× Λαχανικά/Κηπευτικά

Συζητήσεις για λαχανικά/κηπευτικά και την καλλιέργειά τους. Εμπειρίες, συμβουλές, απορίες.

Αρακάς!

Περισσότερα
10 Χρόνια 11 Μήνες πριν #17006 από Στελλα
Απαντήθηκε από Στελλα στο θέμα Αρακάς!
... για να πάω να τσεκάρω τα βαζάκια ...χαχαχαα
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": voskos

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 11 Μήνες πριν #17010 από MarinaSou
Απαντήθηκε από MarinaSou στο θέμα Αρακάς!
πολλά λαχανικά περνούν γλυκιά γεύση μετά τι κατάψυξη και όντως δεν έχει σχέση με νοστιμιά αυτό, δεν ξερο αν σας έτυχε να δοκιμάσετε πατάτες που πάγωσαν το χειμώνα, μαγειρεμένες δεν τρώγονται, έχουν μια γλυκιά γεύση και δεν μιλάω για αυτές τις προτηγανισμένες του εμπόριο που περνάνε ιδικι επεξεργασια πριν μπούν στην κατάψυξη
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Στελλα, voskos

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 11 Μήνες πριν #17046 από basilis
Απαντήθηκε από basilis στο θέμα Αρακάς!
περσθ εβαλα αρακακ εμεινα ευχαριστημενος
φετος εβαλα το 4πλασιο κ δεν βλεπω προκοπη
δεν ξερω τι φταιει
ειναι μικρα κ ψιλοκιτρινησμενα δεν ξερω αν οφειλετε στη μεταφυτευση που τα εκανα; η στο νερο αν εριξα πολυ η λιγο; η επιδη τα φτευσα στο ιδιο μερος νε περσυ ;παντως βλεπω αποτυχια
στα ευκολα αποτυνχανω κ στα δυκολα επιτυνχανω τι θα γινει με την περιπτωση μου;!
αν εχει καμια γνωμη καποιος για το τι φταει υα την ακουγα ευχαριστως

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 11 Μήνες πριν #17047 από ilias
Απαντήθηκε από ilias στο θέμα Αρακάς!
Προσωπικά τον αρακά τον σπέρνω Φθινόπωρο και τον συγκομίζω μέχρι αρχές Άνοιξης και δεν είχα πρόβλημα μέχρι τώρα (Αττική).

basilis έγραψε: περσθ εβαλα αρακακ εμεινα ευχαριστημενος
φετος εβαλα το 4πλασιο κ δεν βλεπω προκοπη
δεν ξερω τι φταιει
ειναι μικρα κ ψιλοκιτρινησμενα δεν ξερω αν οφειλετε στη μεταφυτευση που τα εκανα; η στο νερο αν εριξα πολυ η λιγο; η επιδη τα φτευσα στο ιδιο μερος νε περσυ ;παντως βλεπω αποτυχια
στα ευκολα αποτυνχανω κ στα δυκολα επιτυνχανω τι θα γινει με την περιπτωση μου;!
αν εχει καμια γνωμη καποιος για το τι φταει υα την ακουγα ευχαριστως


2019.kalliergo.gr - www.altermarket.com

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #17687 από liza
Απαντήθηκε από liza στο θέμα Αρακάς!
Έβαλα 4 ρίζες αρακά σε μια μαρμάρινη ζαρντινιέρα μου έφτασε περίπου τα 30 εκ. και μόλις που έβγαλε 2 καρπούς άρχισε να γίνεται το χρώμα της από πράσινο, χιονένιο και μετά μαράθηκε όλο το φυτό και μου έχουν μείνει μόνο 2 ρίζες.
Αν μπορεί κάποιος ας με βοηθήσει ευχαριστώ πολύ!!!!

