× Λαχανικά/Κηπευτικά

Συζητήσεις για λαχανικά/κηπευτικά και την καλλιέργειά τους. Εμπειρίες, συμβουλές, απορίες.

Λάθη(;) στην καλλιέργεια που δεν θα επαναλάβω

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #12557 από tsouknidas
Όλοι στο ξεκίνημά μας στην καλλιέργεια κηπευτικών-λαχανικών δυσκολευτήκαμε και λίγο ο ένας, πολύ ο άλλος, κάναμε λάθη.Ως γνωστόν τα λάθη γίνονται για να μαθαίνουμε κι ένα άλλο επίσης γνωστόν είναι να μην ντρεπόμαστε να τα λέμε.Διότι εάν τα λέμε,τα συνειδητοποιούμε και όταν τα συνειδητοποιούμε δεν τα επαναλαμβάνουμε ή τουλάχιστον είμαστε περισσότερο επιφυλακτικοί.
Εγώ είμαι αρκετά ξεροκέφαλος κι έτσι επαναλαμβάνω κάποια λάθη,όμως είναι αρκετά δυσδιάκριτη η γραμμή λάθους-σωστού στο πρακτικό κομμάτι της καλλιέργειας.Θεωρώ ότι εάν δεν δοκιμάσεις και αυτό που πιθανολογείται να είναι περισσότερο λάθος,τότε μένεις και με κάποιο κενό.Πολλές φορές λοιπόν έκανα πως δεν ακούω σε συστάσεις γεοπόνων ή έμπειρων συγκαλλιεργητών ξεκινόντας στο μποστάνι μου το περασμένο καλοκαίρι,πάντοτε χωρίς να εκθέτω τους γείτονές μου(καλλιεργώ στο αγρόκτημα του ΑΠΘ).
Έτσι κάποια φορά έσπειρα Ιούλιο πεπόνια κι ενώ μου είπαν ότι σπέρνω αργά τρελλάθηκα να τρώω πεπόνια.Το ίδιο συναίβει και με τον αρακά που έσπειρα τέλη Σεπτεμβρίου.Ήμουν τυχερός λοιπόν διότι ο καιρός κάνει παιχνίδια.Όμως...
Τα καρότα δεν τα αραίωσα κι έτσι πήρα καρότα σαν οδοντογλυφίδες.Μάλιστα είδα την διαφορά με κάποια περισσότερο απομωνομένα καρότα,που έγιναν μεγαλειώδη.Το λάθος μου ήταν ότι έριξα πολύ σπόρο και φυσικά δεν τα αραίωσα.Μάλιστα είχα την εντύπωση ότι τα καρότα μεταφυτεύονται και επιχείρησα μεταφύτευση.Στεναχοριόμουν λοιπόν ο καυμένος γιατί τα καρότα μου παρέμεναν στρεσαρισμένα :dry:
Όταν μου είπε ο έμπειρος συγκαλλιεργητής ότι αυτό είναι λάθος έτρεξα στα καρότα και όταν τα έβγαλα είδα ότι απο αυτά κρέμμονταν κάτι άσπρες ρίζες σαν κρόσια.Φυσικά έκανα πολλά ακόμη λάθη.Θα τ'αναφέρω αργότερα.Αν θέλετε τώρα εσείς πάρτε τη σκυτάλη και πείτε μας τα λάθη σας...
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": ilias, karaker, kksakis1, manosdet, vasiliki, Κράνιος, DAVIS

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #12558 από ilias
Ενδιαφέρον θέμα...
Τα λάθη είναι μέρος της διαδικασίας της εκμάθησης και έχουν μεγάλη εκπαιδευτική αξία αν δεν τα επαναλαμβάνεις.

Ένα σημαντικό λάθος που έκανα είναι ότι έσπειρα 3 χρονιές τομάτες στο ίδιο μέρος.
Την πρώτη χρονιά όλα ήταν καλά.
Τη δεύτερη χρονιά, η τοματιές ήταν έτσι κι έτσι.
Την τρίτη χρονιά ήταν καταστροφή.

Από μία φίλη έμαθα "οι τοματιές θέλουν νέο χώμα".
Και από εδώ και πέρα θα το τηρώ.

2019.kalliergo.gr - www.altermarket.com
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": karaker

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #12559 από manosdet
Απαντήθηκε από manosdet στο θέμα Λάθη(;) στην καλλιέργεια που δεν θα επαναλάβω
ααααααααα σούπερ θέμα !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Μπορώ να γράφω για μέρες.....
Βέβαια πειραματιζόμενος μαθαίνεις αλλά καλό είναι να μαθαίνουμε και από τα λάθη των άλλων και όχι μόνο από τα δικά μας....
Το 2011 λοιπόν έβαλα 50 ρίζες πατάτα μέσα Δεκέμβρη περίπου (πάντα βιαστικός βλέπεις).
Προς τα μέσα του Γενάρη έκανε 3-4 μέρες πάγο και τις έκαψε όλες.
Μετά μου είπαν ότι πατάτα βάζουμε από τα μέσα Φλεβάρη και μετά.

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #12560 από ilias
Αυτό το λάθος με την πατάτα (πρόωρη σπορά μέσα στα κρύα), το έχω κάνει κι εγώ Μάνο.
Με παρέσυρε ο θείος της γυναίκας μου, λέγοντάς μου ότι στη Σαντορίνη έχουν ήδη σπείρει.

Μα κάθε μέρος έχει διαφορετικό μικρο-κλίμα και οι εποχές σποράς δεν είναι ίδιες.

