× Λαχανικά/Κηπευτικά

Συζητήσεις για λαχανικά/κηπευτικά και την καλλιέργειά τους. Εμπειρίες, συμβουλές, απορίες.

Ανοιξιάτικη βροχή

Περισσότερα
10 Χρόνια 11 Μήνες πριν #16974 από kapasos
Ανοιξιάτικη βροχή δημιουργήθηκε από kapasos
Καλημέρα σε όλους,μόλις έκανα την εγγραφή μου στο site αν και΄το παρακολουθώ πάνω από ένα χρόνο.
Ο λόγος που ανοίγω νέο θέμα είναι γιατί δεν μπόρεσα να λύσω κάπως μία απορία και αγωνία μου σχετικά με το θέμα τις βροχής που μας πλήττει τις τελευταίες μέρες στην περιοχή μου.

Το ερώτημα είναι το εξής.Τις δύο - τρεις τελευταίες μέρες μία βρέχει και μία σταματάει και βγαίνει ήλιος, γνωρίζοντας πόσο κακό μπορεί να προκαλέσει το βρέξιμο των φύλλων των φυτών όπως η ντομάτα η μελιτζάνα, η πιπεριά και το αγγούρι σε συνδιασμό με τον ήλιο και τις σχετικά υψηλές θερμοκρασίες,αναρωτιέμαι πως μπορούμε να προστατέψουμε τα φυτά μας από την προσβολή μυκητιακών ασθενιών,

Οι μεγαλύτεροι σε ηλικία και εμπειρότεροι μπαξεβάνηδες στην περιοχής προτείνουν θειάφι ... αν και πολύ φοβάμαι πως θα λίγο μπορεί να μας προστατέψει μετά απο τόσο νερό που έχει πέσει .
Παρακαλώ για τις απόψεις σας :) (και συγνώμη για το κατεβατό :D)

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 11 Μήνες πριν #16978 από tsouknidas
Απαντήθηκε από tsouknidas στο θέμα Ανοιξιάτικη βροχή
Καλώς όρισες λοιπόν και...καλή σοδειά!
Την απάντηση την πήρες και είναι το βρέξιμο Θείο,όμως σε θερμοκρασία αέρος 18-30 C για να έχει αποτελέσματα.Τώρα απο εκεί και πέρα παίζει ρόλο το ανοσοποιητικό σύστημα του κάθε φυτού.Εξαρτάται απο πολλούς παράγοντες.Ποιότητα νερού,χώματος,λιπάσματος,εχθροί έντομα και πληθυσμός αυτών,ακόμα και η αγάπη που τους δίνεις

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 11 Μήνες πριν #16986 από markonis
Απαντήθηκε από markonis στο θέμα Ανοιξιάτικη βροχή
Εγώ πάντως όταν ομαλοποιηθεί η κατάσταση θα κάνω πρώτα ένα ράντισμα με χαλκό και μετά θειάφι.

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 11 Μήνες πριν #16988 από kapasos
Απαντήθηκε από kapasos στο θέμα Ανοιξιάτικη βροχή
Ευχαριστω για τις απαντησεις, καλώς σας βρήκα.
Οπότε η θειοχαλκίνη που εχω προμηθευτει σε σκόνη πιστεύτε ότι δεν είναι κατάληλη ή απλά με το βρέξιμο θείο θα εχω καλύτερα αποτελέσματα;

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 11 Μήνες πριν #16989 από manosdet
Απαντήθηκε από manosdet στο θέμα Ανοιξιάτικη βροχή
markonis με τι χρονική διαφορά κάνεις τους ψεκασμούς χαλκού και θείου;;;;;
Αν στην ψεκαστήρα μας βάλουμε και οξυχλωριούχο και βρέξιμο θείο ποια η διαφορά;;;;; (εννοείται το καθένα σε ίση ποσότητα και στην αναλογία νερού για το καθένα ξεχωριστά)
Εγώ τουλάχιστον έτσι κάνω μέχρι τώρα......

kapasos με τη βρέξιμη μορφή των σκευασμάτων μπορείς να ψεκάσεις τα φύλα του φυτού και από την κάτω πλευρά κάτι που είναι αδύνατο με το σκόνισμα. Επίσης δεν χρωματίζεις τα φυτά όπως λέει και ένας καλός φίλος....

