× Λαχανικά/Κηπευτικά

Συζητήσεις για λαχανικά/κηπευτικά και την καλλιέργειά τους. Εμπειρίες, συμβουλές, απορίες.

ΣΟΣ..... ΛΥΚΟΣ ΣΤΑ ΚΟΥΚΙΑ

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #15001 από zvranik
ΣΟΣ..... ΛΥΚΟΣ ΣΤΑ ΚΟΥΚΙΑ δημιουργήθηκε από zvranik
σήμερα κατεβηκα να περιποιηθώ τα κουκιά και βρήκα στη 1η σειρα να ειναι γεματο απο "λυκο".... κατι τεραστια κομμάτια...
στη 2η και 3η σειρα απο έναν λυκο...

πηρα το φτυαράκι μου και εβγαλα οτι μπορούσα σε βαθος αρκετα μεγάλο και με απωλεια ορισμένων κουκιών (φυτών).

τα κουκια εχουν δεσει καρπους και αρχιζουν να μεγαλώνουν.....

υπαρχει τροπος να τα σώσω.... ΒΟΗΘΕΙΑ!!!
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": ilias

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #15004 από ilias
Απαντήθηκε από ilias στο θέμα ΣΟΣ..... ΛΥΚΟΣ ΣΤΑ ΚΟΥΚΙΑ
Όταν διάβασα τον τίτλο Ζωή, νόμιζα ότι αναφερόσουνα στο ζώο λύκος.

Μετά είδα ότι είχες ανεβάσει πριν 5 μήνες αυτό το θέμα: " Λύκος των κουκιών ".
Οπότε ο Λύκος είναι φυτό!

Από το livepedia , ότι: "Λύκος ή λυκόχορτο. Γένος παράσιτων φυτών της οικογένειας οροβαγχίδες, που αριθμεί 150 είδη. Το επιστημονικό του όνομα είναι οροβάγχη η καρυόφυλλη. Είναι φυτά χωρίς χλωροφύλλη, με παχύ, σαρκώδη βλαστό, κοκκινωπό, κιτρινωπό ή ιώδη και με φύλλα που μοιάζουν με λέπια και άνθη κίτρινα ή γαλάζια. Προσκολλούνται παρασιτικά στις ρίζες των άλλων φυτών και απορροφούν τις θρεπτικές ουσίες τους, εμποδίζοντας την ανάπτυξή τους. Έχει υπόγειο κονδυλώδη βλαστό, από τον οποίο φυτρώνουν μυζητήρες που παρασιτούν στη ρίζα των άλλων φυτών. Ο υπέργειος βλαστός είναι σκεπασμένος με φύλλα μεταμορφωμένα σε λέπια και με αδενώδεις τρίχες, χωρίς χλωροφύλλη. Στην κορυφή φέρει ένα στάχυ με άνθη ζυγόμορφα, λευκά, ιώδη, κοκκινωπά ή κιτρινωπά, ανάλογα με το είδος. Ο καρπός είναι κάψα, τα σπέρματά του μικρά και παρασύρονται εύκολα από τον άνεμο. Είναι φυτό πολύ επιβλαβές στη γεωργία και ιδιαίτερα στα λαχανικά, τα δημητριακά, στα κηπευτικά, στα όσπρια, στη μηδική, στο τριφύλλι κ.ά. και μπορούν να προκαλέσουν την πλήρη καταστροφή τους. Τα σπέρματά τους μπορούν να διατηρήσουν τη βλαστική τους δύναμη 10 - 15 χρόνια. Οι αρχαίοι Έλληνες ονόμαζαν τις οροβάγχες λειμόδωρα, λέοντες, οσπριολέοντες, λεοντικές πόες, λεόντεια βότανα κ.λ.π. Στην Ελλάδα φυτρώνουν αυτοφυή περίπου 25 είδη, σπουδαιότερα από τα οποία είναι η οροβάγχη η επαλξωτή ή λύκος, παράσιτο των κουκιών, των μπιζελιών, των φασολιών κ.ά., η οροβάγχη η ελάσσων, παράσιτο του τριφυλλιού, της μηδικής κ.ά., η οροβάγχη η δικτυωτή, παράσιτο της αγκινάρας. Η καταπολέμηση του λ. είναι πολύ δύσκολη."

