× Λαχανικά/Κηπευτικά

Συζητήσεις για λαχανικά/κηπευτικά και την καλλιέργειά τους. Εμπειρίες, συμβουλές, απορίες.

ΠΡΟΛΗΠΤΙΚΗ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑ ΓΙΑ ΜΥΚΗΤΙΑΣΕΙΣ

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Εβδομάδα πριν - 11 Χρόνια 1 Εβδομάδα πριν #16171 από ipgalgad
Καλησπερα ,

Το προηγουμενο Σαββατο φυτεψα τα καλοκαιρινα σποροφυτα μου στο μονιμο τους χωρο . Και θα ηθελα την συμβουλη σας ως προς την προληπτικη προστασια απο μυκητιασεις .

Καποιος της παλαιας σχολης μου ειπε , οτι μετα απο ψιχαλα/βροχη απλα ριχνουμε θειοχαλκινη/σκονη . Αυτο παντα απογευματινη ωρα και μεχρι την περιοδο που οι θεσμοκρασιες δεν ξεπερνουν τους 30βαθμους μπορουμε να το επαναλαμβανουμε .

Καποιος πιο νεας σχολης , μου προτεινε την χρησιμοποιηση Βοριγδαλειου πολτου και συμπηρωματικα θειαφισμα παντα 10μερες διαφορα το ενα απο το αλλο . Και τα δυο υγρης μορφης .

Εσεις κανετε προληπτικα κατι για της μυκητιασεις αυτην την εποχη που ακομη υπαρχει υγρασια και πολυ πιθανη η εμφανιση και καμιας ψιχαλας/βροχης ?
Τι θα μου συνηστουσατε θειοχαλκινη , βοριγδαλειο η τπτ απο τα δυο ακομη και ναφησω τα φυτα οπως ειναι ?

Ευχαριστω .
Last edit: 11 Χρόνια 1 Εβδομάδα πριν by ipgalgad.

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Εβδομάδα πριν #16173 από DOMVOS
Απαντήθηκε από DOMVOS στο θέμα ΠΡΟΛΗΠΤΙΚΗ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑ ΓΙΑ ΜΥΚΗΤΙΑΣΕΙΣ
Καί οι δυό απόψεις σωστές είναι.
Εγω προσωπικά χρησιμοποιώ την δεύτερη εκδοχή.
Ναί, με ειδικά υγρό καιρό είναι απαραίτητα τα προληπτικά ραντίσματα.

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Εβδομάδα πριν - 11 Χρόνια 1 Εβδομάδα πριν #16180 από ipgalgad
Απαντήθηκε από ipgalgad στο θέμα ΠΡΟΛΗΠΤΙΚΗ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑ ΓΙΑ ΜΥΚΗΤΙΑΣΕΙΣ
Οταν λες με ειδικο υγρο ?
Ειναι καποιο συγκεκριμενο σκευασμα?

Κλεινω και γω προς το 2ο απο το να χρησιμοποιησω απλα σκονη .
Ομως οπως μενημερωσαν ο Βορδιγαλειος πολτος δεν ενδυκνειται μαζι με Θειαφι .
Αυτο ισχυει ?

Δεν μπορει να υπαρξη καποιος συνδειασμος και των 2 ταυτοχρονα ?
Γιατι Βοριγδαλειο αν δεν κανω λαθος ειναι ασβεστης + χαλκος αρα για περονοσπορο
και το θειαφι για το ιωδιο . Ωστε να μπορεσω να καλυψω και τις περιπτωσεις με ταυτοχνονο ψεκασμο .

Ευχαριστω
Last edit: 11 Χρόνια 1 Εβδομάδα πριν by ipgalgad.

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Εβδομάδα πριν #16192 από Roula
Απαντήθηκε από Roula στο θέμα ΠΡΟΛΗΠΤΙΚΗ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑ ΓΙΑ ΜΥΚΗΤΙΑΣΕΙΣ
ipgalgad, ο βοριγδάλειος και το θειάφι όντως δεν πάνε μαζί. Εάν θέλεις να χρησιμοποιήσεις και τα δύο, οπωσδήποτε θα πρέπει να έχουν απόσταση τουλάχιστον 10 ημερών το ένα από το άλλο.

Προσωπικά όμως (και είναι μόνον γνώμη μου αυτό), σαν πολύ νταβαντούρι μου φαίνεται απλώς για προληπτικούς λόγους.

