× Λαχανικά/Κηπευτικά

Συζητήσεις για λαχανικά/κηπευτικά και την καλλιέργειά τους. Εμπειρίες, συμβουλές, απορίες.

ΚΑΛΛΙΕΡΓΕΙΑ ΣΕ ΠΑΡΤΕΡΙΑ

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #14741 από kaktos25
ΚΑΛΛΙΕΡΓΕΙΑ ΣΕ ΠΑΡΤΕΡΙΑ δημιουργήθηκε από kaktos25
Εχω ετοιμασει και γεμισει ενα παρτερι (ξυλινο) 1,20*1,20*0,50,θελω να ρωτησω το εξης: πρεπει για ολα τα λαχανικα τα παρτερια μου να εχουν βαθος 0,50 cm?για να πιασει καλα το φυτο?πχ ντοματες μελιτζανες πιπεριες ξερω οτι θενε τετοιο βαθος,τι γινετε ομως με τα μαρουλια,μαιντανο,σπανακι,ραδικι.
Βλεπω πχ σε φοτος στο νετ και φυτευουν μαρουλια σε παρτερια που εχουν το πολυ 5 cm
Ρωταω για να μην γεμιζω αδικα παρτερια μισου μετρου υψους ενω θα μπορουσα για ορισμενα λαχανικα να χρησιμοποιησω παρτερα 5-10cm
Τα παρτερια τα εχω σε εξοχη στο πατο του παρτεριου υπαρχει χωμα του κηπου μου

Ευχαριστω

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #14742 από kerkireos
Απαντήθηκε από kerkireos στο θέμα ΚΑΛΛΙΕΡΓΕΙΑ ΣΕ ΠΑΡΤΕΡΙΑ
Καλημερα!Ακουλουθεις της αρχες του Square Feet Gardening?Με ενδιαφερει, φροντισε να μας ενημερωνεις συχνα!

Μαρουλια και σπανακι με 15 εκατοστα εισαι μια χαρα.Η ριζα του σπανακιου ειναι πολυ μικρη.

Μαιντανο καλλιεργω σε γλαστρες 30 εκατοστων με επιτυχια.
Ακομα και το 50 για τα καλοκαιρινα ισως ειναι υπερβολικο.Και με 30-40 cm μια χαρα εισαι!

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #14743 από kaktos25
Απαντήθηκε από kaktos25 στο θέμα ΚΑΛΛΙΕΡΓΕΙΑ ΣΕ ΠΑΡΤΕΡΙΑ
Καλημερα φιλε μου,ναι θελω να ασχοληθω με υπερυψομενα παρτερια γιατι εχω δει και καινουν ΘΑΥΜΑΤΑ!και θελω να τρωγω και καθαρα...
Πειραπατιζομαι αρχικα να βρω τη σωστη αναλογια χωματος.1/3 χωμα 1/3 κοπρια χονεμενη απο κοτες και 1/3 κομποστ,θελω σε καθε παρτερι εφαρμοσω συγκαλλιεργειες οπως πχ κατιφες και βασιλικο ενδιαμεσα στα φυτα
Εχω σκοπο να φτιαξω καμια 10ρια παρτερια...επισης εχω κουνελια κοτες και σε λιγο αρνακια και κανως στοιβες απο κοπριες για να τις χρησιμοποιησω του χρονου (αφου τις σβησω,παραλληλα κανω και κομποστ
Ελπιζω να εχω καλα αποτελεσματα γιατι εχω ριξει πολυ κοπο και ψαξιμο

θα ενημερωνω την εξελιξη και θα ανεβαζω και φοτος
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Λαμπετία

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν - 11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #14762 από geotech
Απαντήθηκε από geotech στο θέμα ΚΑΛΛΙΕΡΓΕΙΑ ΣΕ ΠΑΡΤΕΡΙΑ
καλημέρα,
έχω ασχοληθεί και γω με την καλλιέργεια σε παρτέρια αλλά μετά ανακάλυψα το Square Fοοt Gardening αυτοί που ασχολούνται κυρίως με αυτό το (κίνημα) ισχυρίζονται ότι 6'' δηλαδή 15 εκατοστά είναι αρκετά για οποιοδήποτε φυτό εκτός από αυτά που καλλιεργούνται για την ρίζα τους πχ καρότα κλπ που προτείνουν το διπλάσιο. Όσο για το χώμα έχουν μια αναλογία 1/3 τύρφη, 1/3 βερμικουλίτη ή περλίτη, 1/3 μίγμα από 5 διαφορετικά κομποστ.
Last edit: 11 Χρόνια 1 Μήνας πριν by geotech.

