× Λαχανικά/Κηπευτικά

Συζητήσεις για λαχανικά/κηπευτικά και την καλλιέργειά τους. Εμπειρίες, συμβουλές, απορίες.

Λάθη(;) στην καλλιέργεια που δεν θα επαναλάβω

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #14968 από asdf
Νέα στο σπορ εδώ κι έκανα ήδη ένα μεγάλο λάθος που θα μου γίνει μάθημα. Όπως έχω αναφέρει ξανά, ξεκίνησα τον πρώτο μου κήπο τον Νοέμβρη. Έφτιαξα δυο υπερυψωμένα παρτέρια με σκοπό να φτιάξω κι άλλα αργότερα για τα καλοκαιρινά. Ήρθε η ώρα λοιπόν, και καλλούμαι να φτιάξω παρτέρια σε αργιλλώδες έδαφος, μετά από έναν χειμώνα που έβρεχε σχεδόν μέρα παρά μέρα. Περιττό να σας πω πως είναι σχεδόν αδύνατον..
Ξεκίνησα μετά από ένα 4-5ημερο που δεν έβρεξε καθόλου, και μάτωσα με τον φίλο μου για να φτιάξουμε ένα παρτέρι. Κι απ'αυτό δεν ξέρω τι θα βγει, αφού το χώμα, όσο κι αν παλέψαμε να το σπάσουμε με τσάπες, τσουγκράνες και χέρια, μπήκε στην καλύτερη σε σβώλους.
Ποτέ ξανά λοιπόν υπερυψωμένα παρτέρια μετά το φθινόπωρο. Νοέμβρη το αργότερο.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": kristi1, markonis

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 11 Μήνες πριν #16634 από blackmeli
Απαντήθηκε από blackmeli στο θέμα Λάθη(;) στην καλλιέργεια που δεν θα επαναλάβω
αυτα παθαινει οποιος εχει κοτες και δεν εχει περιφραξει το περιβολι ! δεν θα το ξανακανω σιγουρα !
Συνημμένα:
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Μαιρη.Μ.

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 11 Μήνες πριν #16737 από fytia
αν περισευουν σε κάποιον λιγοι σπόροι λούφας θα του είμαι ευγνώμων

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 11 Μήνες πριν #17107 από EIPHNH
χμμμμ...κιεγώ θα μπορούσα να ποστάρω αρκετά όσον αφορά τα λάθη μου, αλλά ας γράψω τα βασικά. Καινούρια κιεγώ σχετικά, δεύτερος χρόνος καλλιέργειας.
1ον, περσυ παραπότιζα τις ντομάτες και μου έσκασαν.
2ον, τις έβαλα κοντά τη μία στην άλλη και έγιναν ζούγκλα και δεν έβρισκα άκρη. Κάτι φάγαμε όμως, όλο κιόλα!
3ον Όσα λαχανικά κιαν έχω βάλει σε ζαρτινιέρες, με αφράτο χώμα και κοπριά μου βγαίνουν νάνοι! Μόνο τα σέσκουλα και τα κρεμμυδάκια βγήκαν νορμάλ. Τα υπόλοιπα, μαρούλια, πιπεριές, ντομάτες, καρότα ήταν για να τα φάει η barbie και να τα ευχαριστηθεί, όχι εγώ! Άρα απ'αυτά συμπαίρανα ότι η γλάστρα θέλει πρώτον και χώμα απ'τον κήπο όχι μόνο το συσκευασμένο του εμπορίου (αυτό για τα λουλούδια καλό είναι, όχι όμως για τα λαχανικά ή τα οπωροφορα) και δεύτερον θέλει τακτική λίπανση, μη σας πω και κάθε βδομάδα. Δυστυχώς αλλά είναι αλήθεια ότι τα συστατικά στο χώμα της γλάστρας εξαντλούνται πολύ γρήγορα και δεν αναναιώνονται όπως στο χώμα του κήπου! Όσο και να θέλουμε να αποφύγουμε τα λιπασματα και να τη βγάλουμε μόνο με κοπριά, τουλάχιστον για μένα, δεν πέτυχε!
Αυτάααα! Αν θυμηθώ και τίποτα 'αλλο θα το γράψω ;)

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 11 Μήνες πριν #17116 από Μαιρη.Μ.
Απαντήθηκε από Μαιρη.Μ. στο θέμα Λάθη(;) στην καλλιέργεια που δεν θα επαναλάβω
Συγχωρα τες θα κανουν αυγα,δεν πειραζει με τετοια μαθαινουμε

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 11 Μήνες πριν #17252 από vamis
πραγματικά ωραίο θέμα
και εγώ έχω κάνει πολλά λάθη αρκετά είναι ίδια με των προηγουμένων οπότε θα πω τα πολύ δικά μου
πότε δεν βάζεις 1500 μαρούλια όσους φίλους και γνωστούς να έχεις.....
ποτέ δεν βάζεις 150 ντοματιές πολλά καλάμια... δεσίματα.... σάλτσα...δεν εχει τελος
πότε δεν βάζεις 90 μελιτζάνες μανάβικο θα ανοίξεις?
γενικά στην αρχή είμουν λίγο υπερβολικός με τα νούμερα που απευθύνονται σε μια τετραμελή οικογένια και μερικούς φίλους με ασχολια 1 με 2 μερες την εβδομαδα τρέχεις σαν τρελός και δεν τα προλαβαίνεις κιολας
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": DAVIS