Οι μυκητιάσεις μπορούν να αντιμετωπιστούν διατηρώντας τις σωστές αποστάσεις φύτευσης και απομακρύνοντας όποια φυτά ενδεχομένως προσβληθούν, ΕΑΝ τελικά προσβληθούν.

Χθες αγόρασα θειοχαλκίνη για προληπτικό σκόνισμα. Αποφάσισα να μην τη χρησιμοποιήσω τελικά. Γύρισα πίσω το φακελάκι και είδα ότι η θειοχαλκίνη είναι τοξική για τους υδρόβιους οργανισμούς, όπως και ότι προκαλεί μακροχρόνιες δυσμενείς επιπτώσεις στο υδάτινο περιβάλλον. Εάν ο άνθρωπος δεν πρέπει να το αγγίζει, να το εισπνέει, να το καταναλώνει, τότε τι είναι αυτό που μας δίνει τη σιγουριά ότι δεν προκαλείται βλάβη και σε άλλους οργανισμούς του οικοσυστήματος, πέρα από τα λαχανικά μας;

Αξίζει αυτό το τίμημα η πρόληψη;

Λιπάσματα, σκευάσματα, μπλε κόκκοι, άσπροι κόκκοι, ραντίσματα...
Και η φύση; Η φυσική καλλιέργεια; Τι κι αν έχουμε κάποιες απώλειες;

Ενημερώσου και για το τσάι κομπόστας και τους ψεκασμούς του (compost tea είναι ο τίτλος του σχετικού θέματος στο forum) και πράξε όπως τελικά αποφασίσεις...

Υ.Γ. Ο Domvos έγραψε "με ειδικά υγρό καιρό", δεν αναφέρθηκε σε κάποιο ειδικό υγρό. Τα ραντίσματα που ανέφερε είναι ραντίσματα με βοριγδάλειο πολτό.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": kristi1, fireseaker

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Εβδομάδα πριν #16201 από ipgalgad
Απαντήθηκε από ipgalgad στο θέμα ΠΡΟΛΗΠΤΙΚΗ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑ ΓΙΑ ΜΥΚΗΤΙΑΣΕΙΣ
Σευχαριστω ρουλα για την απαντηση . Εχεις δικιο για τον Domvos
οτι εγραψε "ειδικα για υγρο καιρο" . Οτι θελω μαλλον διαβαζω :-)

Ακριβως την χημικη συσταση του καθε υλικου δεν την γνωριζω και τις τοξικες του
ιδιοτητες . Αυτο που γνωριζω για το Χαλκο , τον Ασβεστη και το Θειο ειναι οτι ειναι υλικα (πετρωματα)της φυσης και απο κει και περα τα παιρνουμε επεξεργασμενα σε διαφορες μορφες για να τα αξιοποιησουμε .

Συστατικα τα οποια εχω δει οτι τα χρησιμοποιησουσαν οι προπαππουδες μου , παππουδες μου και παει λεγοντας . Και περα απο την ιδιαιτερη προσοχη στο λεγομενο θειαφισμα σε σκονη , θεωρουνταν εκεινη την εποχη με την οποια μη γνωση και τα ονομαζαμε υγιεινα/βιολογικα και φυσικα και εγω και οι περισσοτεροι τα προτειμουσαμε .

Χθες προμηθευτικα τλκ Βορδιγαλειο και βρεξιμο θειαφι . Και οπως μου ειπε και ο γεωπονος δεν μπορεις να τα πεις βιολογικα αλλα μπορεις να τα πεις τα λιγοτερο τοξικα και πιο ηπιας μορφης φυτοφαρμακα .

Ειμαι νεος ερασιτεχνης στην καλλιεργια , ειναι μια ασχολια που μου αρεσει . Και η προσπαθεια ανακαλυψης καθε φορα ολων αυτων των διαδικασιων το κανει ακομη πιο ομορφο και ενδιαφερον . Οποτε δεν μπορω να ξερω αν αξιζει το τιμημα αν δεν το δοκιμασω . Ομως σιγουρα μπορω νακουσω τις εμπειριες των υπολοιπων . Οπως και την δικη σου .