Δε γνωρίζω πως αντιμετωπίζεται αλλά σήμερα είδα ότι έχουν φυτρώσει 2 από αυτά ανάμεσα στον αρακά μου.
Στην αρχή παραξενεύτηκα γιατί πρώτη φορά τα έβλεπα. Με εντυπωσίασε το σχήμα τους και είπα να τα αφήσω.
Τώρα όμως που βλέπω ότι είναι κάτι κακό για τα φυτά, αύριο θα πάω να τα ξεριζώσω.

2019.kalliergo.gr - www.altermarket.com

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #15005 από zvranik
Απαντήθηκε από zvranik στο θέμα ΣΟΣ..... ΛΥΚΟΣ ΣΤΑ ΚΟΥΚΙΑ
αγαπητέ Ηλία.
το ξερω οτι εγω το ανεβασα το δημοσίευμα αυτό..... :blush:
αλλα δε περιμενα οτι θα μου τύχει.... μιας και δεν ειχα πέρσυ τετοια σημάδια στο κήπο. :(

απλα ρωτάω αν καποιος που αντιμετωπισε παρομοιο προβλημα εχει καποια λύση. :huh: :huh: :huh: :huh: :huh: :huh:


Βγαλτα τα συντομότερο δυνατό..... ουτε στιγμη μη τα αφησεις να ανθίσουν.......

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #15011 από Στελλα
Απαντήθηκε από Στελλα στο θέμα ΣΟΣ..... ΛΥΚΟΣ ΣΤΑ ΚΟΥΚΙΑ
Σ ένα χωράφι που βάζαμε καπνό έβγαζε πολύ λύκο . Εμάς τα παιδιά μας παίρνανε στο χωράφι μόνο για να μαζέψουμε τους λύκους . Μόλις ξημέρωνε γυρνούσαμε όλο το χωράφι αράδα αράδα κι ότι βρίσκαμε το μαζεύαμε σε σακκούλες και στο τέλος τα καίγαμε στην άκρη του χωραφιού. Καλό είναι να μαζευτεί πριν βγάλει σπόρο,... δυστυχώς καταπολεμείται πολύ δύσκολα.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": zvranik

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #15015 από sopap
Απαντήθηκε από sopap στο θέμα ΣΟΣ..... ΛΥΚΟΣ ΣΤΑ ΚΟΥΚΙΑ
Καλημέρα και απο μένα. Όντως, ο λύκος είναι απο τα πιο δύσκολα ζιζάνια για να καταπολεμηθεί και δυστυχώς κάνει και ζημιές. Υπάρχουν κάποια φυτά τα οποία ονομάζονται φυτά "παγίδες", όπως είναι το σινάπι, το σόργο, η πιπεριά όπου το ζιζάνιο τα προτιμά..Αν δεν σας κάνει κόπο φυτέψτε κανά δυο απο τα παραπάνω και ίσως να δείτε αποτέλεσμα..
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": ilias, kksakis1, manosdet, kristi1, zvranik

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #15026 από zvranik
Απαντήθηκε από zvranik στο θέμα ΣΟΣ..... ΛΥΚΟΣ ΣΤΑ ΚΟΥΚΙΑ











Σας επισυνάπτω φωτογραφίες απο τον "λύκο" των κουκιών. Αυτος ειναι....
που βρηκα μεσα στα κουκιά μου.....
Στη πρωτη φωτο μπορείτε να δειτε τη ποσοτητα που εχω μαζέψει έως τώρα... (εβγαλα αλλους 3 σήμερα το πρωί).

Ελπίζω οι φωτογραφίες μου να σας βοηθήσουν.....

Με εκτίμηση
Συνημμένα:
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": ilias, karaker, kksakis1, manosdet, DAVIS, Roula

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Εβδομάδα πριν - 11 Χρόνια 1 Εβδομάδα πριν #16040 από ilias
Απαντήθηκε από ilias στο θέμα ΣΟΣ..... ΛΥΚΟΣ ΣΤΑ ΚΟΥΚΙΑ
Να προσθέσω κι εγώ μία φωτογραφία από ένα λύκο που έβγαλα σήμερα που ξήλωσα τον αρακά.
Το συνολικό μήκος του είναι 40 εκατοστά.
Το τμήμα εντός του κόκκινου πλαισίου βρισκόταν μέσα στο έδαφος.
Γι' αυτό δεν αρκεί να κόψουμε απλά το τμήμα που είναι έξω από το έδαφος.