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #17558 από takulas
Απαντήθηκε από takulas στο θέμα Λάθη(;) στην καλλιέργεια που δεν θα επαναλάβω
Πολλοι καλλιεργητες του kalliergo παρατηρησα οτι επειδη δεν εχουν πολυ χωρο καλλιεργουν σε γλαστρες και αυτοσχεδια παρτερια. Απο τα προβληματα που αναφερονται στο φορουμ διπιστωνει κανεις οτι στις περισσοτερες περιπτωσεις υπαρχει προβλημα τροφοπενιας (ο ιδιος το εχω διαπιστωσει στα αρωματικα μου που ειναι σε γλαστρες) και φετος μπηκα σε μια διαδικασια παρατηρησης και πειραματισμου σε φυτα σε γλαστρες .
Σε ενα απο αυτα εχω βαλει κοπρια 90% και λιγο χωμα απο τον κηπο ,σε αλλα 2 χωμα κηπου και στο ενα προλιπανση με λιπασμα σε κοκκους ΝΡΚ αλλα και αλλα ιχνοστοιχεια ( ca, mg,βοριο ,fe κλπ,) και τελος ενα φυτο σε μειγμα τυρφης χωματος και compost.
Το φυτο με την κοπρια (προβια) πηγε καλα παρουσιασε ομως δυο προβληματα 1. φυλλα αχνα πρασινα που φαινονταν τα νευρα (ελλεψη μαγνησιου - σιδηρου) και
2.χρειαζοταν πολυ περισσοτερο ποτισμα γιατι εχανε ευκολα την υγρασια του.
Το φυτο με χωμα (αμμοπηλωδες ακαλλιεργητο για χρονια) απο τον κηπο ειχε πιο καλη στραγγιση και διατηρηση της υγρασιας αλλα πολυ λιγη αναπτυξη περιπου το 1/5 απο τα αλλα ενω αυτο με χωμα κηπου και λιπασμα πηγε πολυ καλα σε αναπτυξη.
Αυτο που συμπεριφερθηκε περιεργα ηταν αυτο με το compost το οποιο εδωσε μια εντονη αναπτυξη στην αρχη και στη συνεχεια εμεινε στασιμο σε σχεση με τα υπολοιπα χωρις ομως να παρουσιαζει προβληματα,ισως ξεμεινε απο αζωτο? θα δουμε .
Χρειαζεται λοιπον συνεχη φροντιδα το φυτο που ειναι στη γλαστρα - παρτερι και σιγουρα οχι τους ιδιους χειρισμους με αυτα που ειναι σε χωραφι
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": ilias, kksakis1, manosdet, DOMVOS, voskos, DAVIS, Roula

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #17563 από EIPHNH
συμφωνώ 100%, και όποιος λέει (επειδή είναι της μόδας η καλλιέργεια σε ζαρτινιέρες και πολλά ακούγονται) ότι είναι κάτι πολύ απλό και ότι θέλουν μόνο λίγη κοπριά στην αρχή και νεράκι και μετά τα παρατάς, είναι ή ψεύτης, ή άσχετος. :huh: Είναι τελείως μα τελείως διαφορετικό απ'την καλλιέργεια σε χώμα. Το έχω εμπειρευτεί, συνεχίζω να το εμπειρεύομαι (γιατί καλλιεργώ και στα 2) και ακόμα δεν τα έχω καταφέρει μπορώ να πω...
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": ilias, vamis, takulas

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #17567 από Inkas
Καλησπέρα.
Καταπληκτικό θέμα και λειτουργεί ως group therapy.
Δυο χρόνια προσπαθώ να φτιάξω μποστάνι στην ταράτσα και η εμπειρία μου είναι πως η καλλιεργεια σε ζαρτινιερα είναι χημεία.
Την περασμένη χρονια χρησιμοποίησα συνδιασμό compost τυρφης κοπριας εμπορίου και τίποτα δεν απέδωσε στα καλοκαιρινά λαχανικά.
Το ίδιο χώμα στα χειμωνιάτικα έδωσε ρέστα (Δεν αγοράσαμε μαρούλι, λάχανο κρεμυδάκια) αλλά είδα με χαρά να πέρνω καρότα , ραπανάκια )

Πιθανό συμπερασμα : Οι συνθήκες περιβάλλοντος στη Πόλη πιθανά ευνοουν τα χειμερινά.

