× Λαχανικά/Κηπευτικά

Συζητήσεις για λαχανικά/κηπευτικά και την καλλιέργειά τους. Εμπειρίες, συμβουλές, απορίες.

Αρακάς!

Περισσότερα
10 Χρόνια 11 Μήνες πριν #16981 από Nata
Αρακάς! δημιουργήθηκε από Nata
Καλησπέρα! Ετοίμασα τον αρακά μου για σπορά σύμφωνα με τις οδηγίες του φορουμ 2019.kalliergo.gr/home-kalliergo/arakas-...-spora-27102011.html (με την Α μέθοδο) και έχουνε βγάλει φύτρες κανονικά.
Η απορία μου είναι λίγο χαζή....Πως τους φυτεύω? Με τη φύτρα προς τα πάνω,προς τα κάτω ή δεν έχει σημασία? (Μη γελάτε! :P )
Και επίσης σε κάθε τρύπα στο έδαφος θα βάλω ένα σπόρο ή τρεις όπως λένε οι οδηγίες?
Ευχαριστώ!

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 11 Μήνες πριν #16985 από markonis
Απαντήθηκε από markonis στο θέμα Αρακάς!
Όπως κι αν βάλεις το σπόρο,το φυτό θα βρει το δρόμο για την επιφάνεια και δεν χρειάζεται πάνω από ένα σπόρο σε κάθε τρύπα από τη στιγμή που όλοι είναι γόνιμοι.Καλή επιτυχία στη συνέχεια.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": voskos

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 11 Μήνες πριν #16987 από Nata
Απαντήθηκε από Nata στο θέμα Αρακάς!
Ωραία! Σ'ευχαριστώ πολύ markonis!

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 11 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 11 Μήνες πριν #16992 από ilias
Απαντήθηκε από ilias στο θέμα Αρακάς!
Ο αρακάς, σύμφωνα με την εμπειρία μου, είναι από τα πιο εύκολα σε καλλιέργεια φυτά και με μεγάλη απόδοση. Πρέπει να κάνεις αίτηση για να μην πετύχει!

Μπορείς να φυτεύσεις τους σπόρους ακόμη και αν τους αφήσεις μερικές ώρες μέσα σε νερό.

Για μεγαλύτερη σιγουριά, μπορείς σε μία επιφάνεια περίπου όσο το μέγεθος ενός πακέτου τσιγάρων, να φυτέψεις 2-4 σπόρους και όταν φυτρώσουν να κρατήσεις το πιο δυνατό φυτό. Δε θα βάλεις τους σπόρους στην ίδια τρύπα. Με το δάχτυλό σου θα ανοίξεις μερικές τρύπες τη μία κοντά στην άλλη. Μέσα σε κάθε τρύπα θα βάζεις από ένα σπόρο.

2019.kalliergo.gr - www.altermarket.com
Last edit: 10 Χρόνια 11 Μήνες πριν by ilias.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": voskos, Nata

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 11 Μήνες πριν #16997 από ΣΤΑΥΡΟΣ
Απαντήθηκε από ΣΤΑΥΡΟΣ στο θέμα Αρακάς!
Όλοι οι τρόποι φύτευσης κατά βάση σωστοί είναι.
Η δική μου τεχνική είναι να φυτεύω σε μικρές γλάστρες 4 σπόρους (σε κάθε γλάστρα ) και όταν φυτρώσουν τα φυτά και φθάσουν σε ύψος 10, 15 εκ μεταφυτεύω στην οριστική θέση. Ειδική για ανοιξιάτικη φύτευση η διαδικασία σποράς ξεκινά από μέσα Φλεβάρη (μέσα σε θερμοκήπιο) όπου οι συνθήκες θερμοκρασίας είναι καλύτερες για ποιο γρήγορα φύτρωμα.
Επιπλέον, μέχρι να αποφασίσω για την οριστική θέση φύτευσης ο αρακάς φυτρώνει με την ...ησυχία του μέσα στα γλαστράκια !!!
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Nata

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 11 Μήνες πριν #17001 από Στελλα
Απαντήθηκε από Στελλα στο θέμα Αρακάς!
Μήπως ξέρει κάποιος να μου απαντήσει γιατί ο κατεψυγμένος αρακάς του σούπερ είναι γλυκός ενώ ο φρέσκος όχι ? πρόκειται περί διαφορετικής ποικιλίας ?

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 11 Μήνες πριν #17002 από ilias
Απαντήθηκε από ilias στο θέμα Αρακάς!
Στελλα, εχω ακριβως την αντιθετη εμπειρια. Ο φρεσκος αρακας ηταν τοσο νοστιμος,μεγαλος και γλυκος που δε συγκρινεται με τον κατεψυγμενο της αγορας.

2019.kalliergo.gr - www.altermarket.com

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 11 Μήνες πριν #17003 από voskos
Απαντήθηκε από voskos στο θέμα Αρακάς!
Δεν εχω την ιδια αποψη με σένα Στέλλα επειδη ως γευση μ αρεσει περισσοτερο ο φρεσκος ...ακομη και αυτός (ο δικός μας )που βαζουμε στην καταψυξη εχω την εντυπωση οτι ειναι γλυκοτερος του κατεψυγμένου.

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 11 Μήνες πριν #17004 από Στελλα
Απαντήθηκε από Στελλα στο θέμα Αρακάς!
σήμερα συγκεκριμένα είχαμε αρακά, ήταν νόστιμος ..δεν έχει να κάνει με την νοστιμιά η ερώτηση, παρά μόνο με την γλυκύτητα .

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 11 Μήνες πριν #17005 από voskos
Απαντήθηκε από voskos στο θέμα Αρακάς!
Βρε Στέλλα ...μήπως μπερδεψες τα σακουλάκια και εριξες ζαχαρη αντι για αλάτι :P

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Συντονιστές: ilias
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.081 δευτερόλεπτα