× Λαχανικά/Κηπευτικά

Συζητήσεις για λαχανικά/κηπευτικά και την καλλιέργειά τους. Εμπειρίες, συμβουλές, απορίες.

προβλημα σε πιπερια

Περισσότερα
10 Χρόνια 11 Μήνες πριν #17218 από francopsa
προβλημα σε πιπερια δημιουργήθηκε από francopsa
καλημερα οι πιπεριες μου εχουν βγαλη κατι εντομακια μικρα στρογυλα και χρυσα βαζω ενα βιολογικο σκεβαζμα που μου εδωσε ο γεοπονος το pulvo αλα παρολο που εχουν πε8ανη ειναι ακομα απανω τι ειναι αυτο το ζωακι ο γεοπονος δεν ειξερε μαλιστα πιγα σε δυο

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 11 Μήνες πριν #17219 από francopsa
Απαντήθηκε από francopsa στο θέμα προβλημα σε πιπερια

francopsa έγραψε: καλημερα οι πιπεριες μου εχουν βγαλη κατι εντομακια μικρα στρογυλα και χρυσα βαζω ενα βιολογικο σκεβαζμα που μου εδωσε ο γεοπονος το pluto ειναι το σκεβαζμα και ειναι πυρεθρινη αλα παρολο που εχουν πε8ανη ειναι ακομα απανω τι ειναι αυτο το ζωακι ο γεοπονος δεν ειξερε μαλιστα πιγα σε δυο

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 11 Μήνες πριν #17323 από francopsa
Απαντήθηκε από francopsa στο θέμα προβλημα σε πιπερια
καλησπερα ακομα τα εντομακια τα χρυσα σε χρωμα υπαρχουν σε μικρο βα8μο στις πιπεριες τις εχς ψεκαση με πιρε8ρο βιολογικο φαρμακο εχω βαλη σχεδον ολο το σκευαζμα τον 100 ml σε 18 σποροφυτα πιπεριας εχω κανη πανω απο 10 ψεκαζματα σε 4 μερες και δεν εχουν φυγη βαζω το pluto ξερουμε κανενα αλλο βιολογικο εντομοκτονο τι ειναι αυτα τα ζωακια γιατι ο γεοπονως νομιζω δεν καταλαβενη και πολα

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #17672 από pyrgosILIAS1981
Απαντήθηκε από pyrgosILIAS1981 στο θέμα προβλημα σε πιπερια
Καλησπερα σε ολους τους φιλους.
Ερωτηση: Οταν τα φυλλα της πιπεριας αρχιζουν και κιτρινιζουν τι προβλημα εχουμε;
Επισης εχει δεσει αρκετες αλλα τα υπολοιπα ανθη τα εριξε....ειναι κατι αυτο; Η τα εριξε γιατι δεν μπορουσε να τα κρατησει γιατι ειχε τις αλλες;

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #17679 από kerkireos
Απαντήθηκε από kerkireos στο θέμα προβλημα σε πιπερια
Εισαι σιγουρος οτι τα εριξε?Μηπως επεσαν γιατι εδεσε ο καρπος?Επεσε ολο το ανθος η μονο τα πεταλα?

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 10 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #17703 από pyrgosILIAS1981
Απαντήθηκε από pyrgosILIAS1981 στο θέμα προβλημα σε πιπερια

kerkireos έγραψε: Εισαι σιγουρος οτι τα εριξε?Μηπως επεσαν γιατι εδεσε ο καρπος?Επεσε ολο το ανθος η μονο τα πεταλα?


Ολο το ανθος...και ηταν αρκετα. Εδεσε 7 με 8 και οοολα τα αλλα τα εριξε.
Last edit: 10 Χρόνια 10 Μήνες πριν by pyrgosILIAS1981.

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #17727 από pyrgosILIAS1981
Απαντήθηκε από pyrgosILIAS1981 στο θέμα προβλημα σε πιπερια
Καλησπερα σε ολους τους φιλους.
Ερωτηση: Οταν τα φυλλα της πιπεριας αρχιζουν και κιτρινιζουν τι προβλημα εχουμε;

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #17743 από pyrgosILIAS1981
Απαντήθηκε από pyrgosILIAS1981 στο θέμα προβλημα σε πιπερια

DAVIS έγραψε: Από πότισμα πως είσαι?Πόσο συχνά ποτίζεις?Πού ετην έχεις φυτεύσει?Στο έδαφος ή σε γλάστρα?


Απο ποτισμα τις ποτιζω μερα παρα μερα.
Ειναι σε γλαστρες...οχι μικρες.

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #17745 από music4u
Απαντήθηκε από music4u στο θέμα προβλημα σε πιπερια
Προσοχή οι συμβουλές που θα δώσω δεν είναι από γεωπόνο αλλά από ερασιτέχνη και από προσωπικές εμπειρίες.
Είναι φυσιολογικό μέχρι ένα σημείο να κρατάει μέρος των ανθών και όχι όλα έτσι ώστε να μπορέσει να τα μεγαλώσει. Ό,τι ζουζούνια μου βγάζουν τα φυτά, έχω μια τρόμπα-ψεκαστήρα με 1 λίτρο νερό, 1 κ1/2 κουταλιά σούπας σαπούνι σκόνη και 2 κουταλιές οινόπνευμα. Τα ψεκάζω κάθε βδομάδα μ΄ρχρι να δω τους μέρμυγκες! Όταν έρθουν τα μυρμυγκάκια ξέρω ότι θα έρθουν για να φάνε τα νεκρά ζουζούνια! Αν δεν δω τη 2 βδομάδα εξέλιξη και τα ζουζούνια κόβουν βόλτες, μετά το ψέκασμα ρίχνω και θειάφι με τη βοήθεια μιας κάλτσας για απλικατέρ.
Τα κίτρινα φύλλα μου τα έβγαζαν όταν έριχνα πολύ νερό. Δεν θέλουν και πολύ οι πιπεριές. Επίσης θέλουν ασβέστιο και έτσι ρίχνω όταν βγουν τα άνθη άμμο οικοδομής. Μετά πήρα κάτι μπαλλάκια άσπρα ασβεστίου που ρίχνω 1 κουταλιά στη ρίζα όταν βγουν τα άνθη.
Επίσης βάζω 1 φορά το μήνα 1 χούφτα κοπριά.
ΜΜιά άλλη πιθανότητα είναι η να πέφτουν λόγω μη γονιμοποίησης!!! Αν δεν γονιμοποιηθούν δεν δένει ο καρπός. Την πάτησα σε χώρο που είχα φτιάξει ερμητικά κλειστό και σίτες όπου καμιά μέλισσα δεν έμπαινε και τιποτα δεν μου γίνονταν!
Για αυτό καλλιεργώ αρωματικά φυτά όπως βασιλικό, δυόσμο σε γλαστράκια και τα ακουμπάω ενδιάμεσα των λαχανικών μου. Και καλά τραβάει η μυρωδιά τις μέλισσες.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": pyrgosILIAS1981

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Συντονιστές: ilias
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.113 δευτερόλεπτα