Φέτος άλλαξα χώμα στις μισές ζαρτινιερες με compost εμπορίου "κατάλληλο" για λαχανικά, στις άλλες μισές των μισων χρησιμοποίησα το υπάρχον χώμα με λίπανση (μπλε και ασπροι κοκκοι).
Στα υπόλοιπα υπάρχον χώμα και βιολογικά λιπάσματα
Ξεκίνησα "νωρίς" 30/3 και τα αποτελέσματα μέχρι σήμερα
1. Ολες οι ντομάτες παρουσίαζουν το γνωστό πρόβλημα του μαυρου πάτου !!!!!
2. Οι πιπερίες δεν έχουν τέτοιο θέμα μέχρι στιγμής.
3. Η ανάπτυξη όλων πηγε καλά μέχρι τις πρώτες ζέστες (12-19/5) απο εκεί και πέρα ξεκίνησαν τα προβλήματα που δεν έχουν τελειωμό. (κάμπιες αρρώστιες )
εφάρμοσα για την αντιμετώπιση και βιολογικούς τρόπους αλλά και το για πάσα νόσο "antracol" και τελικά αν δεν πέσει μήβιολογικό σκευασμα τα φυτά δε ζουν για πολύ. Οχι οτι αυτά που δεχτηκαν μη βιολογικά ανάκαμψαν πλήρως.
Τελικό συμπέρασμα
Θετικά .
Η ασχολία λειτουργεί αγχολυτικά (ιδίως αμα δουλέυεις 10 ώρες την ημέρα) έστψ και το βράδυ με το φώς είναι τέλεια
Δεν ασχολήσε μόνο εσύ με τον κήπο σου αλλά και οι γειτονες (απο μάτι θα πήγαν τελικα)
Αρνητικά
Η μια (1) ντομάτα που έχουμε κόψει μέχρι στιγμής και 5 αγγουρια έχουν κοστίσει 60 ευρώ
Προσθέτεις άλλη μια στεναχώρια που τα βλέπεις να υποφέρουν και περιμένεις να δείς με αγωνία αν έχουν αποτέλεσμα οι "διορθωτικές" κινήσεις

Θα μπορούσα να γράψω σελίδες απο τις λίγες μου εμπειριες αλλά καθώς τελιώσε η βροχή τρέχω να δώ τι κάνουν
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": ilias, fireseaker, voskos, EIPHNH, markonis

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #17571 από papi1503
Απαντήθηκε από papi1503 στο θέμα Λάθη(;) στην καλλιέργεια που δεν θα επαναλάβω
Άντε να σας πω και εγώ την ιστορία μου να γελάσετε!
Ξεκινώντας και εγώ την ασχολία μου με την γη αγόρασα διάφορά βιβλία με συμβουλές - συμβουλές ... πολλές συμβουλές και χαμένος μόνο στην θεωρία και καθόλου στην πράξη ακολούθησα κάποιες από αυτές οι οποίες μόνο στην θεωρία είναι καλές! Τι έννοώ; Διάβασα που λέτε σε ένα βιβλίο ότι αν θέλεις να φυτέψεις τριανταφυλλιές κόβεις ένα κλωνάρι από μία ήδη υπάρχουσα παλιά και το φυτεύεις (γνωστό μέχρι εδώ), αλλά η συμβουλή ήταν να κόψεις μία πατάτα (ναι πατάτα) και να το χώσεις το κλωναράκι σε αυτή ώστε από το άμυλο να δώσει σίγουρα ρίζες και να πιάσει γρήγορα!
Έτσι και έκανα ... και μάλιστα από τον ενθουσιασμό έκοψα από διαφορετικές τριανταφυλλιές αρκετά κλωναράκια (περίπου 10) και έκοψα κάτι παλιές πατάτες που είχαμε, έχωσα μέσα τα κλωναράκια και μετά τα φύτεψα!
Μετά από κάτι βροχές άρχισαν να βγαίνουν πράσσινα φυλαράκια και εγώ αμέσως ενθουσιασμένος άρχισα να λέω ότι πιάσανε οι τριανταφυλλιές! Μετά από 2 εβδομάδες όλο και περισσότερο ψήλωναν τα φυλλαράκια και εγώ επειδή τα έβλεπα από μακριά ενθουσιαζόμουν! Ώσπου άρχισα να μπαίνω σε υποψίες για την ταχύτητα ανάπτυξης και κάποιο βράδυ μου μπήκε η ιδέα ... (βρε μπας και; ... λεω). Πάω την επόμενη μέρα το πρωί να δω από κοντά τις τριανταφυλλιές μου και τότε συνειδητοποίησα ότι οι τριανταφυλλιές ήταν ... πατατιές! :laugh: :laugh: :laugh:
Ναι, τα κλωναράκια είχαν ξεραθεί και από τις βροχές είχαν δώσει οι πατατιές από κάτω! Τελικά φάγαμε τις καλύτερες τηγανητές τριανταφυλιές ... εεεε, πατατιές ήθελα να πω! :laugh: :laugh: :laugh:
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": ilias, ΣΤΑΥΡΟΣ, vamis, Μαιρη.Μ., takulas

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Συντονιστές: ilias
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.289 δευτερόλεπτα