× Λαχανικά/Κηπευτικά

Συζητήσεις για λαχανικά/κηπευτικά και την καλλιέργειά τους. Εμπειρίες, συμβουλές, απορίες.

Προετοιμασία εδάφους για κρεμύδια-σκόρδα

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #13378 από kristi1
Απαντήθηκε από kristi1 στο θέμα Προετοιμασία εδάφους για κρεμύδια-σκόρδα
Είσαι σαφέστατος, κατηγορηματικός και περιεκτικός σε όλους τους προβληματισμούς που αναπτύχθηκαν. Σευχαριστω.

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Εβδομάδες πριν #15811 από kristi1
Απαντήθηκε από kristi1 στο θέμα Προετοιμασία εδάφους για κρεμύδια-σκόρδα
ΣΚΟΡΔΑ; ΠΑΤΑΓΩΔΗΣ ΑΠΟΤΥΧΙΑ.
Έβαλα 50 σκόρδα για ξερά. ΔΕΝ ΒΓΗΚΕ ΟΥΤΕ ΕΝΑ.
Όλα γίναν κανονικά. Φέτος το σπόρο σκόπιμα τον αγόρασα απο το γεωπώνο της περιοχής μου για να είμαι σίγουρος. Βάθος φύτευσης 1 με 3 εκ. Πότισμα, καθόλου λόγω των βροχών. Χώμα ελαφρύ με κόμποστ και κοπριά απο ιπποειδή που βρήκα σε ενα χωράφι(!!!!!).
Ξέθαψα 2 σκελίδες και τις πήγα στο γεωπόνο. Έδειξε έκπληκτος, γιατί όπως είπε άλλοι που πήραν σπόρο είχαν καλή παραγωγή. Υπέθεσε ότι πήγε σκουλίκι. Τον ρώτησα, σε ολα; Είπε όχι βέβαια. Ανοίξαμε τις σκελίδες, η μία είχε πράγματι σκουλικάκια πολύ μικρά 2-3 χιλ. Η άλλη όχι. Δεν είναι φυσικό αφού σάπισαν να δημιουργηθούν σκουλικάκια;.
Να φταίει η κοπριά απο το χωράφι; γιατί; Τα κρεμμύδια και τα μαρούλια γίναν.
Το πιθανότερο είναι να φταίει ο σπόρος. Ο γεωπόνος μου ζήτησε να ραντίσω τα παρακείμενα κρεμμύδια και το έδαφος που ήταν τα σκόρδα , αφού τα ξεθάψω, με κάποιο φάρμακο ντεσίς, για να μη χαλάσουν και τα κρεμμύδια.. ΔΕ σκοπεύω, βέβαια.
Δίδαγμα: Η συμβουλή του Παλαιού σε σχόλιό του παραπάνω, να αφήνουμε πρώτα να βλαστήσουν τα σκόρδα και μετά να τα φυτεύουμε. :ohmy: Ήρθε για μένα όμως αργά, γιατί τα είχα φυτέψει όταν τη διάβασα.
Ερώτηση: Ποια η γνώμη σας για την αποτυχίακαι με τι να ραντίσω για να προστατέψω τα κρεμμύδια μου;
Ενέργειες: Πάλι αγορά πλεξούδας απο το γύφτο με 5 Ε τη μικρή και 8Ε τη μεγάλη. Χρειάζομαι 2 μεγάλες το χρόνο. (Υπόψη 4 χρονιές βάζω, ποτέ δεν έκανα σκόρδα. Θα βάλω και του χρόνου).
Φωτογραφίες δενμπορώ να ανεβάσω Θα προσπαθήσω μετά.

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Εβδομάδες πριν #15814 από kristi1
Απαντήθηκε από kristi1 στο θέμα Προετοιμασία εδάφους για κρεμύδια-σκόρδα
Ελπίζω τώρα να τα κατάφερα. Τα κρεμμύδια όμως τέλεια.










Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Εβδομάδες πριν #15815 από kristi1
Απαντήθηκε από kristi1 στο θέμα Προετοιμασία εδάφους για κρεμύδια-σκόρδα
Θα καθαρίσω το σπόρο καλά και θα κάνω σκορδαλιά. Το χιούμορ βέβαια και ο αυτοσαρκασμός δεν μας λείπει.

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Εβδομάδες πριν #15820 από Στελλα
Απαντήθηκε από Στελλα στο θέμα Προετοιμασία εδάφους για κρεμύδια-σκόρδα
Πω πω ...Kristi ... πάρτα από δω ...μύρισε όλο το σάιτ .... :laugh: :laugh: :laugh: :laugh:

Πέρα από την πλάκα ....εγώ θυμάμαι κρεμμύδια και σκόρδα βάζαμε Φεβρουάριο με αρχές Μαρτίου, έτσι είχαμε φρέσκα για το Πάσχα και όλη την άνοιξη και τα υπόλοιπα τα αφήναμε και ήταν έτοιμα το καλοκαίρι, προς τον Αύγουστο. Δε χάνεις τίποτε να δοκιμάσεις να αλλάξεις εποχή σποράς .
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": kristi1

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Εβδομάδες πριν #15821 από kristi1
Απαντήθηκε από kristi1 στο θέμα Προετοιμασία εδάφους για κρεμύδια-σκόρδα
Καλά ρε Στέλλα ο γεωπόνος δε θα έλεγε τίποτε ; Αυτός είπε πότε να τα βάλω. Σευχαριστώ πάντος. Θα το έχω και αυτό υπόψη μου, γιατί και άλλος εδώ στο μίτο το είπε.

