× Λαχανικά/Κηπευτικά

Συζητήσεις για λαχανικά/κηπευτικά και την καλλιέργειά τους. Εμπειρίες, συμβουλές, απορίες.

Προετοιμασία εδάφους για κρεμύδια-σκόρδα

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Εβδομάδα πριν #16153 από kristi1
Απαντήθηκε από kristi1 στο θέμα Προετοιμασία εδάφους για κρεμύδια-σκόρδα
Κρεμμύδια , για ξερά έβαλα δύο ποικιλίες. Η μία απο αυτές τα μισά κρεμμύδια, φοβάμαι όμως και τα υπόλοιπα, βγάλλαν κεφάλι επάνω, που σημαίνει δεν θα κάνει κρεμμύδι κάτω.
Τα ξερίζωσα θα τα κόψω και θα τα βάλω στην κατάψυξη για τη μαγειρίτσα.
Ξέρει κανείς όμως τι φταίει; Ο σπόρος; Οι πολλές βροχές; (εγώ δεν τα ποτησα καμμίαφορα φέτος), ή τίποτε άλλο;
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Εβδομάδα πριν #16157 από manosdet
Απαντήθηκε από manosdet στο θέμα Προετοιμασία εδάφους για κρεμύδια-σκόρδα
Αντώνη νομίζω ότι αυτά που προορίζονται για ξερά τους τσακίζουμε τα φύλλα μόλις φτάσουν στους 25-30 πόντους για να σταματήσουμε την καθ' ύψος ανάπτυξη και να την δώσει το φυτό στο βολβό του.

ΥΓ: Η συμβουλή μου με επιφύλαξη.
Πρώτη φορά έβαλα κι εγώ για ξερά πριν ένα μήνα....

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Εβδομάδα πριν #16158 από zvranik
Απαντήθηκε από zvranik στο θέμα Προετοιμασία εδάφους για κρεμύδια-σκόρδα
Αντώνη,
θυμάμαι μια φιλη περσυ που ειχα φυτεψει τα κρεμμύδια για ξερα, μου ειχε πει οτι αν δω να βγαζει λουλουδι, να το κοβω για να συνεχισει να μεγαλώνει κάτω......
Ετσι και εκανα και ειχα βγαλει κατι μεγαλα κρεμμύδια αλλο πράγμα.

εγω θα ελεγα οτι αν το ειχες κανει δεν θα χρειαζοταν να τα ξεπατώσεις και αυτα θα συνεχιζαν να αναπτυσονται κατω.....

(δεν ξερω αν ισχυει 100%, μη σε παρω στο λαιμο μου)
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": kristi1

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Εβδομάδα πριν #16165 από fitsifofoula
Απαντήθηκε από fitsifofoula στο θέμα Προετοιμασία εδάφους για κρεμύδια-σκόρδα
Αντώνη διάβασε στους παρακάτω ιστότοπους για τα κρεμμύδια


aikiparadosi.blogspot.com/2012/04/blog-post_24.html

www.agricentro.gr/ΚΡΕΜΜΥΔΙΑ.php
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": kristi1

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Εβδομάδα πριν #16167 από kristi1
Απαντήθηκε από kristi1 στο θέμα Προετοιμασία εδάφους για κρεμύδια-σκόρδα
Ζωή, σίγουρα και τα υπόλοιπα θα κάνουν κεφάλι. Θα το δοκιμάσω αυτό που λές για να ξέρουμε.
Σμαρώ, ωραία τα σαιτ, αλλά δε βρήκα κάπου να αναφέρονται σαυτό το πρόβλημα. Εγώ τα κράτησα στα αγαπημένα μου, για μελοντική χρήση.
Σας ευχαριστώ ''αμφότερες και τις δύο'', όπως έλεγε ένας καθηγητής μου στο γυμνάσιο.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": zvranik

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Εβδομάδα πριν #16170 από zaxarias
Απαντήθηκε από zaxarias στο θέμα Προετοιμασία εδάφους για κρεμύδια-σκόρδα
ισος δεν το προσεξες Αντονη,στο sait που σου εστειλεη η fitsifofoula www.agricentro.gr/

Κατά τη διάρκεια της βλάστησης πρέπει να κόβονται στη βάση τους όλοι οι (ανθοφόροι βλαστοί ) γιατί δεν έχουν κανένα προορισμό και γιατί αδυνατίζουν τα κρεμμυδια
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": kristi1

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Εβδομάδα πριν #16177 από kristi1
Απαντήθηκε από kristi1 στο θέμα Προετοιμασία εδάφους για κρεμύδια-σκόρδα
Ζαχαρία, έχεις δίκαιο σευχαριστώ. Βιάστικα προφανώς να τα βγάλω πριν σας ρωτήσω και μάλλον την πάτησα. Καλά να πάθω. Δεν θα πάνε χαμένα βέβαια, αλλά γιατί; Θέκς

