× Λαχανικά/Κηπευτικά

Συζητήσεις για λαχανικά/κηπευτικά και την καλλιέργειά τους. Εμπειρίες, συμβουλές, απορίες.

Πιπεριες

Περισσότερα
10 Χρόνια 11 Μήνες πριν #16057 από ilias
Απαντήθηκε από ilias στο θέμα Πιπεριες
Δε θα αναφερθώ σε βιβλία, αλλά θα μεταφέρω την εμπειρία μου.
Έτσι για το γαμώτο, αποφάσισα κάποια στιγμή να αρχίσω να σκάβω το χώμα μέχρι όσο άντεχα. Κάτι σαν τον Forest Gamp που έτρεχε μέχρι που κουράστηκε.

[Βάθος: 0 - 40 εκατοστά] Μέχρι τα 40 πρώτα εκατοστά συναντούσα σημάδια ζωής. Ρίζες από όλα τα γειτονικά μικρά και μεγάλα φυτά και δέντρα. Το χρώμα του χώματος ήταν σκούρο.

[Βάθος: 40 - 70 εκατοστά] Τα επόμενα 20-30 εκατοστά ήταν κρανίου τόπος. ΤΙΠΟΤΑ!
Το χρώμα του χώματος ήταν ανοιχτόχρωμο.

[Βάθος: 70 - ? εκατοστά] Μετά συνάντησα λίγες ρίζες από γειτονικά δέντρα.
Το χρώμα του χώματος ήταν ανοιχτόχρωμο.

[Βάθος: ...] Μετά... κουράστηκα και σταμάτησα.

2019.kalliergo.gr - www.altermarket.com
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": kristi1, Roula, markonis

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 11 Μήνες πριν #16062 από kerkireos
Απαντήθηκε από kerkireos στο θέμα Πιπεριες
Kριμα γιατι λιγο ακομα και θα βρισκες το σεντουκι!
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": ilias

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 11 Μήνες πριν #16063 από zaxarias
Απαντήθηκε από zaxarias στο θέμα Πιπεριες
για να ειμαι ειλικρινείς Ρουλα δεν εχω δη ποτε κανενα φυτο στον κηπο με ριζα ενα μετρο και βαλε,εκτος αν εχει, και ειναι τοσο λεπτες που δεν φαίνονται,οι γεωπόνοι τα λενε αυτα,στον δικο μου κήπο την πιο βαθια ριζα πάντως την κανουν η μολοχες,η ατιμη μπορει να κατεβαίνει και δυο μετρα,μονο για να με παιδεψει να την βγαλω

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 11 Μήνες πριν #16064 από kristi1
Απαντήθηκε από kristi1 στο θέμα Πιπεριες
Ρούλα θα ψάξω να βρώ που τα διάβασα και θα τα στείλω.

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 11 Μήνες πριν #16089 από kristi1
Απαντήθηκε από kristi1 στο θέμα Πιπεριες
Ρούλα, δυστυχώς δε βρήκα αυτό που θυμάμαι οτι διάβασα για το βάθος των ριζών. Βρήκα κάτι ανάλογο.
Για τη μελιντζάνα:
Περιγραφή του φυτού: Καλλιεργείται σαν ετήσιο αλλά σε τροπικές περιοχές μπορεί να καλλιεργηθεί ως πολυετές Το ριζικό σύστημα του φυτού, ο κύριος όγκος του οποίου βρίσκεται σε βάθος 0,6-1,2 μέτρα, αποτελείται από την κεντρική ρίζα πάνω στην οποία αναπτύσσονται πολλές πλευρικές ρίζες, ιδιαίτερα μετά τη μεταφύτευση των φυτών.
Για την πιπερια:
www.google.gr/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&f...fhqfCGAfMdvLrgXQ8HkQ

Εδώ αναφέρονται βάθη 120 και 100 εκ. Ενδεχομένως να διάβασα 1,25 μ και να μου έμεινε 1,75.

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 11 Μήνες πριν #16095 από zaxarias
Απαντήθηκε από zaxarias στο θέμα Πιπεριες
εχω αφισει μερικες πιπεριες απο πέρυσι στον κηπο γιατι η γυναίκα μου επεμενε οτι ανοίγουν και δεύτερη χρονια,και ειχε δικιο τελικα,για το χατιρι της επιστήμης αποφασισα σήμερα να βγαλω μια για να δω σε τη βαθος τελικα φτανουν οι ριζες,ανοιξα λιπών ενα λαγουμι κοντα 80 εκατοστα,λες και εψαχνα το σεντουκι που δεν βρεικε ο Ηλιας,τελικα οι ριζες ολες σταματουσαν στα 25 εκατοστα,ειχε περισοτερες πλαγιες
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 11 Μήνες πριν #16098 από Roula
Απαντήθηκε από Roula στο θέμα Πιπεριες
Φίλε kerkireos,
Για την πιπεριά, που είναι και το θέμα μας, στο link που μας έδωσε ο Αντώνης, εδώ ( invenio.lib.auth.gr/record/112998/files/...siades.pdf?version=1 ), σελίδα 11, βρίσκω ότι "Το ριζικό σύστημα της πιπεριάς είναι μετρίου μεγέθους αλλά η κεντρική ρίζα του σπορόφυτου μπορεί να φθάσει σε βάθος μεγαλύτερο του ενός μέτρου όταν η σπορά γινεται σε ελαφρό έδαφος. Πάντως οι περισσότερες ρίζες φθάνουν σε βάθος 30-60cm και σε πλάτος εκατέρωθεν του βλαστού 30-50cm."

Φυσικά όλοι αντιλαμβανόμαστε, ελπίζω, τις διαφορές που υπάρχουν :
α) μεταξύ καλλιέργειας στη γη και καλλιέργειας σε γλάστρα ή ζαρντινιέρα,
β) μεταξύ καλλιέργειας σε θεωρητικά ιδανικές συνθήκες και σε συνθήκες πραγματικές,
γ) μεταξύ επαγγελματικής και ερασιτεχνικής καλλιέργειας και
δ) μεταξύ θεωρίας και πράξης.

Προσωπικά, το μόνο που θέλω να σου δείξω κλείνοντας από τη μεριά μου το θέμα είναι αυτό:



Αυτές οι ζαρντινιέρες έχουν βάθος περίπου 40cm, αλλά στη φωτό που βλέπεις το ωφέλιμο χώμα ήταν-δεν ήταν 20cm. Τα φυτά που φαίνονται, αν και δεν είχα τηρήσει τις σωστές αποστάσεις μεταξύ τους, σχεδόν διπλασιάστηκαν σε ύψος μέχρι το τέλος της ζωής τους και είχαν ικανοποιητική για μένα καρπόδεση ( = περίπου 8-9 καρποί από κάθε ρίζα).

Τα συμπεράσματα δικά σου.

Για τη μελιτζάνα και την τομάτα δεν θα ασχοληθώ εδώ.
Συνημμένα:
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": kristi1, kerkireos

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Συντονιστές: ilias
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.402 δευτερόλεπτα