× Λαχανικά/Κηπευτικά

Συζητήσεις για λαχανικά/κηπευτικά και την καλλιέργειά τους. Εμπειρίες, συμβουλές, απορίες.

Απορία // Ντομάτα

Περισσότερα
10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #17199 από padis
Απορία // Ντομάτα δημιουργήθηκε από padis
Καλησπέρα σας,

Εκπονώ τη διπλωματική μου εργασία στο τμήμα μηχανολόγων μηχανικών του ΑΠΘ. Το θέμα είναι η εφαρμογή των γεωθερμικών αντλιών θερμότητας στα θερμοκήπια που καλλιεργούν τομάτα.

Η βοήθεια που θα ήθελα είναι, αν γνωρίζετε, πόσος αερισμός χρειάζεται το χειμώνα. Πχ πόσες εναλλαγές όγκου αέρα τη μέρα ή τη νύχτα του χειμώνα;

Το καλοκαίρι αερίζουμε τόσο ώστε να ρίξουμε τη θερμοκρασία στα επιθυμητά επίπεδα. Το χειμώνα όμως;;;

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": DAVIS

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #17466 από Κostas
Απαντήθηκε από Κostas στο θέμα Απορία // Ντομάτα
Για το θέμα των γεωθερμικών αντλιών θερμότητας σε θερμοκήπια είδα πριν μερικές ημέρες ένα ντοκυμαντέρ στην ΕΤ3 όπου έδειχνε παραγωγούς της Β. Ελλάδος και τεχνικούς που αναφέρονταν σε αυτή την νέα πρωτοποριακή τεχνολογία και μάλλον τεχνολογία του μέλλοντος, αφού τα οικονομικά ωφέλη των παραγωγών είναι μεγάλα.

Αλλά πιστεύω αγαπητέ φίλε ότι εδώ μέσα δεν θα μπορέσει να σε βοηθήσει κανένας, εδώ νομίζω είμαστε οι περισσότεροι χομπίστες.
Εκτός αυτού όπως έλεγαν στο ντοκυμαντέρ αυτή η νέα τεχνολογία αποτελεί καινοτομία ειδικά για την Ελλάδα, οπότε μόνο λίγοι ξέρουν και λεπτομέριες.
Μόνο αν ψάξεις στο ιντερνετ στε τεχνολογικά σάιτ θα βρεις πιθανόν πληροφορίες.

Πάντως καλά κάνεις και ασχολήσε με αυτό το αντικείμενο, πιστεύω ότι θα είναι η τεχνολογία του μέλλοντος.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": DAVIS, padis

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #17469 από padis
Απαντήθηκε από padis στο θέμα Απορία // Ντομάτα
Αναφέρθηκα εδώ γιατί θα ήθελα να δω μια απάντηση από παραγωγό. Να μου πει στην πράξη πόσο αερισμό κάνει και οτιδήποτε άλλο γνωρίζει σε σχέση με αυτό.

Καλή η θεωρία και η επιστήμη αλλά καμιά φορά από ανθρώπους που ασχολούνται πρακτικά μπορείς να βγάλεις σημαντικά συμπεράσματα...

Σας ευχαριστώ πάντως για τις απαντήσεις σας.

Φιλικά
Δημήτρης

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Συντονιστές: ilias
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.057 δευτερόλεπτα