× Λαχανικά/Κηπευτικά

Συζητήσεις για λαχανικά/κηπευτικά και την καλλιέργειά τους. Εμπειρίες, συμβουλές, απορίες.

Στήριξη ντοματιάς & καρπών

Περισσότερα
10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #17620 από tzitzikas
Στήριξη ντοματιάς & καρπών δημιουργήθηκε από tzitzikas
Καλησπέρα. Εχω φυτέψει 2 ντοματιές (τύπου τσαμπί) σε 2 γλάστρες. έχουν αρχίσει να βγάζουν μικρα τοματάκια τα άνθη που μαρένονται. Εχω στηρίξει την κάθε ντοματιά με 1 καλάμι πάνω στο οποίο έχω δέσει σχετικά χαλαρά σε διάφορα σημεία τον κορμό της ντοματιάς. Κάθε κλαδάκι με άνθη έχει 6-7 άνθη περίπου. Τωρα τα ντοματάκια είναι μικρά. Ομως όταν μεγαλώσουν κι άλλο και βαρύνει το κλαδάκι απο τοους καρπούς, πως θα πρέπει να στηρίξω αυτο τα κλαδάκι που θα έχει πάνω του αρκετές ντομάτες, ωστε να μην σπάσει το κλαδακι? Εχετε καμια σχετική φωτο να μου δείξετε? Η αντέχει όλο το βάρος των ντομάτων χωρίς στήριξη? Ευχαριστω πολύ :D

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #17622 από Babis@
Απαντήθηκε από Babis@ στο θέμα Στήριξη ντοματιάς & καρπών
Δε νομίζω να μην αντέξει και να σπάσει αλλά αν θες επιπλέον στήριξη, μπορείς να βάλεις μέσα στη γλάστρα οικοδομικό πλέγμα σε κύλινδρο:





( www.tomatoguy.com/tomatocages.htm )
Συνημμένα:
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": markonis

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #17624 από ilias
Απαντήθηκε από ilias στο θέμα Στήριξη ντοματιάς & καρπών
Πέρα από αυτό που σου έδειξε ο Babis@ (που είναι ομολογουμένως γρήγορη λύση), μπορείς να δοκιμάσεις να φτιάξεις κι ένα παραλληλόγραμμο κλουβί με καλάμια γύρω από κάθε τομάτα.

Βάζεις 4 κάθετα καλάμια που θα αποτελέσουν τις γωνίες του κλουβιού.

Πάνω σε αυτά βάζεις οριζόντια καλάμια σε κάθε πλευρά.

Κάθε πλευρά μπορεί να έχει 2 ή περισσότερα οριζόντια καλάμια, ανάλογα με το ύψος της τοματιάς.

Πάνω στα οριζόντια καλάμια, θα στηρίζονται τα φορτωμένα κλαδιά.

2019.kalliergo.gr - www.altermarket.com

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #17626 από markonis
Απαντήθηκε από markonis στο θέμα Στήριξη ντοματιάς & καρπών
Αυτό που ανέφερε πιο πάνω ο Ηλίας,αλλά σε τρίγωνο,όπως δείχνει η φωτογραφία και μιλάμε για ντοματιά που σήμερα είναι 2μέτρα,με πάνω από 30 καρπούς πάνω της !!!

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #17630 από Inkas
Απαντήθηκε από Inkas στο θέμα Στήριξη ντοματιάς & καρπών
@markonis
Αγαπητέ μου πραγματικά πεθαίνω για να μάθω τι πίνει η τοματία σου και είναι 2 και βάλε μετρα (φτου φτου)!!!

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 10 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #17639 από tzitzikas
Απαντήθηκε από tzitzikas στο θέμα Στήριξη ντοματιάς & καρπών
Ευχαριστώ πολύ. Αυτό θα κάνω. Καθετα και οριζόντια καλάμια.
Επισης να σας ρωτήσω. Τις ποτίζω τωρα που δένει ο καρπός (έχει άνθη και μικρά τοματάκια) ανα 2 μέρες (πριν τις πότιζα ανα 1 μέρα) και ανα 1 βδομάδα βάζω λίγο λίπασμα. Ειναι καλα λετε?? ευχαριστω
* οι ντοματιές ειναι σε μέτριες γλάστρες, 1 ανα γλάστρα.
Last edit: 10 Χρόνια 10 Μήνες πριν by tzitzikas.