2019.kalliergo.gr - www.altermarket.com
Συνημμένα:
Last edit: 11 Χρόνια 1 Εβδομάδα πριν by ilias.

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Εβδομάδα πριν - 11 Χρόνια 1 Εβδομάδα πριν #16045 από ilias
Απαντήθηκε από ilias στο θέμα ΣΟΣ..... ΛΥΚΟΣ ΣΤΑ ΚΟΥΚΙΑ
Να σου πω Davis ότι μέχρι φέτος δεν γνώριζα καν την ύπαρξη του λύκου.

Τί διαφορετικό συνέβει φέτος;

Έριξα κοπριά συσκευασμένη, αγορασμένη από γεωπονικό κατάστημα. Όχι από πλανόδιους.

Ναι μεν είδα βελτίωση στην παραγωγή, αλλά είχα και τον λύκο ως ανεπιθύμητο επισκέπτη.
Επίσης είδα αύξηση ξένων στον κήπο μου αγριόχορτων.

Τα παραπάνω μπορώ να τα πω με βεβαιότητα, γιατί όπου έριξα την κοπριά, είχα λύκο και τα ίδια ξένα στον κήπο μου αγριόχορτα.

2019.kalliergo.gr - www.altermarket.com
Last edit: 11 Χρόνια 1 Εβδομάδα πριν by ilias.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": DAVIS

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Εβδομάδα πριν #16048 από manosdet
Απαντήθηκε από manosdet στο θέμα ΣΟΣ..... ΛΥΚΟΣ ΣΤΑ ΚΟΥΚΙΑ
Χρήστο για πες λοιπόν τη λύση....
Παρατήρησα ότι το οικόπεδο που καλλιεργώ έχει γεμίσει με λύκο.
Φαντάζομαι ότι και πέρσι και πρόπερσι είχα απλά δεν τον γνώριζα κι εγώ και δεν έδινα σημασία.
Έτσι θα κάνω και φέτος.
Θα κόψω τα χόρτα και θα φρεζάρω όπως κάνω κάθε χρόνο και θα διατηρώ καθαρό το χώρο που καλλιεργώ από ζιζάνια και αγριόχορτα.
Εεεεεε αν βγει και κανένα λυκάκι ας φάει κάτι κι αυτό.
Όλα έχουν το μερίδιο τους και τα πουλιά και τα λυκόχορτα......
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": DAVIS

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Εβδομάδα πριν #16050 από Κράνιος
Απαντήθηκε από Κράνιος στο θέμα ΣΟΣ..... ΛΥΚΟΣ ΣΤΑ ΚΟΥΚΙΑ
ixnilatis33.blogspot.gr/2010/06/blog-post_15.html

Πρόκειται για άλλο φυτό, της οικογένειας των ... λύκων πάλι.
Αυτό που εξαπλώνεται στο τριφύλλι γνωρίζω. Τα ζώα που το έχουν φάει σποριασμένο μάλλον, με την κοπριά τους βοηθάνε την εξάπλωσή του.
Το κομπόστ, και μάλιστα φτιαγμένο από εμάς τους ίδιους μας σώζει.

Θα έλεγα να αλλάζετε θέση σ' όλα τα φυτά σας κάθε χρονιά. Ο λύκος, όπως και πάρα πολλά ζιζάνια αρέσκονται στη συμβίωση. Επίσης να μην αφήνετε ποτέ να σποριάζουν ζιζάνια.
Με πυκνή σπορά ρόκας εξολόθρευσα σ' ένα κομμάτι του κήπου μου την αγριάδα. Τυχαίο αλλά πολύ σαφές.
Ελπίζω να συνέβαλα θετικά.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": ilias

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Συντονιστές: ilias
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 1.000 δευτερόλεπτα