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 10 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #17736 από liza
Απαντήθηκε από liza στο θέμα Αρακάς!
Καλημέρα!!!
Εδώ έβγαλα δυο φώτο, το μεγάλο φυτό του αρακά ακόμα κρατάει στο ύψος του το μικρό που θα δείτε ήταν σαν το μεγάλο και τώρα έχει μαραθεί, το μόνο ότι αυτό δεν έγινε χιονέ όπως το προηγούμενο που ξήλωσα. :dry:

Συνημμένο αρχείο:

Συνημμένο αρχείο:
Last edit: 10 Χρόνια 10 Μήνες πριν by liza. Αιτία: δεν εβαλα τις φωτο

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #17751 από ΑΝΤΙΓΟΝΗ
Απαντήθηκε από ΑΝΤΙΓΟΝΗ στο θέμα Αρακάς!
To ίδιο έπαθαν και οι δικοι μου μάλλον ο τετράνυχος τους επιτέθηκε ...
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": liza

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #17752 από liza
Απαντήθηκε από liza στο θέμα Αρακάς!
Λες να είναι αυτό? Ωραία τότε θα του δείξω κι εγώ να με γνωρίσει καλύτερα, θα κάνω αυτό faghta-giagias.blogspot.com/2012/03/blog-post_29.html και να δούμε θα του αρέσει?

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #17753 από Roula
Απαντήθηκε από Roula στο θέμα Αρακάς!
Σε περίπτωση, πάντως, που είναι τετράνυχος, να πω ότι είχα πρόβλημα τετράνυχου στη μοναδική μελιτζάνα μου και τον καταπολέμησα επιτυχώς έτσι:
1 μεγάλο κρεμμύδι - 1 κεφάλι σκόρδο - 1 καυτερή πιπεριά -> τα πολτοποίησα στο μπλέντερ. Εναλλακτικά της πιπεριάς, προστίθεται 1 κουταλιά πιπέρι καγιέν. Προσέθεσα ένα λίτρο νερό, και ένα κουτάλι τριμμένο πράσινο σαπούνι. Άφησα το μείγμα για μία μέρα και την επόμενη ψέκασα γενναία και τις δύο επιφάνειες των φύλλων της μελιτζάνας (καθώς και κάτι βασιλικούς που ήταν παραδίπλα και είχε αρχίσει να τους χτυπά η προσβολή.
Τον τετράνυχο τον πρόλαβα στην αρχή του κι έτσι χρειάστηκε να κάνω μόνο μία εφαρμογή.
Δεν τον ξαναείδα έκτοτε. :whistle:
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": DAVIS, antilogos, karakonstantakis, liza

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #17778 από liza
Απαντήθηκε από liza στο θέμα Αρακάς!

Roula έγραψε: Σε περίπτωση, πάντως, που είναι τετράνυχος, να πω ότι είχα πρόβλημα τετράνυχου στη μοναδική μελιτζάνα μου και τον καταπολέμησα επιτυχώς έτσι:
1 μεγάλο κρεμμύδι - 1 κεφάλι σκόρδο - 1 καυτερή πιπεριά -> τα πολτοποίησα στο μπλέντερ. Εναλλακτικά της πιπεριάς, προστίθεται 1 κουταλιά πιπέρι καγιέν. Προσέθεσα ένα λίτρο νερό, και ένα κουτάλι τριμμένο πράσινο σαπούνι. Άφησα το μείγμα για μία μέρα και την επόμενη ψέκασα γενναία και τις δύο επιφάνειες των φύλλων της μελιτζάνας (καθώς και κάτι βασιλικούς που ήταν παραδίπλα και είχε αρχίσει να τους χτυπά η προσβολή.
Τον τετράνυχο τον πρόλαβα στην αρχή του κι έτσι χρειάστηκε να κάνω μόνο μία εφαρμογή.
Δεν τον ξαναείδα έκτοτε. :whistle:

Καλησπέρα Ρούλα!!!
Έφτιαξα τελικά αυτό με τα αποτσίγαρα και βλέπουμε, αν δεν γίνει κάτι θα κάνω αυτό που έκανες εσυ. Μην τον ταλαιπωρήσω άλλο πανωτά δυο ψεκασμούς, είναι που είναι ταλαιπωριμένο. Αν δεν γίνει κάτι θα κάνω κι αυτό που έκανες κι εσύ για τελευτέα του ελπίδα.
Σε ευχαριστώ πολυ!

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Συντονιστές: ilias
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.122 δευτερόλεπτα