× Λαχανικά/Κηπευτικά

Συζητήσεις για λαχανικά/κηπευτικά και την καλλιέργειά τους. Εμπειρίες, συμβουλές, απορίες.

Ερώτηση για σπόρο από κολοκύθι

Περισσότερα
10 Χρόνια 11 Μήνες πριν #16824 από markonis
Ερώτηση για σπόρο από κολοκύθι δημιουργήθηκε από markonis
Έσπειρα κολοκύθια από σπόρους που μου έστειλε μια φίλη από την Πάτρα,τα οποία δοκίμασα πέρσι και ξετρελάθηκα από τη νοστιμιά τους.

Η παραγωγή έχει ξεκινήσει εδώ και 15 μέρες,αλλά το πιο δυνατό φυτό το έβαλα σε γλάστρα προκειμένου να πάρω σπόρους για να έχω και του χρόνου.

Μου είπαν λοιπόν να αφήσω πάνω στο φυτό το πρώτο κολοκύθι που θα προκύψει έτσι ώστε να πάρει όλους τους χυμούς και τη δύναμη του φυτού και να δώσει καλούς σπόρους.

Η κατάσταση του κολοκυθιού είναι όπως δείχνουν οι εικόνες και η ερώτηση είναι καλά κάνω και το αφήνω επάνω ή μήπως πρέπει να το κόψω;

ΥΓ1.Το φυτό δεν με απασχολεί αφού έχω φυτέψει περίπου 20 κολοκυθιές στο χώμα και κόβω κάθε μέρα ανθούς και κολοκυθάκια.

ΥΓ2.Η γλάστρα είναι απομονωμένη για να μην υπάρξει κίνδυνος γονιμοποίησης μαζί με τρεις ντοματιές από μια επίσης φοβερή ποικιλία που μου έδωσαν και θέλω να βγάλω πολλούς σπόρους για να μοιράσω.





Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": ilias, ioannastinia, Μαιρη.Μ.

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 11 Μήνες πριν #16828 από manosdet
Απαντήθηκε από manosdet στο θέμα Ερώτηση για σπόρο από κολοκύθι
Φίλε markonis αυτό που έχω ακούσει για τους σπόρους των κολοκυνθοειδών είναι ότι κρατάμε από τη μέση του καρπού προς τον ανθό.

Κάπου εδώ το αναφέρει και ο Ζαχαρίας
2019.kalliergo.gr/forum/2-%CE%9B%CE%B1%C...%B9%CE%AC.html#10623
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": markonis

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 11 Μήνες πριν #16835 από ilias
Απαντήθηκε από ilias στο θέμα Ερώτηση για σπόρο από κολοκύθι
markonis, θα πρέπει να "θυσιάσεις" την κολοκυθιά από την οποία σκοπεύεις να κρατήσεις σπόρο.
Θα αφήσεις το κολοκύθι επάνω μέχρι αυτό να γίνει μεγάλο, κιτρινίσει και ξεραθεί.
Το φυτό δεν θα παράγει άλλους καρπούς αφού δε θα κόψεις αυτόν που ήδη τρέφει.
Κατά τ' άλλα, ισχύει αυτό που λέει ο manosdet.

2019.kalliergo.gr - www.altermarket.com
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": markonis

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 11 Μήνες πριν #16860 από markonis
Απαντήθηκε από markonis στο θέμα Ερώτηση για σπόρο από κολοκύθι
Την κολοκυθιά την θεωρώ χαμένη,ελπίζω μόνο να πάρω αρκετούς σπόρους,ώστε να αξίζει τον κόπο η θυσία.

Εκείνο που δεν ήξερα ήταν για τους σπόρους,επειδή νόμιζα πως ισχύει μόνο για τα αγγούρια.Τώρα όμως το βλέπω λογικό αφού ανήκουν στην ίδια συνομοταξία.

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.Πάνος.

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Συντονιστές: ilias
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.096 δευτερόλεπτα