Περυσι που ηταν και η πρωτη μου προσπαθεια . Και μαλιστα ηταν και πολυ ατσαλη απο θεμα τηρησεις αποστασεων και "τεχνικων" γνωσεων . Χρησιμοποιησα μονο θειοχαλκινη σε σκονη . Ειχαν γινει στρουμφακια τα λαχανικα μου μεχρι και τα τελη Μαιου που επικρατουσε καποια σχετικη υγρασια . Μετα δεν την ξαναχρησιμοποιησα και δεν αντιμετωπισα καποιο προβλημα ομολογω με μυκητιασεις σε κανενα φυτο .

Φετος τα πραγματα ειναι καλυτερα . Οι αποστασεις μεταξυ των φυτων ειναι ικανοποιητικες , ποτιζω με σταγονα και μακρια απο την ριζα των φυτων .
Απλα με προβληματισε ο Καιρος τις τελευταιες 3 ημερες και μοιραζομαι τους προβληματισμους μου καθως και γω μεχρι την περασμενη εβδομαδα θεωρουσα ολα τα σκευασματα (θειχαλκινη,βορδιγαλειο) εντελως αθωα .
Βεβαια προσπαθουμε να κανουμε μια οσο το δυνατο βιολογικη καλιεργια χωρις παντοτε να κινδυνολογουμε με το καθετι .

Ακομη δεν εχω κανει καποιο ψεκασμο καθως θα ηθελα να ακουσω και τις γνωμες καποιων αλλων . Καθως για την ωρα αλλοι λενε οτι επιβαλεται ιδιαιτερα σε κολοκυθι , αγγουρι και αλλοι οτι δεν ειναι απαραιτητο και οσο μπορω να το αποφυγω . Ειναι και αλλοι που ξεκαζουν και με atracol codi και ειναι εγγυηση για εκεινους .

Ευχαριστω

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Εβδομάδα πριν #16206 από ilias
Απαντήθηκε από ilias στο θέμα ΠΡΟΛΗΠΤΙΚΗ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑ ΓΙΑ ΜΥΚΗΤΙΑΣΕΙΣ
Προσωπικά δε χρησιμοποιώ τίποτα για προληπτική χρήση.
Προσπαθώ να αποφύγω οποιαδήποτε παρέμβαση μέχρι να είναι αναγκαίο.

Όταν όμως χρειάζεται, για τα κολοκυθοειδή και τις τομάτες χρησιμοποιώ θειάφι στα φύλλα και στο έδαφος. Στα φύλλα με την προϋπόθεση ότι οι θερμοκρασίες είναι κάτω από 30 βαθμούς Κελσίου. Διαφορετικά τα καις και τα καταστρέφεις.
Ρίχνω όμως θειάφι στο χώμα γύρω από το φυτό ανεξάρτητα από τη θερμοκρασία.
Με τη ζέστη δημιουργεί αναθυμιάσεις και αυτές είναι που προστατεύουν το φυτό.
(Αν δε θέλετε να το ρίξετε στο χώμα, βάλτε το μέσα σε πιατάκια κάτω από κάθε φυτό).

Επίσης κάποιος γείτονας μου είπε ότι ψεκάζει τις τοματιές του με ασβεστόνερο ("τις κάνω άσπρες" μου είπε) και τις προστατεύει. Κάνει και διαφυλλική λίπανση με ασβέστιο προσθέτω εγώ, αλλά δεν το ξέρει.
Φέτος λέω να το δοκιμάσω κι εγώ. Καλό ακούγεται.

Τέλος έχω δει άλλο γείτονα να κάνει μπλε το χώμα γύρω από τομάτες και κολοκύθια από την γαλαζόπετρα που ρίχνει. Εκείνος λέει ότι έχει αποτέλεσμα. Δε συμφωνώ καθόλου! Απλά το μεταφέρω.

2019.kalliergo.gr - www.altermarket.com

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Εβδομάδα πριν #16208 από ipgalgad
Απαντήθηκε από ipgalgad στο θέμα ΠΡΟΛΗΠΤΙΚΗ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑ ΓΙΑ ΜΥΚΗΤΙΑΣΕΙΣ
Πολυ ενδιαφερον Ηλια για τις αναθυμιασεις με το θειαφι που μπορει να χρησιμοποιηθει και σε μεγαλυτερες θερμοκρασιας περιμετρικα οπως και το tip με το πιατακι .

Δεν ξερω αν ισχυει αυτο ,καπου εχω διαβασει οτι το θειαφι στο εδαφος κατεβαζει το ph ενω ο ασβεστης αντιθετα το ανεβαζει .

