× Λαχανικά/Κηπευτικά

Συζητήσεις για λαχανικά/κηπευτικά και την καλλιέργειά τους. Εμπειρίες, συμβουλές, απορίες.

Λάθη(;) στην καλλιέργεια που δεν θα επαναλάβω

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #12604 από kerkireos
Απαντήθηκε από kerkireos στο θέμα Λάθη(;) στην καλλιέργεια που δεν θα επαναλάβω
Αντιγονη το σπανακι βγηκε χωρις να βρεξω τους σπορους.

Συνολικα φυτεψα 75 σπορους ανα 3αδες και βγηκαν πανω απο 70 ισως και οι 75.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": ΑΝΤΙΓΟΝΗ

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

  • asdf
  • Το Άβαταρ του/της asdf
  • Επισκέπτης
  • Επισκέπτης
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #12636 από asdf

tsouknidas έγραψε: Επίσης να πώ για τις ντοματιές μου το καλοκαίρι.Τα στιρίγματα της ντοματιάς είναι ένα θέμα για μένα και για πολλούς άλλους νέους καλλιεργητές.Με το ζόρι έφτιαξα στηρίγματα που μπορούσαν να σηκώσουν το βάρος των φυτών.Εάν κάποιος παλιότερος έχει κάποιο καλό αρχείο περι στηριγμάτων ώστε να γίνεται σωστή δουλειά αλλά και οικονομική ας μας πεί,αν το θέλει φυσικά.Φέτος χρησιμοποίησα καλάμια,ένα βασικό για τον στέλεχος,και δύο παράλληλα με το βασικό,τα οποία φαίνεται οτι όπως τα έβαλα απλά φιγουράριζαν δίπλα στις ντοματιές.Έτσι κάποιες ντοματιές γέρνανε,κάποια κλαριά σπάζανε


Ένας πολύ καλός και οικονομικός τρόπος υποστύλωσης της ντομάτας (εφόσον φυτεύεις σε σειρές) είναι η τοποθέτηση δυο χοντρών στύλων στις άκρες της σειράς, στη συνέχεια πέρασμα πολύ τεντωμένου συρματόσχοινου απ'τη μια μεριά ως την άλλη, και τέλος δέσιμο των φυτών με σχοινιά στο συρματόσχοινο. Κάθε 10-15 πόντους που μεγαλώνει το φυτό του δίνεις μια στροφή γύρω από το σχοινί, και έτοιμος.

Σχηματικά κάπως έτσι:

Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by .

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #12644 από zvranik
Απαντήθηκε από zvranik στο θέμα Λάθη(;) στην καλλιέργεια που δεν θα επαναλάβω
μιας και μιλαμε για λάθη, οριστε και ενα χθεσινο. :angry:

ολοι ξέρετε οτι εχω το φυτο Λουφα- φυτικο σφουγγάρι.

χθες πηγα να ελεγξω τους καρπους...... ο 1ος που ειχε βγει εδειχνε κιτρινοκαφέ και αρχισα να τον ζουλαω απο δω και απο κει. Ειχε χασει τη πυκνότητα του, ήταν πιο "αφράτος"........ και ετσι πρέπει.....
μονο που απο το πολύ ζουληγμα τον "εσκασα" απο κάτω. :angry:

Τελικά τον εκοψα και τον πήρα στο σπιτι , οπου αφου του αφαιρεσα τη φλούδα, τον τίναξα να βγουν οι σποροι , οι οποιοι δεν είχαν γίνει ακόμα....... (αφου βιαστηκα να το κόψω, καλά να παθω) ....... :angry:
Τέλος πάντων....... τον καθάρισα και μου εμεινε το σφουγγάρι, ναι το πρωτο μου σφουγγάρι....... :cheer:
το εβαλα σε ενα λεκανάκι με χλωρίνη (έτσι λενε οι οδηγίες) και μετα απο λίγο ειχα ενα υπέροχο φυτικό σφουγγάρι απο τον κήπο μου. Τώρα το εχω βάλει εξω να στεγνώσει..... (οτι λενε οι οδηγίες κάνω) χα χα χα ;)

