× Λαχανικά/Κηπευτικά

Συζητήσεις για λαχανικά/κηπευτικά και την καλλιέργειά τους. Εμπειρίες, συμβουλές, απορίες.

Ανοιξιάτικη βροχή

Περισσότερα
10 Χρόνια 11 Μήνες πριν #17112 από ipgalgad
Απαντήθηκε από ipgalgad στο θέμα Ανοιξιάτικη βροχή
Καλησπερα ,

Θειαφι μπορεις να ριξεις σε ολα τα λαχανικα .
Υπαρχει σε βρεξιμη μορφη και σε σκονη .
Το κανεις μετα απο βροχη για το ωιδιο, εκτος απο προληπτικη εχει και θεραπευτικη δραση .
Το θειαφι λειτουργει και ως εντομοαποθητικο ειδικα για τον τετρανυχο .
Η δραση του ειναι μεταξι 20 και 30 βαθμων κελσιου .
Αν ειναι σε βρεξιμη μορφη και ξεπλυθει πρεπει να ξαναριξεις .

Αν ειναι περιοδος που μολις τα μεταφυτεψες τα φυτα η λιγη βροχουλα θα τους κανει και καλο . Ασε να περασουν 15-20 μερες .

Η θειχαλκινη ειναι συνδυασμος θειου και χαλκου . Ο Χαλκος προταστατευει επιπλεον απο τον περονοσπορο . Προσοχη στο σκονισμα οχι σε μεγαλη ποσοτητα . Αν εβρεξε λογικα θα ξεπλυθηκε αρα πρεπει να ξανασκονισεις .
Πολλοι προτιμουν τον χαλκο σε βρεξιμη μορφη για να μπορει να πηγαινει παντου στα φυλλα του φυτου .

Τα λευκα μπαλακια για τις ριζες μηπως εννοεις ασβεστιο ?

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 11 Μήνες πριν #17114 από dimoss5
Απαντήθηκε από dimoss5 στο θέμα Ανοιξιάτικη βροχή

ipgalgad έγραψε: Καλησπερα ,

Θειαφι μπορεις να ριξεις σε ολα τα λαχανικα .
Υπαρχει σε βρεξιμη μορφη και σε σκονη .
Το κανεις μετα απο βροχη για το ωιδιο, εκτος απο προληπτικη εχει και θεραπευτικη δραση .
Το θειαφι λειτουργει και ως εντομοαποθητικο ειδικα για τον τετρανυχο .
Η δραση του ειναι μεταξι 20 και 30 βαθμων κελσιου .
Αν ειναι σε βρεξιμη μορφη και ξεπλυθει πρεπει να ξαναριξεις .

Αν ειναι περιοδος που μολις τα μεταφυτεψες τα φυτα η λιγη βροχουλα θα τους κανει και καλο . Ασε να περασουν 15-20 μερες .

Η θειχαλκινη ειναι συνδυασμος θειου και χαλκου . Ο Χαλκος προταστατευει επιπλεον απο τον περονοσπορο . Προσοχη στο σκονισμα οχι σε μεγαλη ποσοτητα . Αν εβρεξε λογικα θα ξεπλυθηκε αρα πρεπει να ξανασκονισεις .
Πολλοι προτιμουν τον χαλκο σε βρεξιμη μορφη για να μπορει να πηγαινει παντου στα φυλλα του φυτου .

Τα λευκα μπαλακια για τις ριζες μηπως εννοεις ασβεστιο ?



τα λευκά μάλλον ναι ειναι ασβέστιο.
η απορία μου επειδή δεν κατέχω πολλα ειναι
καθε πότε την θειοχαλκίνη σε υγρή μορφή(αφου ρίξω τώρα που έβρεξε) και αν ρίχνω σε όλα που έχω φυτέψει(αγγουράκια,μελιτζάνες,ντοματες,κολοκυθάκια,)
και αν ρίχνω πάλι σε όλα ασβέστιο και καθε πότε πάλι
ευχαριστώ

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 11 Μήνες πριν #17117 από ipgalgad
Απαντήθηκε από ipgalgad στο θέμα Ανοιξιάτικη βροχή
Η θειχαλκινη ειναι μονο σε σκονισμα , δεν μπορεις να την κανεις σε βρεξιμη μορφη δηλαδη να ραντισεις . Μπορεις να το κανεις καθε 15ημερες εκτος αν βρεξει αρκετα και ξεπλυνει τα φυτα οποτε πρεπει να ξανακανεις . Παντα απογευματινες ωρες το σκονισμα .

Το ασβεστιο το ριχνεις μονο στις Τοματες και στις Πιπεριες . Ειναι τα δυο φυτα που εχουν μεγαλες αναγκες απο το ασβεστιο . Το ριχνεις οταν εχεις θεμα ελλειψης του συγκεκριμενου συστατικου . Η αναγνωση ελλειψης ασβεστιου φαινεται απο το μαυρισμα των καρπων στο κατω του μερος . Αν εχεις εμπλουτισει με θρεπτικα συστατικα το χωμα σου λογικα δεν θα το χρειαστεις .
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": dimoss5

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 11 Μήνες πριν #17259 από vamis
Απαντήθηκε από vamis στο θέμα Ανοιξιάτικη βροχή
από ότι ξέρω χαλκός εναντίον περονόσπορου άρα μετά από βροχή σίγουρα, θειάφι για ωίδιο και τα περισσότερα ζουζούνια τώρα δηλαδή η θειοχαλκίνη είναι πιο καλή και αργότερα χωρίς βροχή μόνο το θειάφι προσοχή όμως στις θερμοκρασίες εγώ έκανα λάθος και έριξα σκόνη θείαφι με μεγάλη θερμοκρασία και πολύ βιαστικά και πήρε φωτιά καλά που δεν κάηκα και ευτυχώς δεν πείρα τις ντοματιές στο χέρι από τότε χρησιμοποιώ βρέξιμο θειάφι.

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 11 Μήνες πριν #17260 από vamis
Απαντήθηκε από vamis στο θέμα Ανοιξιάτικη βροχή
και επειδή αναφέρθηκε και πιο πάνω ασβέστιο μου έχουν πει και ρίχνω και στις κολοκυθιές γιατί από έλλειψη χαλάνε και τα κολοκύθια εγώ βάζω αν και δεν το έχω διασταυρώσει και από άλλη πηγή έχει ακούσει κανείς κάτι γιαυτό;

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Συντονιστές: ilias
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.102 δευτερόλεπτα