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #14763 από kerkireos
Απαντήθηκε από kerkireos στο θέμα ΚΑΛΛΙΕΡΓΕΙΑ ΣΕ ΠΑΡΤΕΡΙΑ
To χεις εφαρμοσει στην πραξη?Το 1/3 βερμικουλιτη (κατι σαν τον περλιτη αλλα πιο ακριβο) ειναι υπερβολικο μου φαινεται...

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #14765 από geotech
Απαντήθηκε από geotech στο θέμα ΚΑΛΛΙΕΡΓΕΙΑ ΣΕ ΠΑΡΤΕΡΙΑ
όχι, εγώ είχα κάνει τα παρτέρια μου με χώμα και κοπριά και μετά ασχολήθηκα με την έρευνα στο διαδίκτυο. ο κύριος λόγος που άρχισα να ψάχνω ήταν μια ανάλυση Ph που μου έδειξε ph 8 και έψαχνα τρόπο για να το μειώσω.

όσο για τον βερμικουλίτη έχει σχετικά τις ίδιες ιδιότητες με τον περλίτη γνωρίζω διαφορά τιμής άλλα εγώ έδωσα το μίγμα του κάνουν στο Square Fοοt Gardening Αμερική.

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #14773 από panagiotispanagiotis
Απαντήθηκε από panagiotispanagiotis στο θέμα ΚΑΛΛΙΕΡΓΕΙΑ ΣΕ ΠΑΡΤΕΡΙΑ
αγαπητε geotech ph 8 ειναι πολυ, επισης να ξερεις οτι μπορεις να καλλιεργεις παρα πολλα φυτα στα παρτερια με λιγο χωμα γιατι κυριο λογω παιζει η τροφη του φυτου (δες καλλιεργειες σε νερο) .ακομη δεν μας ειπατε εσεις που εχετε κανει πολυ ψαξιμο, μετα το φυτεμα στο παρτερι ,με το καταλληλο μειγμα, τι γινεται ???? βαζουμε μονο νερο και τιποτε αλλο? τι λενε οσοι το εχουν εφαρμοσει? ας πουμε στην κουβα τελευταια εφαρμοζουν βιολογικες καλλιεργειες σε κοπρια αγελλαδας μονο,με τη μονη διαφορα οτι απο παραγωγη σε παραγωγη αλλαζουν το υποστρωμα τελειως γιατι δεν μενει τιποτε σ'αυτο για το επομενο φυτο .εχουμε αυτη τη δυνατοτητα να αλλαζουμε συνεχως ενα ακριβο υποστρωμα ή παμε γι' άλλα.προσοχη στις πρακτικες απο αμερικη δε,γιατι εκει παιζει πολυ marketing

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #14774 από kerkireos
Απαντήθηκε από kerkireos στο θέμα ΚΑΛΛΙΕΡΓΕΙΑ ΣΕ ΠΑΡΤΕΡΙΑ
Εμπλουτιζεις το μειγμα με κομποστ,τα αλλα 2 συστατικα τα αφηνεις οπως εχουν.

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν - 11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #14897 από kaktos25
Απαντήθηκε από kaktos25 στο θέμα ΚΑΛΛΙΕΡΓΕΙΑ ΣΕ ΠΑΡΤΕΡΙΑ
καλησπερα,

χθες τα ελεγα με ενα γεωπονο,μιλουσαμε περι γεμισματος παρτεριου,μου ειπε οτι αυτος κανει το εξης μιγμα και βγαζει παπαδες...χωμα απο το μερος του,ελαφροπετρα απο μαντρα οικοδομικων υλικων και κομποστ,και καθε 3-4μηνο πεταει απο πανω κομποστ
Το εχει εφαρμοσει κανεις αυτο?σκεφτομαι να το κανω στο 2ο παρτερι που ετοιμαζω!!
Last edit: 11 Χρόνια 1 Μήνας πριν by kaktos25.

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #14903 από kristi1
Απαντήθηκε από kristi1 στο θέμα ΚΑΛΛΙΕΡΓΕΙΑ ΣΕ ΠΑΡΤΕΡΙΑ
Kaktos 25 για ποιό λόγο να το κάνεις; Αν έχεις ελαφρόπετρα , βάλε. Αλλιώς γιατί να αγοράζεις;. Σε οποιοδήποτε χώμα αν βάλεις κόμποστ και κοπρια σε αναλογίες ανάλογα με το πόσο βαρύ είναι το χώμα, θα έχεις, κατα την αποψή μου, καλή παραγωγή.

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Συντονιστές: ilias
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.109 δευτερόλεπτα