× Λαχανικά/Κηπευτικά

Συζητήσεις για λαχανικά/κηπευτικά και την καλλιέργειά τους. Εμπειρίες, συμβουλές, απορίες.

ΤΟΜΑΤΑ: ΠΟΙΚΙΛΙΑ ΜΠΑΤΑΛΑ ΒΡΑΥΡΩΝΑΣ

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #18583 από despina119
Απαντήθηκε από despina119 στο θέμα ΤΟΜΑΤΑ: ΠΟΙΚΙΛΙΑ ΜΠΑΤΑΛΑ ΒΡΑΥΡΩΝΑΣ
Τι εννοούμε όταν λέμε κορφολόγημα;
Κόβουμε το ανώτατο άκρο του κλαδιού;; Και σε τι βάθος; Και σε ποια φάση το κάνουμε αυτό;
Πόσες ντομάτες δηλ να έχει ήδη το κλαδί πάνω του;

Οι 2 ρίζες μπατάλα που έβαλα φέτος έχουν την πιο αργή ανάπτυξη κι έντονο κατσάρωμα στο φύλλωμα. Τα έχω φυτεμένα σε σάκους φύτευσης και ίσως το χώμα δεν ήταν δυνατό παρά το κομποστ που τους βάζω. Φαίνεται πάντως σκληρό φυτό, δυνατός κορμός και μεγάλα κλαδιά

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #18584 από Porto Garden
Απαντήθηκε από Porto Garden στο θέμα ΤΟΜΑΤΑ: ΠΟΙΚΙΛΙΑ ΜΠΑΤΑΛΑ ΒΡΑΥΡΩΝΑΣ
Δέσποινα,
Η αληθεια ειναι οτι οι περισσότεροι απο μας στερουμεθα χώρου,αλλα η μπαταλα για να αποδοσει χρειαζεται χωμα,γη,πως να το πω,οταν φυτεύεται σε γλάστρα η σε σάκους ειναι σαν να βαζεις Ferrari να τρεξει σε πιστα Cart....
Η κανονικη της αναπτηξη ειναι ενας θαμνος περίπου 1χ1χ1 (1 m3),δεν μπορει να αναπτυχθει σε γλαστρες και σακους ,για αυτο σου γραφω παραπανο για ferrari και πιστες cart.Εκει θα πρεπει να κραταμε τον ογκο της,απο κει και περα καθε βλασταρι το (κορφολογουμε),και παντα μετα απο 2-3-φυλλα απο την τελευταία ανθοταξία. Ετσι την καλλιεργούμε εδω στο Μαρκοπουλο και οι επαγγελματιες και οι ερασιτέχνες κηπουροί .Βεβαια μπορει να δεις και μπαταλα αναρριχώμενη αλλα,αλλα,αλλα!!!!

Τωρα οσο για τον γερό κορμό που λες,ναι εται ειναι,πως αλλιώς άλλωστε θα κρατήσει καρπους απο 650 μεχρι 750 γμ. ο καθ' ενας???
Last edit: 10 Χρόνια 7 Μήνες πριν by Porto Garden.

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #18585 από despina119
Απαντήθηκε από despina119 στο θέμα ΤΟΜΑΤΑ: ΠΟΙΚΙΛΙΑ ΜΠΑΤΑΛΑ ΒΡΑΥΡΩΝΑΣ
Χμμ..... δηλ την πάτησα που έκοβα τα παράπλευρα βλαστάρια για να δώσει μπόι, χα!!
Τελικά, η κάθε ποικιλία θέλει τα δικά της και μέχρι να τα μάθεις για τις 5-6 ποικιλίες που καλλιεργείς, περνάνε χρόνια.
Του χρόνου θα είμαι περισσότερο προετοιμασμένη!

Και μια ερώτηση: πόσες μέρες είναι ο κύκλος ωρίμανσης της μπατάλα; Σε προηγούμενο ποστ έδειξες μια πράσινη ντομάτα 42 ημερών, πόσο ακόμα θα ήθελε για να ωριμάσει πάνω στο φυτό;

Και μια ακόμη ερώτηση προς όλους: Η μπατάλα αφού καλλιεργείται στην Αττική άρα θα θέλει πολυυύ ζέστη. Για μένα που είμαι Β.Ελλάδα ενδείκνυται; Μήπως παιδεύομαι τσάμπα; Εχει κανείς εμπειρία;

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #18586 από Porto Garden
Απαντήθηκε από Porto Garden στο θέμα ΤΟΜΑΤΑ: ΠΟΙΚΙΛΙΑ ΜΠΑΤΑΛΑ ΒΡΑΥΡΩΝΑΣ
Δεν ξερω ποσο Β.Ελλαδα εννοείς,αλλα ψάχνοντας παραδοσιακους σπόρους μπαταλας,απευθύνθηκα στο "ΠΕΛΙΤΙ" και απο εκει μου εδωσαν ονομα και τηλ. καλλιεργητή που καλλιεργεί την ποικιλια και ειναι Θεσ/νικη,βγάλε τα συμπεράσματα σου.Τωρα για τον χρόνο ωρίμανσης,αυτος ειναι τελείως υποκειμενικος ,να φανταστεις μου ωρίμασε ντομάτα Cherokee Purple σε 60 μερες και τα στατιστικά για το φυτο αυτο μιλούν για ωρίμανση απο 80-95 μερες.
Οπως και να'χει εύχομαι καλη σοδειά!!
Last edit: 10 Χρόνια 7 Μήνες πριν by Porto Garden.

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #18588 από despina119
Απαντήθηκε από despina119 στο θέμα ΤΟΜΑΤΑ: ΠΟΙΚΙΛΙΑ ΜΠΑΤΑΛΑ ΒΡΑΥΡΩΝΑΣ
Ενας μέσος χρόνος όμως στις μπατάλα που καλλιεργείς εσύ, ποιος είναι;

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Εβδομάδες πριν #19773 από gianthom
Απαντήθηκε από gianthom στο θέμα ΤΟΜΑΤΑ: ΠΟΙΚΙΛΙΑ ΜΠΑΤΑΛΑ ΒΡΑΥΡΩΝΑΣ
Καλημερα μηπως εχει καποιος σπορο η φυτα να μου στειλει απο ΤΟΜΑΤΑ: ΠΟΙΚΙΛΙΑ ΜΠΑΤΑΛΑ ΒΡΑΥΡΩΝΑΣ.

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Συντονιστές: ilias
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.106 δευτερόλεπτα