× Λαχανικά/Κηπευτικά

Συζητήσεις για λαχανικά/κηπευτικά και την καλλιέργειά τους. Εμπειρίες, συμβουλές, απορίες.

ΣΟΣ..... ΛΥΚΟΣ ΣΤΑ ΚΟΥΚΙΑ

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Εβδομάδα πριν #16051 από ilias
Απαντήθηκε από ilias στο θέμα ΣΟΣ..... ΛΥΚΟΣ ΣΤΑ ΚΟΥΚΙΑ
Εγώ Κράνιε μάζευα το Λύκο που έβγαζα σε ένα μεταλλικό κουβά και σήμερα του έβαλα φωτιά και τον έκαψα. Τον έβγαζα μόλις τον εντόπιζα (ανθισμένο).
Αλλά δεν είμαι σίγουρος ότι δε θα ξαναβγεί.

Οι συμβουλές σου για "να μη σποριάζουν τα ζιζάνια" και για την "αλλαγή θέσης των φυτών" είναι και οι δύο σωστές.

Φοβάμαι όμως ότι, πρώτα από όλους εγώ, δεν τις ακολουθούμε πάντα. Είτε λόγω αμέλειας, είτε λόγω έλλειψης χρόνου, είτε λόγω άλλων συνθηκών.

2019.kalliergo.gr - www.altermarket.com

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Εβδομάδα πριν - 11 Χρόνια 1 Εβδομάδα πριν #16052 από Κράνιος
Απαντήθηκε από Κράνιος στο θέμα ΣΟΣ..... ΛΥΚΟΣ ΣΤΑ ΚΟΥΚΙΑ
Ο βίκος ξέρω ότι καταπολεμά πολλά ζιζάνια. Με πυκνή σπορά και να μείνει μέχρι να σποριάσει και να ξεραθεί.
Δυστυχώς η εντατική καλλιέργεια δεν μας αφήνει να δούμε τον κύκλο ζωή των ζιζανίων και τον ανταγωνισμό των φυτών, που είναι αδυσώπητος.
Ηλία είναι μακρύς ο δρόμος. Η καλλιέργεια του κήπου είναι σαν το νηπιαγωγείο. Μην τρομάζεις.
Τον λύκο του τριφυλλιού, τον "τριφυλλοφάγο", κι ο παπούς μου τον έκαιγε με φωτιά. Αλλά δεν υπήρχε περίπτωση να σώσει το τριφύλλι του. Το κατέστρεφε και το έσπερνε πάλι ύστερα από τρία τέσσερα χρόνια. Ενώ το τριφύλλι ζει περίπου 15 χρόνια, αν θυμάμαι καλά.
Πρέπει να παίζουμε το παιχνίδι σύμφωνα με τους νόμους της φύσης.

Ηλία όλα όσα λες σωστά είναι.
Last edit: 11 Χρόνια 1 Εβδομάδα πριν by Κράνιος.

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Εβδομάδα πριν #16060 από zvranik
Απαντήθηκε από zvranik στο θέμα ΣΟΣ..... ΛΥΚΟΣ ΣΤΑ ΚΟΥΚΙΑ

ilias έγραψε: Να σου πω Davis ότι μέχρι φέτος δεν γνώριζα καν την ύπαρξη του λύκου.

Τί διαφορετικό συνέβει φέτος;

Έριξα κοπριά συσκευασμένη, αγορασμένη από γεωπονικό κατάστημα. Όχι από πλανόδιους.

Ναι μεν είδα βελτίωση στην παραγωγή, αλλά είχα και τον λύκο ως ανεπιθύμητο επισκέπτη.
Επίσης είδα αύξηση ξένων στον κήπο μου αγριόχορτων.

Τα παραπάνω μπορώ να τα πω με βεβαιότητα, γιατί όπου έριξα την κοπριά, είχα λύκο και τα ίδια ξένα στον κήπο μου αγριόχορτα.



δυστυχώς , εγω δεν εριξα κοπριά.... καθόλου......
σας το ανεφερα νομίζω καποια στιγμή..... εχω μια υποψία..... εχω την υποψία οτι ο σπορος του λυκου, "ενεργοποιειται" οταν αντιληφθει οτι εχει φυτευθει το κουκι, ο αρακας κτλ...... εγω τον ονομαζω "νοήμων φυτό".... ισως και γι'αυτο ο σπορος του ειναι ενεργος μεχρι και 15- 20 χρονια.

για να πεις οτι τον εχεις αφαιρέσεις πρεπει να αφαιρέσεις μεχρι και τη ριζα του.... που μπορει να φτανει σε βαθος 50 εκατοστών... (εμενα μου ετυχε ενας τετοιος, μου εβγαλε το λαδι)

θα συνιστουσα να ελεγχετε, αν μπορειτε ,καθημερινα τον κηπο σας, ωστε τουλαχιστον να τον "τσακώνεται " μολις σκαει μύτη , ωστε να προλαβαιτε να μην ανθίσει / σποριασει.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": DAVIS, markonis

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Εβδομάδα πριν #16061 από PALIOS
Απαντήθηκε από PALIOS στο θέμα ΣΟΣ..... ΛΥΚΟΣ ΣΤΑ ΚΟΥΚΙΑ
Ο λύκος κάποιες χρονιές καί σέ κάποια εδάφη ευνοείται ιδιαίτερα. Πιό πολύ αγαπάει τόν βίκο. Καί, άν αρχίση καί φυτρώνεται μέσα στόν βίκο, .... πάει καλιά του ο βίκος!

Γιά τό κάψιμο, αγαπητέ Ηλία καί λοιποί φίλοι:
Θά έλεγα, καθ' όπως έχω αηκούσει (διαβάσει στόν R. Steiner), καί... μή έχων πράξει:
Μαζεύεις τά ζιζάνια μέ τόν σπόρο. Τά καίς, στάχτη, ... καί στήν Πανσέληνο, σκορπάς τήν στάχτη στό χωράφι σου. Επανάληψις αυτού γιά 3-4 χρόνια, θά πείση τά ζιζάνια νά μήν ξαναφυτρώσουν στό χωράφι αυτό.

Τί έχετε νά χάσετε νά τό δοκιμάσετε;

PALIOS
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": zvranik, DAVIS

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 1 Μήνας πριν #19681 από Kwstasss
Απαντήθηκε από Kwstasss στο θέμα ΣΟΣ..... ΛΥΚΟΣ ΣΤΑ ΚΟΥΚΙΑ
Υπάρχει κανείς καλιεργητής που έχει βάλει κουκιά και του έχει βγεί ΛΥΚΟΣ (;)
Αν ναι, έχει κανείς την διάθεση να μου αποστείλει μέρος της σποράς του ΄η αν του έχει βγεί λύκος και έχει χαλάσει την καλιέργεια των κουκιών του, ανταλλάσω τα κουκιά μου με το ζιζάνιο, (ρίζα και φυτό, λουλούδι και κορμό), ακόμνη και αποξηραμένο, προσοχήν μόνο να μην είναι εμποτισμένα με φυτοφάρμακα, ευελπιστώ στην ειλικρίνειά σας, βγιατί αλλιώς θα μου αποβεί μοιραίο, ως προς τνην υγεία.
Ευχαριστώ αναμένω νέα βγια όποιον ενδιαφέρεται.
Υ.ΒΓ ελπίζω να έγινε κατανονητό ότι καλιεργώ κουκιά και θέλω τον λύκο, κοινώς ανταλλάσσω κουκιά με το ζιζάνιο...!!!
Ευχαριστώ όλους.

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Συντονιστές: ilias
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.102 δευτερόλεπτα