Αρα το συμπερασμα είναι οτι πρέπει να τα αφήνουμε να ωριμάσουν (σχεδον να πάρουν ενα καφετί χρώμα) και μετα να τα κόψουμε.
Ετσι και οι σποροι θα ειναι γινωμένοι και θα βγουν πιο ευκολα ;)

Ευτυχώς εχω άλλα 2-3 στο κήπο αλλα θα τα αφησω στην ησυχία τους και οταν ειναι η ώρα θα τα μαζέψω. :laugh: :laugh: :laugh:

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #12648 από karaker
Απαντήθηκε από karaker στο θέμα Λάθη(;) στην καλλιέργεια που δεν θα επαναλάβω
Δεν αραίωσα τα μήλα, και έγιναν πολλά και πολύ μικρά

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #12725 από tsouknidas
Απαντήθηκε από tsouknidas στο θέμα Λάθη(;) στην καλλιέργεια που δεν θα επαναλάβω
Καταγράφω το νέο λάθος μου.Οι πατάτες φυτεύτηκαν Οκτώβριο(15) και σήμερα τις βρήκα κατεστραμμένες απο κρύο και άνεμο.Πήρα κάτι μικροσκοπικές που πρόλαβαν και γίνανε,όμως στην Β.Ελλάδα οι πατάτες για φθινόπωρο απαραίτητα πρέπει να θαφτούν τέλη Αυγούστου με αρχές Σεπτεμβρίου.Επίσης καλό είναι να προστατεύονται απο ανέμους.Αυτοί οι άνεμοι βέβαια παραήταν ισχυροί,όμως και σε μικρότερης έντασης οι πατάτες σπάνε.Πολύ ευαίσθητο φυτό

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #12756 από Κράνιος
Απαντήθηκε από Κράνιος στο θέμα Λάθη(;) στην καλλιέργεια που δεν θα επαναλάβω
Ήμουν νέος τότε. Μάζεψα από το δάσος περίπου 700 άγριες ελιές (αγριλίδια). Τα φύτεψα σε μαύρες σακούλες ειδικές, και την άνοιξη νωρίς τα μπόλιασα. Όλα πήγαιναν καλά, τα μπόλια πιάσανε όλα (!), κι ήμουν χαρούμενος.
Θεωρούσα ότι όλα ήταν εύκολα πια. Όμως...
Άρχισαν τα μπόλια να φουσκώνουν ακριβώς στο τραύμα, να ξεκολλούν και να μου ξεραίνονται. Κι όλα αυτά γινόντουσαν αφού είχαν φτάσει μέχρι και 5 εκατοστά τα βλασταράκια τους. Από τα 700 πήγα γρήγορα γρήγορα στα 400.
Το κακό δε σταμάτησε εδώ...
Ήθελαν κάθε μέρα πότισμα. Όταν άρχισαν οι ζέστες δεν τα προλάβαινα να τα ποτίζω. Το χώμα τελικά που είχα βάλει ήταν αυτό που είχα στο εξοχικό μου, χαλικερό κι αμμώδες, και στέγνωνε ταχύτατα... Από δίψα σε δίψα, μείνανε 300 μόνο...
Και δεν έφτανε κι αυτό. Μια έκτακτη οικογενειακή υπόθεση μ' έκανε να τα ξεχάσω δυο μέρες... Αυτό είχε σα συνέπεια να μου μείνουν 150 ...

Σ' έναν καύσωνα τον Ιούλιο έλειπα στο εξωτερικό. Ζήτησα να μου τα ποτίζει ο γείτονας. Αυτός τα πότισε μια φορά, κι ύστερα πήγε ύστερα από δυο μέρες. Έτσι θεώρησε σωστό, παρά τις διαβεβαιώσεις του ότι θ' ακολουθούσε τις οδηγίες μου.
Έτσι μου μείνανε μόνο 50 ρίζες. Κι απ' αυτές περίπου 10 ήταν εντάξει.

Συμπέρασμα: Στην πράξη, για να κάνεις κάτι, πρέπει να έχεις κάνει πρώτα τις δοκιμές σου, τα πειράματά σου. Αν είχα βάλει μόνο 10 ρίζες θα είχα 8 αποτέλεσμα, και θα είχα μάθει να κάνω φυτώριο ελιάς.
Η απογοήτευσή μου ήταν τόσο μεγάλη, που πια δεν ήθελα ν' ασχοληθώ ποτέ ξανά. Ούτε ασχολήθηκα.
Αν είχα βάλει μόνο 10 την πρώτη χρονιά, σήμερα θα ήμουν ένας γνωστός φυτωριούχος και θα 'δινα δουλειά και σ' άλλους....
Ό,τι κι αν έμαθα, μόνο φορτίο στην καμπούρα μου έγινε.... Η κούραση μου έμεινε μόνο.

