× Λαχανικά/Κηπευτικά

Συζητήσεις για λαχανικά/κηπευτικά και την καλλιέργειά τους. Εμπειρίες, συμβουλές, απορίες.

Προβλημα με μελισσες

Περισσότερα
10 Χρόνια 9 Μήνες πριν #17677 από kerkireos
Προβλημα με μελισσες δημιουργήθηκε από kerkireos
Εχει γεμισει το μποστανι μελισσες.Πανε συνεχεια στα ανθη και φοβαμαι μην τα καταστρεψουν.Μηπως γνωριζετε καποιον -βιολογικο- τροπο αντιμετωπισης?

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 9 Μήνες πριν #17684 από Στελλα
Απαντήθηκε από Στελλα στο θέμα Προβλημα με μελισσες
Οταν ξανθίσουν τα φυτά σου θα φύγουν από μόνες τους, δε θα έχουν λόγο να μείνουν . Στην Αμερική η καλλιέργεια και παραγωγή αμυγδάλων βασίζεται στις μέλισσες. Πληρώνονται αδρά οι μελισσοκόμοι για να μετακινήσουν τα μελίσσια τους ανάμεσα στις αμυγδαλιές ώστε να γονιμοποιηθούν όλα τα άνθη. ... να αισθάνεσαι τυχερός, τα φυτά σου σε λίγο θα είναι γεμάτα καρπούς !!!

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 8 Μήνες πριν #18161 από firejim
Απαντήθηκε από firejim στο θέμα Προβλημα με μελισσες
ο πιο εύκολος τρόπος για να αντιμετωπίσεις τις μέλισσες είναι να πάρεις ένα μπουκάλι πλαστικό από αναψυκτικό το μεγάλο. να το κόψεις πιο πάνω από την μέση να το γυρίσεις ανάποδα να το κολλήσεις και να ρίξεις μέσα νερό και ζάχαρη. Κρέμασε το δίπλα η κοντά στην φωλιά τους. Οι μέλισσες θα το μυρίσουνε και θα πάνε κατευθείαν εκεί , θα μπούνε μέσα αλλά δεν θα μπορούν να βγούνε και θα πνιγούν. Για να βοηθήσεις πιο πολύ ώστε να μην βγουν με τίποτα από εκεί μέσα, απάλειψε με λάδι ή βούτυρο για να γλιστράνε πιο πολύ.

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 8 Μήνες πριν #18163 από zaxarias
Απαντήθηκε από zaxarias στο θέμα Προβλημα με μελισσες

kerkireos έγραψε: Εχει γεμισει το μποστανι μελισσες.Πανε συνεχεια στα ανθη και φοβαμαι μην τα καταστρεψουν.Μηπως γνωριζετε καποιον -βιολογικο- τροπο αντιμετωπισης?

οτι καλύτερο για τον κηπο ειναι να εχεις μελισσες, παρακαλω εναν γειτονα να βαλει δυο μελίσσια διπλα στον κηπο μου,για να γονιμοποιουνται τα φυτα μου,και εσυ θελεις να της διώξεις?
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": fireseaker

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 8 Μήνες πριν #18167 από firejim
Απαντήθηκε από firejim στο θέμα Προβλημα με μελισσες

DAVIS έγραψε:

firejim έγραψε: ο πιο εύκολος τρόπος για να αντιμετωπίσεις τις μέλισσες είναι να πάρεις ένα μπουκάλι πλαστικό από αναψυκτικό το μεγάλο. να το κόψεις πιο πάνω από την μέση να το γυρίσεις ανάποδα να το κολλήσεις και να ρίξεις μέσα νερό και ζάχαρη. Κρέμασε το δίπλα η κοντά στην φωλιά τους. Οι μέλισσες θα το μυρίσουνε και θα πάνε κατευθείαν εκεί , θα μπούνε μέσα αλλά δεν θα μπορούν να βγούνε και θα πνιγούν. Για να βοηθήσεις πιο πολύ ώστε να μην βγουν με τίποτα από εκεί μέσα, απάλειψε με λάδι ή βούτυρο για να γλιστράνε πιο πολύ.

Φίλε μου διαφωνώ. Ειδικά τα ωφέλημα έντομα δεν τα πειράζουμε!!!
Πιστεύω πως και για όλα ,τουλάχιστον για τα περισσότερα ,(όσο είναι εφικτό) προσπαθούμε να τα αποθήσουμε.Όλα παίζουν το ρόλο τους σ'αυτή τη φύση!!! :)


εγώ προσωπικά δεν θα τις πείραζα τις μέλισσες και φυσικά θα τις άφηνα, αυτό θα το έκανα μόνο εάν υπήρχαν οι άγριες και οι σφήκες

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 8 Μήνες πριν #18171 από sopap
Απαντήθηκε από sopap στο θέμα Προβλημα με μελισσες
Θα συμφωνήσω με τους προηγούμενους οτι τα ωφέλιμα δεν τα πειράζουμε..Μάλιστα, τα τελευταία 2-3 χρόνια υπάρχουν στο εμπόριο σκευάσματα βιολογικά για τη προστασία των μελισσών απο ασθένειες και εχθρούς. Παρόλα αυτά, αν σας ενοχλούν τόσο πολύ, εμείς στο σπίτι μας καίμε λίγο καφέ ελληνικό σε ενα πιάτο και το αφήνουμε έξω. Απομακρύνονται και οι μέλισσες και οι σφήκες.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": markonis

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 8 Μήνες πριν #18227 από AngelsGR
Απαντήθηκε από AngelsGR στο θέμα Προβλημα με μελισσες
στον δικο μου μπαξε εχω βαλλει ενα μελισσι. Αυτο που παρατηρησα ειναι οτι δυσκολα θα σε πειραξει μελισσα αν εισαι μακρια απο το μελισσι. Και οταν πηγαινω και το ανοιγω για να κανω επιθεωρηση, αν και ειμαι εντελως αρχαριος, οι μελισσες δεν επιτιθονται. Μηπως ομως δεν εννοεις μελισσες και εννοεις σφηκες?? Δηλαδη αυτες τις κιτρινομαυρες??

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Συντονιστές: ilias
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.110 δευτερόλεπτα