Για την ιστορία, ενώ οι πατάτες κάηκαν αρχικά από το χιόνι και τα κρύα, τελικά επέζησαν και έδωσαν μικρή παραγωγή, αλλά έδωσαν παραγωγή.

2019.kalliergo.gr - www.altermarket.com

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #12561 από manosdet
Απαντήθηκε από manosdet στο θέμα Λάθη(;) στην καλλιέργεια που δεν θα επαναλάβω
Έτσι ακριβώς είναι Ηλία.
Εγώ τις έβγαλα φρεζάρισα, κόπρισα εκ νέου και ξανάσπειρα μετά από ένα μήνα περίπου.

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #12562 από tsouknidas
Απαντήθηκε από tsouknidas στο θέμα Λάθη(;) στην καλλιέργεια που δεν θα επαναλάβω
Εγώ έβαλα πατάτες το πρώτο 10ήμερο του Οκτώβρη.Φαίνεται λοιπόν ότι ένα λάθος ακόμα βρίσκεται σε εξέλιξη διότι προβλέπεται απο την ερχόμενη βδομάδα πτώση της θερμοκρασίας τουλάχιστον 10 βαθμών.Θα δούμε...ένα άλλο λάθος που έκανα στα καλοκαιρινά ήταν ελάχιστο πότισμα στις αγγουριές και στις κολοκυθιές με αποτέλεσμα οι πρώτες να γίνουν σκιάχτρα τις πρώτες 15 ημέρες και οι κολοκυθιές να στρεσάρονται μονίμως.Είναι ένα θέμα το πότισμα με τους καύσωνες...

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #12563 από Στελλα
Απαντήθηκε από Στελλα στο θέμα Λάθη(;) στην καλλιέργεια που δεν θα επαναλάβω
Στις αρχές του φθινοπώρου είπα κι εγώ να σπείρω λίγο σπανάκι, να φάμε καμιά πιτούλα. Αν και είχα μια σχετική εμπειρία από πέρυσι, ήμουνα ανυπόμονη και ήθελα να φυτρώσει γρήγορα. Γι αυτό μούλιασα τους σπόρους. Οταν όμως ήρθε η ώρα να τους ρίξω στο χώμα αυτοί δεν γλιστρούσαν ανάμεσα στα δάχτυλα και έπεφταν πολλοί μαζί, και καθώς σουρούπωνε έριξα τον σπόρο όπως όπως. Οταν φύτρωσε είδα ''τα χάλια μου'', τόσο πυκνά που δεν μπόρεσε να μεγαλώσει εκτός από τα φυτά που ήταν περιμετρικά. Την επόμενη φορά θα ξέρω ....

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #12564 από manosdet
Απαντήθηκε από manosdet στο θέμα Λάθη(;) στην καλλιέργεια που δεν θα επαναλάβω

Στελλα έγραψε: Στις αρχές του φθινοπώρου είπα κι εγώ να σπείρω λίγο σπανάκι, να φάμε καμιά πιτούλα. Αν και είχα μια σχετική εμπειρία από πέρυσι, ήμουνα ανυπόμονη και ήθελα να φυτρώσει γρήγορα. Γι αυτό μούλιασα τους σπόρους. Οταν όμως ήρθε η ώρα να τους ρίξω στο χώμα αυτοί δεν γλιστρούσαν ανάμεσα στα δάχτυλα και έπεφταν πολλοί μαζί, και καθώς σουρούπωνε έριξα τον σπόρο όπως όπως. Οταν φύτρωσε είδα ''τα χάλια μου'', τόσο πυκνά που δεν μπόρεσε να μεγαλώσει εκτός από τα φυτά που ήταν περιμετρικά. Την επόμενη φορά θα ξέρω ....


Στέλλα καλά έκανες και τους μούλιασες τους σπόρους.
Απλά έπρεπε μετά το μούλιασμα να τους ανακατέψεις με στεγνή άμμο ποταμίσια (*θαλάσσης που λένε στις μάντρες με υλικά οικοδομών) ή με στάχτη από το τζάκι για να ξεκολλήσουν και να μπορέσεις να τους σπείρεις σαν να ήταν στεγνοί.

* Η άμμος θαλάσσης που πωλείται στις μάντρες με υλικά οικοδομών απ' όσο γνωρίζω ότι δεν είναι ποταμίσια αλλά θαλάσσης αρκετά ξεπλυμένη από το αλάτι.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Στελλα, karaker

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #12565 από ΣΠΟΡΑΚΟΣ
Απαντήθηκε από ΣΠΟΡΑΚΟΣ στο θέμα Λάθη(;) στην καλλιέργεια που δεν θα επαναλάβω
Μια ερώτηση επειδή δε βρήκα κάτι σχετικό στο φόρουμ,ξέρει κάποιος να μου πεί σε πόσες μέρες περίπου φυτρώνει η ρόκα από την ημέρα σποράς της?Δεκτή και οποιαδήποτε συμβουλή! :)

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #12567 από kerkireos
Απαντήθηκε από kerkireos στο θέμα Λάθη(;) στην καλλιέργεια που δεν θα επαναλάβω
Σε εμενα που εσπειρα 10/10 βγηκαν σε 4 μερες. Συμφωνα με το ημερολογιο μου ειχαμε βροχες και θερμοκρασιες γυρω στους 25 βαθμους.
Ξανασπειρα πριν απο καμια δεκαρια μερες με χαμηλοτερες θερμοκρασιες και ακομα δεν εχουν βγει.

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Συντονιστές: ilias
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.125 δευτερόλεπτα