήθηκε από francopsa στο θέμα patates
Ηλια μου φοβαμε οτι με τα πολα νερα της βροχης θα σαπιση ο καρπος η απο κατω το φυτο η πατατα μπορη να δεχτη τοσο νερο βροχινο

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #19284 από ilias
Απαντήθηκε από ilias στο θέμα patates
Και τι μπορείς να κάνεις γι' αυτό Φραντσέσκο;
Αν είναι να σαπίσει η πατάτα επειδή το χώμα δεν έχει αρκετή αποστράγγιση, απλά θα σαπίσει.
Δε νομίζω όμως ότι θα συμβεί κάτι τέτοιο.

2019.kalliergo.gr - www.altermarket.com
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": francopsa

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #19287 από fanish1
Απαντήθηκε από fanish1 στο θέμα patates
Φραντζέσκο όπως λέει και ο Ηλίας δεν μπορείς να κάνεις κάτι οπότε άφησε την φύση να κάνει την δουλειά της. Απλά να σας ενημερώσω ότι η πατάτα "κουράζει" πολύ το χωράφι οπότε καλό είναι να αλλάζετε μέρος που τις φυτέυετε αν μπορείτε!!
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": ilias, francopsa

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Συντονιστές: ilias
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.116 δευτερόλεπτα