× Λαχανικά/Κηπευτικά

Συζητήσεις για λαχανικά/κηπευτικά και την καλλιέργειά τους. Εμπειρίες, συμβουλές, απορίες.

Πιπεριες

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν #15674 από kerkireos
Πιπεριες δημιουργήθηκε από kerkireos
Διαβασα στο αρθρο του καλλιεργω οτι το ριζικο συστημας τις πιπεριας ειναι ειπολαιο.
Αυτο σημαινει οτι βαθος μεχρι 20 εκ αρκει?

Στήριξη πιπεριάς

Η πιπεριά έχει επιπόλαιο ριζικό σύστημα. Είναι ευαίσθητη στους δυνατούς ανέμους που μπορούν ακόμη και να τη ρίξουν κάτω. Αν το μέρος που βάλατε τις πιπεριές το πιάνει ο αέρας, θα χρειαστεί να τις στηρίξετε. Η στήριξη μπορεί να γίνει με τη βοήθεια ενός πασσάλου που θα μπήξετε στο έδαφος και πάνω στον οποίο θα στηρίξετε το φυτό.

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Εβδομάδα πριν #16022 από kerkireos
Απαντήθηκε από kerkireos στο θέμα Πιπεριες
Ρωτησα σημερα στο φυτωριο και μου παν οτι 20 εκ ειναι λιγα.Χθες που ρωτησα στο ιδιο φυτωριο μου ειπαν οτι ειναι οκ.Εσεις τι λετε?

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Εβδομάδα πριν #16024 από Roula
Απαντήθηκε από Roula στο θέμα Πιπεριες
20cm για την πιπεριά, σύμφωνα με την περσυνή μου εμπειρία, είναι αρκετά, δεδομένου ότι θα είναι ωφέλιμα και τα 20 ( = δεδομένου ότι η ρίζα θα μπορεί να εκμεταλλευτεί και τα είκοσι). Το ριζικό σύστημα της πιπεριάς είναι επιφανειακό, οπότε μη μασάς, βάλτες.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": kerkireos

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Εβδομάδα πριν #16026 από kerkireos
Απαντήθηκε από kerkireos στο θέμα Πιπεριες
Σε ευχαριστω, δεν μασαω, θα φροντισω να ναι και μπομπα το χωμα ωστε να μην τους λειψει τιποτα!

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Εβδομάδα πριν #16032 από kristi1
Απαντήθηκε από kristi1 στο θέμα Πιπεριες
Απο ότι ξέρω εγώ η πιπεριά κάνει ρίζα μέχρι 1,25 μέτρα. Η μελιντζάνα 1,75 μέτρα , η τομάτα 1,5 μέτρα . Πλήν όμως το ωφέλιμο έδαφος (αν είναι σωστός ο όρος που χρησιμοποιώ) για όλα αυτά τα ζαρζαβατικά είναι 10 με 20 εκ. Απο κεί παίρνει τα στοιχεία που θέλει για να αναπτυχθεί. Το βαθύτερο σκάψιμο βοηθάει στην αποστράγγιση των νερών, στον αερισμό κλπ.
Η υποστήριξη είναι διαφορετικό πράγμα. Πολλοί τις μελιντζάνες και τις πιπεριές δεν τις στηρίζουν. Εξαρτάται απο το φυτό και τον τρόπο καλλιέργειας.
Δεν είμαι σίγουρος ότι είναι σωστά αυτά που λέω. Οι ποιό έμπειροι ας μας φωτίσουν και εμάς
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": zaxarias

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Εβδομάδα πριν #16036 από John Kargakis
Απαντήθηκε από John Kargakis στο θέμα Πιπεριες
όσα ανέφερε η Kristi ειναι σωστά . αυτό που μαθαίνουμε στην σχολή Γεωπονίας , είναι οτι τα φυτα αξιοποιούν συνήθως τα πρώτα 30-40 εκατοστα και εκει λαμβάνουν το 50 -60 % των θρεπτικών στοιχείων , και όσο κατεβαίνουμε μειώνετε το ποσοστό ... , εγω όταν κάνω κάτι μεταφύτευση ( πχ σπορόφυτα ) αφαιρώ κάποια φυλλα μαζί με τις κοτυληδώνες ώστε να βάλω συν 5 εκατοστα μέσα στο χώμα ....
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": kristi1

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Εβδομάδα πριν #16038 από zaxarias
Απαντήθηκε από zaxarias στο θέμα Πιπεριες

kristi1 έγραψε: Απο ότι ξέρω εγώ η πιπεριά κάνει ρίζα μέχρι 1,25 μέτρα. Η μελιντζάνα 1,75 μέτρα , η τομάτα 1,5 μέτρα . Πλήν όμως το ωφέλιμο έδαφος (αν είναι σωστός ο όρος που χρησιμοποιώ) για όλα αυτά τα ζαρζαβατικά είναι 10 με 20 εκ. Απο κεί παίρνει τα στοιχεία που θέλει για να αναπτυχθεί. Το βαθύτερο σκάψιμο βοηθάει στην αποστράγγιση των νερών, στον αερισμό κλπ.
Η υποστήριξη είναι διαφορετικό πράγμα. Πολλοί τις μελιντζάνες και τις πιπεριές δεν τις στηρίζουν. Εξαρτάται απο το φυτό και τον τρόπο καλλιέργειας.
Δεν είμαι σίγουρος ότι είναι σωστά αυτά που λέω. Οι ποιό έμπειροι ας μας φωτίσουν και εμάς

σωστός Αντώνη
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": kristi1

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Εβδομάδα πριν #16053 από Roula
Απαντήθηκε από Roula στο θέμα Πιπεριες
Με ενδιαφέρουν ιδιαίτερα όσα γράφετε για το βάθος των ριζών αυτών των φυτών.
Μήπως μπορεί κάποιος να μου δώσει την πηγή του; Κάποιο βιβλίο; Κάποιο άρθρο; Κάποια αναφορά; Κάποια φωτογραφία;

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Εβδομάδα πριν #16054 από John Kargakis
Απαντήθηκε από John Kargakis στο θέμα Πιπεριες
Ρούλα , άν είσαι ηράκλειο μπορώ να σου δανείσω τα βιβλία λαχανοκομίας που κάνουμε στο τει :)

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Εβδομάδα πριν #16056 από Roula
Απαντήθηκε από Roula στο θέμα Πιπεριες
Είμαι λίγο μακριά Γιάννη (Γιάννης δεν είναι τ' όνομά σου; ), οπότε δεν είναι δυνατό.
Μου αρκεί όμως να μου πεις τον τίτλο και τον συγγραφέα του βιβλίου που τα αναφέρει αυτά, ώστε να το ψάξω μόνη μου, χωρίς να σε βάζω σε κόπο. Ευχαριστώ!

John Kargakis έγραψε: Ρούλα , άν είσαι ηράκλειο μπορώ να σου δανείσω τα βιβλία λαχανοκομίας που κάνουμε στο τει :)

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Συντονιστές: ilias
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.131 δευτερόλεπτα