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Εβδομάδα πριν #16181 από ΣΤΑΥΡΟΣ
Απαντήθηκε από ΣΤΑΥΡΟΣ στο θέμα Προετοιμασία εδάφους για κρεμύδια-σκόρδα
Αντώνη, να προσθέσω μόνο ειδικά για τα σκόρδα, αν θέλεις να εχουνε μεγάλο κεφάλι, πρέπει να γεμίσεις το αυλάκι με κοπριά χωνεμένη ανακατεμένη με αμμο κι εκεί μέσα να φυτέψεις τις σκελίδες.
Αυτό μου το είχε πεί κάποιος μανάβης απο αυτούς που στήνουνε τα καλοκαιρινά κιόσκια. Είναι η τρίτη χρονιά που φύτεψα και φέτος που εφάρμοσα αυτή την τεχνική πιστεύω οτι θα βγάλω ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ σκορδα !!!!
Οταν θα εχω συγκομιδή θα σας δείξω...
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": kristi1

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Εβδομάδα πριν - 11 Χρόνια 1 Εβδομάδα πριν #16183 από PALIOS
Απαντήθηκε από PALIOS στο θέμα Προετοιμασία εδάφους για κρεμύδια-σκόρδα
Γιατί τά κρεμμύδια μου πετάνε “ντουντούκι”, “ιστό άνθους”, γιατί “ξεσταχυάζουν”;....

... Λές καί δέν τά έχομε ξανά-ειπωμένα! Καί εσείς τό βιολί σας.... Λέτε πώς πετάει ιστό, .... χωρίς νά νά μάς λέτε γιά τήν ποιότητα καί τό μέγεθος τού κοκκαριού, (πού ενδιαφέρει κυρίως), μή τε πότε τό βάλατε, παρά μόνον ότι δέν τό εποτίσατε εδώ καί 2 μήνες!!... (κανείς δέν ποτίζει κρεμμύδι τού Φλεβάρη τέτοιον καιρό!).
Είπαμε, ... (καί ψάξτε νά τά εύρετε...)

.... Δέν υπάρχουν “θηλυκά”, ή “αρσενικά” κοκκάρια. Απλώς, ενυπάρχουν αμφότερες οι καταβολές - τάσεις. (εκτός από τήν περίπτωσι, εκδηλώσεως σχετικών συμπτωμάτων πολύ καθυστερημένα, στό 3ο + μήνα, από κάποιες καιρικές συγκυρίες ), Η εκδήλωσις – επικράτησις τής τάσεως νά πετάξη ιστό άνθους, νά “ξεσταχυάση”, ευνοείται , ή συνδέεται μέ κάποιες καταστάσεις παραμέτρους.... όπως:

- Τό μέγεθος τού βολβού τού κοκκαριού:
Όσον πάς πρός τούς μεγαλύτερους βολβούς τόσον η τάσις αυτή επικρατεί. Τό μεγαλύτερο καί καλύτερο μέγεθος τού κοκκαριού, χωρίς νά σάς δημιουργεί γενικά πρόβλημα, είναι ίσο ( ή λίγο μικρότερο) τού τελευταίου 1/3ου τού σπαστού δαχτύλου σας, (δηλ. από τήν τελευταία άρθρωσι ως τό νύχι). Στήν πιό ακραία περπίπτωσι, άν βάλετε κρεμμύδια αντί κοκκάρι, έ, ... αυτά θά “ξεσταχυάσουν” όλα!

- Τό πρώϊμο τής φυτεύσεώς του.
Τά φθινοπωρινά θά "ξεσταχυάσουν" όλα σχεδόν, τήν άνοιξι. (τούτα δέν τά κρατάς ποτέ πέρα από τόν Μάρτη). Από εκείνα τού Γενναρη - Φλεβάρη , θά πετάξουν καρπό μόνον τά μεγαλύτερα κοκκάρια, ενώ εκείνα πού θά βάλης αργά, μέσα Απρίλη – αρχές Μάη, δέν τά παίρνει καί πολύ ο καιρός νά πετάξουν (είναι σάν νά τόν μετράνε).