Τα λάθη που έκανα:
Το χώμα έπρεπε να είναι γλίνα, πηλώδες, σαν αυτό που έχω στον τωρινό μου κήπο.
Έπρεπε να τα βάλω σε αυλάκια, με νάυλον από κάτω, ώστε να κρατούν μόνιμα νερό στη βάση τους. Η ελιά θέλει νερό σαν την ιτιά σ' αυτή τη φάση μάλιστα.
Έπρεπε να βάλω αυτόματο πότισμα.
Δεν έπρεπε να τις καταβρέχω. Ούτε η βροχή δεν έπρεπε να πέφτει απάνω τους. Ήθελαν σκέπασμα. Σαν θερμοκήπιο (στην αρχή).
κλπ.

Τι έμαθα; Πάρα πολλά. Αλλά η σοφία είναι κάτι που το αποκτάς όταν πια δεν έχεις κουράγια.... Ασχολήθηκα με άλλα πλέον. Ήταν κι οι εποχές διαφορετικές από το σήμερα.

Αν επέμενα και την άλλη χρονιά θα είχα επιτυχία κοντά στο 100%. Αλλά ήμουν νέος και βιαζόμουν. Παιδί χωρίς μυαλό...
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by Κράνιος.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": kksakis1, manosdet, ΣΤΑΥΡΟΣ, zaxarias, demis, markonis

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #12758 από zaxarias
Απαντήθηκε από zaxarias στο θέμα Λάθη(;) στην καλλιέργεια που δεν θα επαναλάβω
tsouknidas συγχαρητήρια για το θέμα. Ένα επαναλαμβανόμενο λάθος που έκανα ήταν όταν έσπερνα απευθείας στο χώμα σπόρους, τραβούσα μεγάλη ταλαιπωρία για να τα αραιώσω λίγο, μαρτύριο. Φέτος πήρα κουτιά του φραπέ άνοιξα με το τρυπάνι 4-5 τρύπες στο κάθε ένα, διάστασης ανάλογα με το σπόρο,και το δουλεύω σαν αλατιέρα, έτσι φέτος έλυσα το πρόβλημα,και δεν πετάω και τα μισά και βάλε φυτά
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": DAVIS, markonis

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #12760 από markonis
Απαντήθηκε από markonis στο θέμα Λάθη(;) στην καλλιέργεια που δεν θα επαναλάβω
Κατ'αρχήν το θέμα τα σπάει και είναι πολύ χρήσιμο για όλους μας,μπράβο στον φίλο που το ξεκίνησε.

Το Σεπτέμβρη έβαλα για πρώτη φορά πατάτες από σπόντα,αφού ένας φίλος,πρωτάρης κι αυτός,αγόρασε 25 κιλά και μη έχοντας πού αλλού να φυτέψει,ξεκίνησε να μοιράζει.Σε μένα έδωσε περίπου 70 βολβούς,από τους οποίους φύτεψα περίπου 30 και τους άλλους τους έδωσα κι εγώ με τη σειρά μου σε άλλους.

Μάθημα πρώτον λοιπόν,άσχετα αν την πάτησε άλλος:αγοράζουμε όση ποσότητα μπορούμε να φυτέψουμε και όχι στην τύχη.

Φύτεψα πατάτες παντού,σε ζαρντινιέρα,σε τενεκέδες,σε πλαστικά δοχεία και φυσικά στο χώμα.

Οι τενεκέδες λοιπόν και τα δοχεία ήταν σκέτη αποτυχία και φυσικά δεν θα ξαναβάλω.Οι πατατούλες που βγήκαν ήταν λίγες και μινιόν.Μόνο 1 τενεκές έβγαλε 2 μεγαλούτσικες και τίποτε άλλο.Μια δεν βγήκε καθόλου,πιθανόν σάπισε στο πότισμα και ένα πλαστικό δοχείο ενώ είχε φυτό αρκετά ανεπτυγμένο,μέσα δεν είχε ούτε μια πατάτα!

