× Λαχανικά/Κηπευτικά

Συζητήσεις για λαχανικά/κηπευτικά και την καλλιέργειά τους. Εμπειρίες, συμβουλές, απορίες.

Πρόβλημα με Ντομάτα

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Εβδομάδα πριν #15846 από maria281o
Απαντήθηκε από maria281o στο θέμα Πρόβλημα με Ντομάτα
John Kargakis είναι αυτό που σου είπε η Ρούλα. Δεν γονιμοποιήθηκαν τα άνθη γι αυτό πέφτουν. Τα άνθη της ντομάτας δε θέλουν υποχρεωτικά έντομα μιας και είναι αυτογονιμοποιούμενα, αλλά μέσα στο θερμοκήπιο δεν έχει καν αέρα να βοηθηθούν λίγο στην απελευθέρωση της γύρης. Κάνε αυτό που σου είπαν τα παιδιά, κούνα τα λίγο κάθε μέρα και θα δεις διαφορά.

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Εβδομάδα πριν #15850 από francopsa
Απαντήθηκε από francopsa στο θέμα Πρόβλημα με Ντομάτα
ευχαριστω μαρια μου συνεχιζω κανονικα την εκ8εση στον ηλιο γιατι αν δεν τα βαζω δεν 8α μεγαλοσουν

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Εβδομάδα πριν #15855 από kerkireos
Απαντήθηκε από kerkireos στο θέμα Πρόβλημα με Ντομάτα
Μια γρηγορη ερωτηση για να μην ανοιγω νεο θεμα.Αν σπειρω ντοματα αυριο σε ποσες μερες θα μπορω να μεταφυτευσω?Ακομα καλυτερα, σε ποσες μερες θα φτασουν το μεγεθος των τοματιων που πουλανε στα φυτωρια?

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Εβδομάδα πριν #15857 από ilias
Απαντήθηκε από ilias στο θέμα Πρόβλημα με Ντομάτα
@francopsa
Καλά κάνεις και τα αφήνεις στον ήλιο.
Μπορείς να ρίξεις λίγο θειάφι (όσο πιάνουν τα τρία δάχτυλα - πρέζα) στο χώμα γύρω από τα φυτά και πάνω στα φύλλα τους. Βοηθά στην αντιμετώπιση των μυκητιάσεων.
Πάντα με την προϋπόθεση ότι η θερμοκρασία δεν είναι πάνω από 30 βαθμούς Κελσίου.

@kerkireos
Θα μπορέσεις να μεταφυτεύσεις σε περίπου 1,5 με 2 μήνες. Δηλαδή τέλη Μαίου με αρχές Ιουνίου. Προλαβαίνεις!!
Δεν απαντώ στο δεύτερο ερώτημά σου "σε ποσες μερες θα φτασουν το μεγεθος των τοματιων που πουλανε στα φυτωρια", γιατί τα φυτά που βλέπω κάθε χρόνο έχουν διαφορετικό μέγεθος.

2019.kalliergo.gr - www.altermarket.com
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": francopsa

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Εβδομάδα πριν #15865 από chris75
Απαντήθηκε από chris75 στο θέμα Πρόβλημα με Ντομάτα
και εγώ το παρατήρησα παιδιά το άσπρισμα των φύλλων στις ντοματιές μου τις πρώτες μέρες έκθεσης στον ήλιο αλλά συνεχίζουν να αναπτύσονται φυσιολογικά πλέον!πέρασαν ένα στρες τα μικρά φυτάκια και όλα καλά τώρα!του χρόνου μαλλον θα χρειαστεί μια πιο σταδιακή προσαρμογή με λίγες ώρες ήλιου καθημερινά!
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": francopsa

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 11 Μήνες πριν #16249 από John Kargakis
Απαντήθηκε από John Kargakis στο θέμα Πρόβλημα με Ντομάτα
και ο του θαύματος αυτή την στιγμή πάνω απο 40 τοματάκια σε 5 σπορόφυτα περιμένουν να μεγαλώσουν σε κάθε μεσογονάτιο έχει 3-4 μικρα τοματάκια , να τα αφήσω όλα ή να αφαιρέσω μερικά ....

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 11 Μήνες πριν #16330 από John Kargakis
Απαντήθηκε από John Kargakis στο θέμα Πρόβλημα με Ντομάτα
εδω είναι μια γενική εικόνα απο 1 φυτο ντομάτας που είναι υπαίθρια , όλα τα άνθη που βλέπετε είναι γονιμοποιημένα , τι να κάνω να τα αφήσω όπως είναι ή να αφαιρέσω μερικά ?
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 11 Μήνες πριν #16334 από fitsifofoula
Απαντήθηκε από fitsifofoula στο θέμα Πρόβλημα με Ντομάτα
Απ΄ ότι ξέρω δεν αφαιρούμε άνθη από τις ντοματιές μόνο τα κλαδιά που βγαίνουν ανάμεσα στον κύριο κορμό και τα φύλλα (ξεμασχάλισμα το λέμε εμείς). Αφήνεις μία ή δύο κορυφές

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 11 Μήνες πριν #16337 από kristi1
Απαντήθηκε από kristi1 στο θέμα Πρόβλημα με Ντομάτα
Δεν το συζητάμε. Να τα αφήσεις όλα. Εδώ οι επαγγελματίες ραντίζουν με ορμόνη για να δέσουν όλα τα άνθη και σύ θέλεις να τα αραιώσεις; Καλή σοδιά.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": John Kargakis

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 11 Μήνες πριν #16338 από John Kargakis
Απαντήθηκε από John Kargakis στο θέμα Πρόβλημα με Ντομάτα
Φαντάσου ότι έχω 10 Φυτά και έχουν πάνω απο 10-15 ντομάτες , οπότε όσοι πιστη προσέλθετε , γτ το ιδιο ισχύει και στα αγγουράκια μου αλλα και στις πιπεριές :)

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Συντονιστές: ilias
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.278 δευτερόλεπτα