× Λαχανικά/Κηπευτικά

Συζητήσεις για λαχανικά/κηπευτικά και την καλλιέργειά τους. Εμπειρίες, συμβουλές, απορίες.

Αποριες αρχαριου για καλοκαιρινα

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Εβδομάδα πριν #16215 από kerkireos
Αποριες αρχαριου για καλοκαιρινα δημιουργήθηκε από kerkireos
Εδω και 5 μερες εχω φυτεψει τις πρωτες πιπεριες,τοματιες και αγγουριες στο μπαλκονι μου.
Μου κανει εντυπωση οτι σε σχεση με τα χειμερινα λαχανικα δεν εχουν περασει μεταφυτευτικο σοκ.Φανταζομαι οτι παιζει ρολο ο καλος καιρος?
Σχετικα με τα ποτισματα φροντιζω να τα ποτιζω καθε δευτερη μερα.Το χωμα επιφανειακα ειναι στεγνο ενω σε βαθος 3-4 εκατοστων κραταει (λιγη) υγρασια.Ειναι οκ το ποτισμα?

Μετα απο ποσο καιρο θα πρεπει να κλαδεψω τα χαμηλα φυλα της τοματιας?
Τι σημαινει αυτοκλαδευομενη τοματα?
Θα πρεπει να κοψω και τα χαμηλα φυτα της πιπεριας?
Ποτε δενουμε τα φυτα σε στηριγματα?
Αυτα προς το παρον! :cheer:

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Εβδομάδα πριν #16217 από angel_vel
Απαντήθηκε από angel_vel στο θέμα Αποριες αρχαριου για καλοκαιρινα
καλησπερα, και απο μενα, φετος αποφασισα να καλλιεργησω κηπευτικα, για αρχη στ εκταση 250τμ , και σιγα σιγα να επακταθω και στο υπολοιπο κτημα( 2 στρ.)
οι αποριες πολλες αλλα σιγα,,, αθτο που με καιει τωρα μιας και εχω ηδη φυτεψει 200 φυτα ειναι τα εξης:
1. μελιτζανες κ πιπεριες χρειαζονται παραχωματα οπως οι ντοματες?
2. ποτε να ψεκασω με τσουκνιδα και σαπουνερο ? προληπτικα η αργοτερα?
ευχαριστωωωωωωωωωωωω.
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Εβδομάδα πριν - 11 Χρόνια 1 Εβδομάδα πριν #16218 από ipgalgad
Απαντήθηκε από ipgalgad στο θέμα Αποριες αρχαριου για καλοκαιρινα
Απο την δικη μου μικρη εμπειρια , ποτιζεις καλα δυο φορες περιπου την εβδομαδα .
Οπως ειπες στεγνωνει η επιφανεια και εσωτερικα το χωμα κραταει υγρασια .

Θα κλαδεψουμε τα χαμηλα φυλα παρα μονο αν τα δουμε προβληματικα λογο οτι ειναι σχετικα τα γηραιοτερα φυλλα η αν δουμε οτι βρεχονται κατα το ποτισμα προς αποφυγην ασθενειων.

Αυτο που γενικα κλαδευουμε στις τοματιες και αυτο στις αναριχωμμενες για ναναπτυχθουν κατα υψος ειναι τα φυλλα που βγαινουν απο τις μασχαλες (διακλαδωσεις με τον κορμο της) .

Η αυτοκλαδευομενη τοματα σημαινει οτι δεν θελει κλαδεμα .

Και στην πιπερια μπορεις για τον ιδιο λογο που το κανεις και για την τοματα μονο αν δεις προβληματικο φυλο.

Στηριγματα μπορεις οποιαδηποτε στιγμη θελεις εσυ , οταν φτασει σιγα σιγα τους 30ποντους μπορεις να ξεκινησεις . Ειδικα αν εισαι σε σημειο οπου φυσαει αρκετα . Αν δεν εχεις προβλημα με ανεμους μπορεις και μολις αρχιζουν να δενουν οι καρποι για να μπορουν τα φυτα ναντεξουν το βαρος .

Αποτι γνωριζω απο το παραχωμα/γονατισμα το κανουμε μονο στις ντοματες .

Προληπτικα σαπουνονερα κτλπ καλο ειναι να ταποφευγουμε γιατι αντι για προληψη με την υγρασια μπορουν να αποκτησουν μυκητιασεις και ναρρωστησουν .
Last edit: 11 Χρόνια 1 Εβδομάδα πριν by ipgalgad.

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Εβδομάδα πριν #16226 από angel_vel
Απαντήθηκε από angel_vel στο θέμα Αποριες αρχαριου για καλοκαιρινα
ευχαριστω πολυ ipgalgad.

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Ημέρες πριν #16234 από kristi1
Απαντήθηκε από kristi1 στο θέμα Αποριες αρχαριου για καλοκαιρινα
Τι είναι αυτό το παράχωμα/γονάτισμα; Πρώτη φορά ακούω τον όρο αυτό.

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Ημέρες πριν #16243 από ipgalgad
Απαντήθηκε από ipgalgad στο θέμα Αποριες αρχαριου για καλοκαιρινα
Παραχωμα ειναι οτι οσο το φυτο ψηλωνει εμεις σκεπαζουμε τον κορμο του με χωμα .
Αν εχω καταλαβει σωστα γιατι το κανουμε αυτο στην τοματα ειναι για να δημιουργηθουν περισσοτερες και ισχυροτερες επιφανειακες ριζες απο που λαμβανει και τα περισσοτερα θρεπτικα συστατικα . Η τοματα νομιζω οτι εχει την ιδιοτητα σε οποιο σημειο και να την σκεπασουμε εκεινη βγαζει ριζες .
Γιαυτο οταν φυτευουμε τα σποροφυτα μας μπορουμε ναφαιρουμε τα χαμηλοτερα 2 φυλα να να την σκεπαζουμε υψηλοτερα . Αυτο ειναι το πρωτο παραχωμα !
Ετσι το φυτο μας γινεται πολυ δυνατοτερο .

Ο ορος γονατισμα ο οποιος δεν ειναι τοσο γνωστος ειναι ακριβως το ιδιο , τον χρησιμοποιουσε η γιαγια μου και αν καταλαβαινω σωστα ειναι γιατι οταν παραχωνεις την ντοματα μπορεις να την γερνεις σενα σημειο και να την σκεπταζεις με χωμα . Συγκεκριμενα ανοιγουμε εναν μικρο λακκο διπλα σε καθε φυτο και αφου λυγισουμε προσεκτικα τον βλαστο του μέσα σε αυτον τον σκεπαζουμε με χωμα.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": kksakis1, manosdet, kristi1, DAVIS

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Ημέρες πριν #16258 από kristi1
Απαντήθηκε από kristi1 στο θέμα Αποριες αρχαριου για καλοκαιρινα
ΟΚ, κάτι ανάλογο κάνω και εγώ, που όταν φυτεύω τα σπορόφυτα τα βάζω βαθειά μέσα στο χώμα, ώστε τα πρώτα και δεύτερα φυλλα αν ειναι δυνατον να είναι μέσα στη γή.
Ευχαριστώ

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Συντονιστές: ilias
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.106 δευτερόλεπτα