- Ακραίες συνθήκες ευτροφίας-ατροφίας, υγρασίας-ξέρας, καί κυρίως οι έντονες διακυμάνσεις αυτές στό αρχικό τους στάδιο, γιά παράδειγμα:
: Άν αφήσετε τόν Γεννάρη – Φλεβάρη ένα κοκκάρι στήν άκρη στ’ αυλάκια, στό ακαλλιέργητο όπου έχει σχοίνο-χωμα/φύλλα καί χωρίς χόρτα, τούτο θά γίνη όσο τό αυγό, χωρίς νά κάνετε τίποτα απολύτως. Δέ θά πετάξη “ντοντούκι”.
: Άν στήν άκρη ενός αυλακιού καί πρός τό αδούλευτο, άν σάς ελήμνασε τό νερό καί μετά επέτσωσε, τότε, τά μικρά κερεμμυδάκια πού έχουν φυτρώσει εκεί, είτε θά κατσιάσουν ή/καί θά πετάξουν ντουντούκι.
: Άν τό χώμα έχει κονιορτοποιηθή, (μπουχός), πού σημαίνει ότι: όταν βραχή καί στεγνώση θά είναι πετσωμένο, τότε, ... δέν κάνει γιά κρεμμύδι!
: Άν τό έδαφός σας έχει επιφανειακά πολλή (καί αχώνευτη) κορπιά καί μέσα παραμένει αδούλευτο, τότε νά περιμένετε μεγάλη “ανθοφορία”!
: Από Μάρτη καί πέρα, (καί ενώ έχει ζεστό καιρό), άν τό ποτίσετε πάνω στό φύτεμα, καί ιδίως άν τού ρίξετε αραιοδιαλυμένη κοπριά, τότε, ... δέν θά υπάρξη κανένα πού νά μήν πετάξη “στάχυ”! (σέ περίπτωσι βροχής, γιά τίς ισορροπίες φροντίζει η φύσις).
Γιά τούτο ελέγαμε «... Στό φύτευμα, τό χώμα πρέπει νά είναι όλως υγρό-νωπό, όχι νά έχη στεγνώση επιφανειακά, ούτε λασπώδες. ΟΧΙ πότισμα – κατάβρεγμα, στό φύτευμα. Από εκεί καί πέρα, τό πότισμα, τό ελάχιστο δυνατόν. Εάν φυτευθή αργά καί ο καιρός είναι στεγνός –ζεστός: μετά από 4-5 ημέρες, θέλει κατάβρεγμα (όχι πότισμα), γιά νά ριζοπιάση. (Τό σημαντικώτερο είναι νά έχη επαρκή υγρασία έως νά ριζοπιάση, χωρίς μεγάλες διακυμάνσεις, ή υπερβολές)....»

- Είχαμε τονόσει, επίσης, ότι τά βολβώδη δέν τά βάζης πρίν καί κοντά στήν Πανσέληνο, αλλά, μετά τήν Πανσέληνο, ή στήν χάσι τού φεγγαριού, αλλά πάντως, αρκετά πρίν τήν Πανσέληνο.

Γιά τήν σύστασι τού εδάφους, είχαμε ειπωμένο ότι τά βολβώδη, γενικά, θέλουν επιφανειακό έδαφος αμμώδες, ή άλλως, μέ υπεροχή των πυριτιούχων ενώσεων. Ο ΣΤΑΥΡΟΣ πολύ σωστά λέγει αυτό πού λέγει γιά τά σκόρδα. Χωνεμένη κοπριά καί άμμο. (τό σκόρδο θέλει τήν κοπριά , τό πιό έυφορο χώμα).
Εναλλακτικά, μπορείτε νά υποκαταστήσετε – ενισχύσετε τόν `δυναμικό τού πυριτίου στό έδαφός σας μέ τσάϊ από πολυκόμπι. Σέ ημέρες πού η σελήνη είναi εμπός από αστερισμό Γής (πχ. όταν είναι στήν Πούλια), ψιλο-σκαλίζετε τά βολβώδη σας καί ψεκάζετε ελαφρώς ανάμεσα στά αυλάκια μέ πολυκόμπι. Δέν σάς κοστίζει καί τίποτα νά δοκιμάσετε!

Γιά τόν χειρισμό τών ιστών, όσων πετάξουν, είχαμε ειπωμένο στήν Απ: Κρεμμυδάκια φρέσκα . Τούς αφαιρείτε ενωρίς, ή τούς ξεμασκλίζετε αργότερα. Τό νωρίς, στήν έκπτυξί του, είναι καλύτερα, αλλά θά πρέπη νά τό επιτηρείτε μήπως συνεχίζη, από κάτω, νά θρέφη τόν αποκομμένο ιστό!

Ένα κοκκάρι πού πάνω από τό 15% , ή, τό ανώτερο, ‘πάνω από τό 20 % πετάει άνθος, ... κάτι πηγαίνει στραβά, ή ο προμηθευτής σας , ή εσείς ,... ψάξτε τό....

Τέλος, τά παραπονά σας σέ εκείνον από τόν οποίον επήρατε τόν φυτό σας. Οι γεωπόνοι νά είναι «γέω – πόνοι» καί όχι «πονο- γεω έμπορες»! Καί εσείς νά μάθετε νά είσθε καταναλωτές....
PALIOS
Last edit: 11 Χρόνια 1 Εβδομάδα πριν by PALIOS.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": ΣΤΑΥΡΟΣ, kristi1, DAVIS, demis

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Συντονιστές: ilias
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.228 δευτερόλεπτα