Αντίθετα η ζαρντινιέρα είχε αρκετά καλή παραγωγή.Αυτές που έχω στο χώμα έχουν ακόμα πράσινα φύλλα και θα τις αφήσω για αργότερα.

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #13216 από panagiotispanagiotis
Απαντήθηκε από panagiotispanagiotis στο θέμα Λάθη(;) στην καλλιέργεια που δεν θα επαναλάβω
φετος πρωτη φορα καλλιεργειας εκανα πολλα λαθη και αντιμετωπισα πολλεσ δυσκολιες .
Τα περισσοτερα απο τα λαθη τα εκανα γιατι δεν ειχα σωστο προγραμματισμο για οτι καλλιεργησα και γιατι επαιρνα συμβουλες απο ασχετους σε κρισιμες φασεις της καλλιεργειας. Ετσι λοιπον ξεκινησα με βιολογικη καλλιεργεια αλλα με υβριδια που ουτε γνωριζα τι ειναι και τα οποια δεν απεδιδαν χωρις βοηθεια λιπασματων (πχ το αγγουρι οταν πηρε τις δοσεις του σε λιπασμα υδατοδιαλυτο φουντωσε ενω πριν ειχε δωσει 4-5 αγγουρια και σταματησε) αποτελεσμα, η αγνοια σκοτωνει, μονο οι ντοματεσ απεδωσαν στο φτωχο χωμα. Δευτερο σημαντικο οταν χρειαστηκε παρεμβαση στις ασθενειες οι περισσοτεροι οικολογικοι τροποι δεν ειχαν αποτελεσμα (σαπουνονερα , τσουκνιδονερα κ.α) και χαθηκε σημαντικο μερος της παραγωγης του μικρου κηπου.
Ετσι φετος εχω χωρισει τον κηπο σε κομματια και εχω εφαρμοσει σε συνεργασια με γεωπονο, εμπλουτισμο με κοπρια και λιπανση απο τωρα και παραλληλα εχω βρει τα καταλληλα οικολογικα σκευασματα για την αντιμετωπισει των ασθενειων . Εδω προτεινω την αγορα βιβλιων για καλλιεργεια και ασθενειες για να μπορειτε και μονοι σας να κανετε διαγνωση. Τελος εχω παραγγειλει συγκεκριμενες ποικιλιες για να φυτεψω (σποροι σε επαγγελματικες συσκεασιες ) αλλα συνγκεντρωσα με ψαξιμο ποικιλιες ντοπιες που εχουν μεγαλυτερη αντοχη στις ασθενειες (καλαμποκι ,ντοματα, αγγουρι ,μπαμια ,κολοκυθι , κολοκυθα , καροτο , μαρουλι, φασολια πιπεριες,κα)
Και κατι τελευταιο μην παρασυρεστε απ'οτι διαβαζετε καθε περιοχη εχει τις ιδιαιτεροτητες της αλλιως η κρητη αλλιως η ξανθη
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": kristi1, Sparks, markonis

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #13241 από kristi1
Απαντήθηκε από kristi1 στο θέμα Λάθη(;) στην καλλιέργεια που δεν θα επαναλάβω
Θα συμφωνήσω σε όλα με τον Παναγιώτη και ιδιαίτερα με την επιλογή των σπόρων. Εγώ φέτος πήρα απο τον γεωπόνο σπόρους για επαγγελματίες (τομάτας 100 σπόροι 9 ευρώ). Εφόσον όμως καλλιεργούμε φυτά απο σπόρους υβριδίων και μή , θα πρέπει να είναι σε διαφορετικούς χ'ωρους γιατί αλλιώς ο παραδοσιακός σπόρος χαλάει.
Ακόμη πήρα σπόρους για πιπεριά γεμιστή και μελιντζάνα μακρυα μαύρη΄πάλι για επαγγελματίες ,όχι όμως τόσο ακριβούς και το περίεργο, γιαυτό και το αναφέρω, μου είπε να τους κρατάω σε αεροστεγή συσκευασία μέσα στο ψυγείο για 2 χρόνια φυτρώτητα.

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Συντονιστές: ilias
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.135 δευτερόλεπτα