Το ph του εδαφους μπορει να επηρεαστει και απο τα ραντισματα μας με θειαφι , ασβεστιο και χαλκο ?

Y.Γ Ηλια λογικα η διαφυλικη Λιπανση με ασβεστιο ενδυκνηται σε Ντομοτα και Πιπερια που το εχουν περισσοτερο αναγκη ως θρεπτικο συστατικο ?
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": kristi1

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Εβδομάδα πριν #16212 από kristi1
Απαντήθηκε από kristi1 στο θέμα ΠΡΟΛΗΠΤΙΚΗ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑ ΓΙΑ ΜΥΚΗΤΙΑΣΕΙΣ
Νομίζω ότι το θειάφι ανεβάζει το πεχα δεν το κατεβάζει, αλλά και αυτό δε γίνεται άμεσα. Θέλει χρόνο.
Νομίζω επίσης ότι με γαλαζόπετρα δεν ραντίζουμε ποτέ, αλλά ποτίζουμε κοντα στη ρίζα. Για να ραντίσουμε πρέπει να την επεξεργαστούμε με ασβέστη ή κάτι τέτοιο.
Προσωπικά προληπτικά δε χρησιμοποιώ στα καλοκαιρινά τίποτε και γενικώς δεν έχω προβλήματα. Νομίζω το κόμποστ με βοηθάει σαυτό. Δε ξέρω.
Βέβαια και το πότισμα παίζει ρόλο. Ποτίζω με σταγονίδια πάντα πρωί, κάθε 3 έως 5 ημέρες ανάλογα με το καιρό.
Πότε πότε έχω κάποια προβλήματα, όπως πέρυσι στις μελιντζάνες με τετράνυχο. Ο γεωπόνος μου είπε ή φάρμακο για τετράνυχο ή τίποτε και όσο πάει. Εγώ θειάφισα δύο φορές και νομίζω παρέτεινα τη ζωή τους, παρά του ότι νομίζω δεν είναι μύκητας. Αργά το Σεπτέμβρη ξαναδόσαν σχεδών κανονικά.
Φέτος είχε πάρα πολλές βροχές και ελάχιστες παγωνιές. Αυτό νομίζω θα βοηθήσει τους μύκητες πολύ, όπως πριν 3 χρόνια αν θυμάμαι καλά, που δε μπορούσε να κάνει μαιντανό και άνηθο κανείς.
Σας διαβάζω και προβληματίζομαι φέτος για προληπτικό θειάφισμα, όπως στην κληματαριά.

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Εβδομάδα πριν - 11 Χρόνια 1 Εβδομάδα πριν #16216 από ipgalgad
Απαντήθηκε από ipgalgad στο θέμα ΠΡΟΛΗΠΤΙΚΗ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑ ΓΙΑ ΜΥΚΗΤΙΑΣΕΙΣ
Επιβεβαιωσα οτι :

Το θειαφι ειναι οξινο οποτε κατεβαζει το ph του εδαφους .
Ο Ασβεστης και ο Χαλκος ειναι αλκαλικα και ανεβαζουν το ph του εδαφους .

Η γαλαζοπετρα ειναι ο Θειικος Χαλκος ειναι για καταπολεμηση μυκητων της ριζας και φυλλων και γινεται και με διαφυλλικο ψεκασμο .

Το θειαφι ειναι μυκητοκτονο περισσοτερο για το ωιδιο και με εντομοκτονικη και εντομοαπωθητικη δραση .
Last edit: 11 Χρόνια 1 Εβδομάδα πριν by ipgalgad.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": kristi1

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Εβδομάδα πριν #16236 από karaker
Απαντήθηκε από karaker στο θέμα ΠΡΟΛΗΠΤΙΚΗ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑ ΓΙΑ ΜΥΚΗΤΙΑΣΕΙΣ
Πολλές φορές , ο φίλος μας Ηλίας προτρέπει, να δοκιμάζουμε το ψέκασμα πρώτα σε ένα φυτό.Νομίζω και στην περίπτωση ραντίσματος με ασβεστόνερο στο φυτό, το ίδιο πρέπει να κάνουμε. Στο βορδιγάλειο γίνεται εξουδετέρωση πε-χα γύρω στο 7. Το ασβεστόνερο ίσως πρέπει να είναι πολύ αραιό, οπωσδήποτε κάτω του 1%.Είναι βάση έχει καυστικές ιδιότητες.

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Συντονιστές: ilias
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.103 δευτερόλεπτα