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 11 Μήνες πριν #16990 από markonis
Απαντήθηκε από markonis στο θέμα Ανοιξιάτικη βροχή
manosdet ψεκάζω πρώτα με υγρό χαλκό και μετά από περίπου μια εβδομάδα θειαφίζω σε σκόνη.Τον τρόπο που λες εσύ δεν τον έχω δοκιμάσει,επομένως δεν έχω άποψη.

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 11 Μήνες πριν #16991 από ilias
Απαντήθηκε από ilias στο θέμα Ανοιξιάτικη βροχή
Καλησπέρα και από εμένα,

α) Ότι και να ρίξουμε ή ψεκάσουμε και δεν είναι διασυστηματικό, η βροχή το ξεπλένει και πρέπει να επαναλάβουμε τη διαδικασία.

β) Προσωπικά χρησιμοποιώ στις τομάτες, πιπεριές και μελιτζάνες θειάφι σε σκόνη. Το ρίχνω με ένα τενεκεδάκι που έχω ανοίξει τρύπες από κάτω.

γ) Το βρέξιμο θειάφι το είχα χρησιμοποιήσει στο παρελθόν, αλλά δεν εντυπωσιάστηκα από τα αποτελέσματα. Ίσως να έκανα εγώ κάτι λάθος.

δ) Έχω χρησιμοποιήσει και βορδιγάλειο πολτό, αλλά όχι πολύ συχνά γιατί είναι μπελάς η παρασκευή του.

2019.kalliergo.gr - www.altermarket.com

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 11 Μήνες πριν #16996 από voskos
Απαντήθηκε από voskos στο θέμα Ανοιξιάτικη βροχή
Καταθέτω ταπεινά την εμπειρία/δοκιμή.
Πέρσι έκανα δυο φορες δοκιμή και έβαλα θειάφι σκόνη σε έναν κουβά το διέλυσα καλά με νερό .... (μία φορά χρησιμοποίησα αναδευτήρα που χρησιμοποιούν οι πλακατζήδες για την ανάμειξη της κόλλας πλακιδίων)…. δεν μπορώ να σας πω ακριβώς αναλογίες επειδή απλά πρόσεχα να μην είναι πολύ χοντρό το μείγμα για να περνά εύκολα απ τον ψεκαστήρα και ψέκασα μετά απο βροχή.
Όταν στέγνωσε είδα μια λεπτή στρώση σκόνης στα φύλλα η οποία χάθηκε σχετικά ποιο γρήγορα ...(πιθανολογώ απ τον αέρα).

Έχω την εντύπωση ότι τα αποτελέσματα είναι τα ίδια με το σκόνισμα…λίγο πιο μπελαλίδικο στην Παρασκευή.

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 11 Μήνες πριν #17108 από EIPHNH
Απαντήθηκε από EIPHNH στο θέμα Ανοιξιάτικη βροχή
να ρωτήσω κιεγώ, θειάφισμα θέλουν μόνο οι τομάτες ή και τα υπολοιπα? (πιπεριές κολοκύθια μελιτζάνες)
Κάθε πότε θειαφίζουμε (εννοείται αν δε βρέχει) και πότε ξεκινάμε το θειάφισμα, με τη φύτευση?

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 11 Μήνες πριν #17111 από dimoss5
Απαντήθηκε από dimoss5 στο θέμα Ανοιξιάτικη βροχή
καλησπέρα και απο μένα.
και εγώ το ίδιο θέμα έχω
στο φυτόριο που πηγα μου έδωσε για τις ντομάτες μία σκόνη θειοχαλκίνη(μπλέ) είναι το ίδιο με το θειαφι?
και για τις ρίζες κάτι μπιλάκια λευκά
δεν ειμαι γνώστης πρώτη φορά φύτεψα φέτος
απλά έριξα με μια κάλτσα από επάνω λίγη θειοχαλκίνη και μετά έβρεξε δυο μέρες αρκετά.
πρεπει να ξαναρίξω τωρα?

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Συντονιστές: ilias
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.084 δευτερόλεπτα