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 10 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #17642 από markonis
Απαντήθηκε από markonis στο θέμα Στήριξη ντοματιάς & καρπών
Φίλε η Inkas ποικιλία της ντομάτας είναι :

www.ebay.co.uk/itm/TOMATO-MONEYMAKER-75-...e=ADME:X:AAQ:GB:1123

Είναι φυτεμένη σε χώμα με κατσικίσια κοπριά χωνεμένη και προσθήκη από τσόφλια αβγών αλεσμένα στο μίξερ.

Καθημερινό πότισμα,χωρίς υπερβολές,μπήκε πρόσθετος ασβέστης σε κόκκους για να μπορέσει η γλάστρα να υποστηρίξει τους καρπούς,γίνεται λίπανση κάθε 15 μέρες με κοπριά και εβδομαδιαίος διαφυλλικός ψεκασμός των ανθών με βιολογικό υγρό ενίσχυσης.

Βάζω μια χθεσινή φωτογραφία,αν και μακρινή,όπου φαίνεται στα αριστερά.Τα λάστιχα και κάποια έξτρα στηρίγματα μπήκαν για να μη τη σπάσει ο αέρας,που φέτος μας έχει .....

Last edit: 10 Χρόνια 10 Μήνες πριν by markonis.

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #17643 από markonis
Απαντήθηκε από markonis στο θέμα Στήριξη ντοματιάς & καρπών

tzitzikas έγραψε: Ευχαριστώ πολύ. Αυτό θα κάνω. Καθετα και οριζόντια καλάμια.
Επισης να σας ρωτήσω. Τις ποτίζω τωρα που δένει ο καρπός (έχει άνθη και μικρά τοματάκια) ανα 2 μέρες (πριν τις πότιζα ανα 1 μέρα) και ανα 1 βδομάδα βάζω λίγο λίπασμα. Ειναι καλα λετε?? ευχαριστω
* οι ντοματιές ειναι σε μέτριες γλάστρες, 1 ανα γλάστρα.


Βασικά η κατάσταση του χώματος θα σου δείξει αν θέλει νερό ή όχι.

Είναι δεδομένο πως το χώμα στις γλάστρες στεγνώνει πολύ πιο γρήγορα.

Κι εγώ κάθε βδομάδα έβαζα λίπασμα,όμως το έκανα 15νθήμερο ύστερα από συμβουλή των παιδιών εδώ στο φόρουμ.

Τέλος κάποια βότσαλα ή ακόμη ελαφρόπετρα στην επιφάνεια της γλάστρας θα την βοηθούσε να κρατήσει περισσότερη υγρασία.

Καλή συνέχεια

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #17646 από Κostas
Απαντήθηκε από Κostas στο θέμα Στήριξη ντοματιάς & καρπών

markonis έγραψε: Φίλε η Inkas ποικιλία της ντομάτας είναι :

www.ebay.co.uk/itm/TOMATO-MONEYMAKER-75-...e=ADME:X:AAQ:GB:1123

Είναι φυτεμένη σε χώμα με κατσικίσια κοπριά χωνεμένη και προσθήκη από τσόφλια αβγών αλεσμένα στο μίξερ.

Καθημερινό πότισμα,χωρίς υπερβολές,μπήκε πρόσθετος ασβέστης σε κόκκους για να μπορέσει η γλάστρα να υποστηρίξει τους καρπούς,γίνεται λίπανση κάθε 15 μέρες με κοπριά και εβδομαδιαίος διαφυλλικός ψεκασμός των ανθών με βιολογικό υγρό ενίσχυσης.

Βάζω μια χθεσινή φωτογραφία,αν και μακρινή,όπου φαίνεται στα αριστερά.Τα λάστιχα και κάποια έξτρα στηρίγματα μπήκαν για να μη τη σπάσει ο αέρας,που φέτος μας έχει .....


Φίλε @markonis αυτό είναι ¨ντοπάρισμα¨ κανονικό. Εγώ στα δικά μου φυτά μόνο λίγη κοπριά βάζω (αν θυμηθώ) και νερό.

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #17647 από markonis
Απαντήθηκε από markonis στο θέμα Στήριξη ντοματιάς & καρπών

Κostas έγραψε: Φίλε @markonis αυτό είναι ¨ντοπάρισμα¨ κανονικό. Εγώ στα δικά μου φυτά μόνο λίγη κοπριά βάζω (αν θυμηθώ) και νερό.


Είπαμε αυτή η γλάστρα είναι περίπτωση και θέλει κάτι παραπάνω για να κρατήσει τέτοιο ύψος και τόσους καρπούς.Τα υπόλοιπα φυτά μεγαλώνουν κανονικά,με νεράκι και βιολογική κοπριά ;)

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Συντονιστές: ilias
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.274 δευτερόλεπτα