× Λαχανικά/Κηπευτικά

Συζητήσεις για λαχανικά/κηπευτικά και την καλλιέργειά τους. Εμπειρίες, συμβουλές, απορίες.

Ποτισμα καθε μερα?

Περισσότερα
10 Χρόνια 9 Μήνες πριν #17756 από kerkireos
Ποτισμα καθε μερα? δημιουργήθηκε από kerkireos
Εχουν ανεβει αρκετα οι θερμοκρασιες και βλεπω οτι στο τελος της δευτερης μερας οι ντοματες στρεσαρονται λιγο.Μηπως να ποτιζω καθε μερα η ειναι υπερβολικο?
Το χωμα ειναι στεγνο στην επιφανεια αλλα σε βαθος 4-5 εκατοστα κραταει λιγη υγρασια.

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 9 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 9 Μήνες πριν #17763 από mpampis83
Απαντήθηκε από mpampis83 στο θέμα Ποτισμα καθε μερα?
Καλησπέρα.Όχι κάθε μέρα νερό θα αρρωστήσεις το ριζικό σύστημα και θα καταστρέψεις τη ντοματιά.Όπως είπε και ο DAVIS το μάζεμα του φύλλου είναι φυσιολογικό μέχρι ενός σημείου κι εφόσον έχεις υγρασία στα 4-5 εκατοστά το ριζικό σύστημα πάλι δουλεύει...αυτά από εμένα
Last edit: 10 Χρόνια 9 Μήνες πριν by mpampis83.

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 9 Μήνες πριν #17765 από markonis
Απαντήθηκε από markonis στο θέμα Ποτισμα καθε μερα?
Επειδή φυτεύεις σε γλάστρες είναι πιθανόν κάποια φυτά να θέλουν καθημερινή ύγρανση.Το ίδιο συμβαίνει και σε κάποια δικά μου,από εκείνα που έχω σε γλάστρες και ειδικά σε τενεκέδες.

Μια λύση είναι να καλύψεις με βότσαλα ή καλύτερα με ελαφρόπετρα την επιφάνεια της γλάστρας,επειδή κρατάει υγρασία.

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 9 Μήνες πριν #17767 από georz
Απαντήθηκε από georz στο θέμα Ποτισμα καθε μερα?
Και εγώ σε γλάστρες έχω τα λαχανικά μου και ποτίζω δύο φορές την ημέρα, από 3 λεπτά πρωϊ και απόγευμα. Βέβαια οι σταλάκτες είναι ρυθμισμένοι να ρίχνουν λίγο νερό, και 10 λεπτά μετά το πότισμα οι γλάστρες αποβάλουν από καθόλου έως ελάχιστο νερό. Αν μία γλάστρα αποβάλει πολύ νερό μειώνω τη ροή στο σταλάκτη. Αντίθετα αν ένα φυτό δεν είναι αρκετά ζωηρό μία ώρα μετά το απογευματινό πότισμα τότε αυξάνω τη ροή. Η αλήθεια είναι ότι χρειάζονται αρκετές αυξομειώσεις μέχρι να βρεθεί η σωστή ροή νερού και επίσης ένα άλλο πρόβλημα είναι ότι οι συγκεκριμένοι σταλάκτες που χρησιμοποιώ (οι κοκκινοι) όταν είναι ρυθμισμένοι σε μικρή ροή βουλώνουν ποιο εύκολα…

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 9 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 9 Μήνες πριν #17776 από Ki_pouros
Απαντήθηκε από Ki_pouros στο θέμα Ποτισμα καθε μερα?
Μια επισήμανση να κάνω:
καλό είναι στο αρχικό άνοιγμα ενος θεματος να γράφουμε λίγες (απαραίτητες) λεπτομέρειες που άλλους διαφωτίζουν, άλλους δίνουν την ευκαιρία γρηγορότερα να πουν την γνωμη τους. Εδω για παράδειγμα άλλος μπορει να εννόησε το πότισμα σε έδαφος (βαρύ, ελαφρύ, που στραγγίζει καλά ....κτλ ) άλλος σε γλάστρα (σε σκιά, σε ήλιο .... που έτσι κι αλλιώς έχει άλλες απαιτήσεις).

Σε γενικές γραμμές η παρατήρηση με λίγο σκάλισμα δίπλα στη ρίζα θα δώσει μια ένδειξη (τοπε και ο DAVIS).
Για τη γλάστρα νομίζω θα ωφελούσε να χρησιμοποιείς ένα υγρασιόμετρο (μετρητής υγρασίας). Υπάρχουν και φθηνά.
Last edit: 10 Χρόνια 9 Μήνες πριν by Ki_pouros.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": markonis

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 9 Μήνες πριν #17862 από antonis123
Απαντήθηκε από antonis123 στο θέμα Ποτισμα καθε μερα?
η εδαφοκαλυψη ειναι επιτακτικη σε καθε τροπο φυτευσης (γλαστρα, χωμα, ζαρντινιερα) για πολλους λογους
1 για τους μικροοργανισμους που δρουν ευεργετικα στο χωμα
2 για διατηρηση της υγρασιας
κ.α
ο πιο φτηνος τροπος που εχω βρει και εφαρμοζω ειναι χαρτοκουτα απο το σουπερμαρκετ.
τα μουσκευω για να ειναι διαχειρισιμα και τα στρωνω πανω απο το λαστιχο/σταγονα και σκεπαζω με χωμα, οχι πολυ βαθεια για να μην ενσωματωνονται με το εδαφος τα μελανια απο την συσκευασια.
φετος ανακαλυψα τα χαρτονια που εχουν οι παλετες του νερου που δεν εχουν μελανια και μπορουν να ενσωματωθουν με το εδαφος και ετσι εμπλουτιζεται το χωμα με οργανικα υλικα συν οτι προσθετω εγω με την χλωρη λιπανση

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Συντονιστές: ilias
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.114 δευτερόλεπτα