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Εβδομάδες πριν #15824 από fitsifofoula
Απαντήθηκε από fitsifofoula στο θέμα Προετοιμασία εδάφους για κρεμύδια-σκόρδα
kristi1 ας σου πω κι εγώ λίγα πράγματα για τα σκόρδα, αν και ο palios σου τα είπε τέλεια. Θα πας στη λαϊκή, τότε που πουλάνε τα σκόρδα σε πλεξούδα ή ματσάκια, δηλ. γύρω στον Αύγουστο ή Σεπτέμβριο και θα πάρεις σκόρδα. Αφού φας λίγα, τον Οκτώβριο ή Νοέμβριο σπείρε τα υπόλοιπα. Τις εξωτερικές και σκληρές σκέλιδες. Αυτές θα έχουν βγάλει φύτρα. Φυσικά θα σκάψεις καλά το χώμα και μετά θα περιμένεις να μεγαλώσουν. Οι γεωπόνοι μπορεί να σου δίνουν και κινέζικο σπόρο. Δεν είναι και επιστήμη. Για το Πάσχα πάντως πέρνα μπορεί να έχουν περισέψει από τα δικά μου να φας κι εσύ.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": fireseaker, DAVIS

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Εβδομάδες πριν #15830 από kristi1
Απαντήθηκε από kristi1 στο θέμα Προετοιμασία εδάφους για κρεμύδια-σκόρδα
Fitsifofoula, σίγουρα την άλλη φορά θα αφήσω να βγάλουν πρώτα φύτρα και μετα θα τα φυτέψω. Δε νομίζω ο γεωπόνος να μου έδωσε κινέζικα΄, αλλά κάτι συμβαίνει. Αν δεν είναι ο σπόρος, γιατί μιλάμε για πλήρη αποτυχία, μπορεί να είναι ο χρόνο φύτευσης. Η Στέλλα για την περιοχή της Θεσσαλονίκης λέει για Φεβρουάριο-Μάρτιο. Εσύ προτείνεις Οκτ-Νοε. . Θα τα δοκιμάσω και τα δύο, έτσι απο πείσμα.
Όσο για το Πάσχα, φρόντισε να περισσέψουν, γιατί τέλος Απρ θα περάσω να μου δώσεις. Την περασμένη βδομάδα πέρασα απο Καβάλα, γιαυτό δεν ειδοποίησα.
Σευχαριστώ πάντος.

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Εβδομάδες πριν - 11 Χρόνια 2 Εβδομάδες πριν #15884 από PALIOS
Απαντήθηκε από PALIOS στο θέμα Προετοιμασία εδάφους για κρεμύδια-σκόρδα
Νά διευκρινίσω καί πάλι:
Τά σκόρδα, τά βάζεις:

- πρώϊμα: στό 1ο 20ήμερο τού Οκτώβρη, (καί γιά φύλλα καί γιά σκελίδες πού διατηρούνται). Τόυτα, καλύτερα νά κλαδέψης τά φυλλαράκια τους, τελείως, πρός τό τέλος τού Φλεβάρη.

- κανονικά: από 20 Νοέμβρη έως τών Φώτων (κυρίως γιά διατήρησι)

Τά ανωτέρω, δέν χρειάζονται πότισμα (καί άν τά ποτίσης μπορεί νά τόυς κάνης ζημιά).

- οψιμώτερα: από τέλος Γεννάρη - Φλεβάρη καί μετά. Τούτα, όσον οψιμίζουν, θά χρειασθούν καί ανάλογο πότισμα. Η διαχείρισις τού νερού γιά νά καταφέρης νά τά διατηρήσης μετά κανονικά, δέν είναι τόσον εύκολο. Μπορεί νά σού χαλάσουν εύκολα.
Όψιμα, φυτεύεις, ό,τι υπόλοιπα δέν έχεις τί νά τά κάνης. Καί λάβε υπ' όψιν σου ότι από τά σκόρδα τού καλοκαιριού, μετά τόν Νοέμβρη, (κυρίως λογω καιρικών συνθηκών), τό δυναμικό τους "αδυνατίζει" κάπως.

Τά πιό σίγουρα καί καλά, γιά διατήρησι, είναι εκείνα τού Νοεμβρίου. Σκελίδες πού έχουν διατηρηθή ως συμπαγείς, από τό καλοκαίρι έως τότε, αποκλείεται νά μήν φυτρώσουν.

Άν έχης όποια δήποτε αμφιβολία, μπορείς νά βάλης στό χώμα (μέ υγρό καιρό), ολόκληρο τό κεφάλι, ίσα πού νά χώνεται τό μισό. Σέ μιά 'βδομάδα- 10 ημέρες τό πολύ, θά έχη πετάξη κεντράδια καί μουστάκια- `ρίζες. Τά απομονώνης καί τά φυτεύεις! (στό "φτιαχνω.γρ" δίνουν καί ημερολογιακές καλλιεργητικές συμβουλές γιά τό φεγγάρι, άν σέ ενδιαφέρη )
Δέν έχει καμμιά έννοια νά περιμένης ως τέτοια εποχή νά κεντρώσουν στήν σακκούλα- στό καλάθι καί νά τά φυτεύσης!

- γιά νά `ραντίσης τό κρεμμύδι (μήν κολλήση από τά σκόρδα), .... ξέχασέ το, μήν τό συζητάς....
PALIOS
Last edit: 11 Χρόνια 2 Εβδομάδες πριν by PALIOS.

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Εβδομάδες πριν #15897 από kristi1
Απαντήθηκε από kristi1 στο θέμα Προετοιμασία εδάφους για κρεμύδια-σκόρδα
Παλιος, σευχαριστώ. Του χρόνου με το καλό. Χρήσιμες και πρακτικές οι συμβουλές σου.

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Συντονιστές: ilias
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 2.415 δευτερόλεπτα