× Λαχανικά/Κηπευτικά

Συζητήσεις για λαχανικά/κηπευτικά και την καλλιέργειά τους. Εμπειρίες, συμβουλές, απορίες.

ΤοματοΠροβλήματα 2

Περισσότερα
10 Χρόνια 9 Μήνες πριν #17800 από Inkas
ΤοματοΠροβλήματα 2 δημιουργήθηκε από Inkas
Καλησπέρα και πάλι σε όλη τη παρέα.
Συνεπής και επιρεπής τόσο εγώ όσο και οι τοματούλες μου σε προβλήματα περιπέτειες.
Σύνδεση με τα προυγούμενα...
Είχαμε κάποια προβλήματα με σκουλίκια και μετά τις συμβουλές σας εφαρμόστηκε "βάκιλος της θουριγγίας" και εκεί σταμάτησαν τα προβλήματα.
Σήμερα όμως παρατήρησα -και δυστυχώς σε μεγάλη εκταση- το πρόβλημα που παρουσιαζεται στις παρακάτω φωτό.
Αυτή τη φορά είναι μικρά σκουλίκια , πολλές νεκρώσεις, ταχύτατα αναπτυσόμενα
Θα παρακαλούσα τις ιδέες σας-λύσεις
Ευχαριστώ

Στάθης
Συνημμένα:
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": ilias

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 9 Μήνες πριν #17801 από Inkas
Απαντήθηκε από Inkas στο θέμα ΤοματοΠροβλήματα 2
Συνέχεια απο το προυγούμενο....
Σας παραθέτω φωτό του μικρού δράστη (που να ήξερε τι περιμένει το σόι του)
Προς το παρόν ο μικρός γιός μου προσπαθεί να τον κάνει να μαρτυρίσει ....
(χαχα)
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 9 Μήνες πριν #17803 από Inkas
Απαντήθηκε από Inkas στο θέμα ΤοματοΠροβλήματα 2
Αυτό είναι το μόνο σίγουρο, αμα σταματήσει να βρέχει ... για μήνα Ιούνιο έχουμε κλείσει 5 ώρες συνεχόμενης βροχής στον Κορυδαλλό.
Αλλά ψάχνω μπας και έχει τίποτα πιο δραστικό.

Στάθης.

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 9 Μήνες πριν #17810 από markonis
Απαντήθηκε από markonis στο θέμα ΤοματοΠροβλήματα 2
Φίλε Στάθη πολέμησε το με το βάκιλο όσο πάει γιατί αν πας σε πιο δραστικά μέτρα θα πρέπει να περάσεις στη φάση των φυτοφαρμάκων,οπότε δεν έχει νόημα να βάζεις φυτά.

Αν οι ντομάτες σου είναι σπορόφυτα από φυτώριο,με άλλα λόγια υβρίδια,σαφώς πρόκειται για προερχόμενα από σπόρους γενετικά μεταλλαγμένους και αυτό έχει πολλά και διάφορα παρελκόμενα.

Γι αυτό να προτιμάς να κάνεις φυτά από παραδοσιακούς σπόρους.Από Σεπτέμβριο και μετά οι περισσότεροι εδώ μέσα θα έχουμε αρκετούς σπόρους ντομάτας,οπότε από κάποιον θα βρεις να πάρεις σωστή ποικιλία.

Καλά ξεμπερδέματα.
Πάνος

ΥΓ.Βροχή στον Κορυδαλλό;Εγώ μεγάλωσα στη Νίκαια,αλλά εδώ και περίπου μια 20ετία κατοικώ στην Κω.Άλλος Θεός! :P

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 9 Μήνες πριν #17811 από mpampis83
Απαντήθηκε από mpampis83 στο θέμα ΤοματοΠροβλήματα 2
Καλησπέρα.Είναι πράσινη κάμπια συνηθές φαινόμενο στη ντοματιά!
Για άμεση καταπολέμηση θα σου πρότεινα το Decis

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 9 Μήνες πριν #17815 από Inkas
Απαντήθηκε από Inkas στο θέμα ΤοματοΠροβλήματα 2
Καλησπέρα,
@markonis
Φίλε μου είσαι πολύ τυχερός που την κοπάνησες. Εγώ λόγω υποχρεώσεων μετακινούμαι κάθε ΣΚ στη Πάρο και πραγματικά μελαγχολώ στην επιστροφή.
Σε οτι αφορά την καταπολέμηση αποφάσισα και σήμερα έκοψα όλα τα φύλλα που παρουσιάζουν αυτούς τους θύλακες.
Το παράξενο είναι οτι όλοι τους είχαν κάτι σαν μαυρα αυγά
τέλος πάντων θα δείξει αν αυτό είναι αποτελεσματικο. Τη Δευτέρα το βράδυ θα δώ.
@mpampis83
Αγαπητέ σε περίπτωση αποτυχίας της μεθόδου και εφόσον επιβιώσουν οι "καραφλές" μου απο φύλλα τομάτες θα δοκιμάσω και την δική σου πρόταση. Δεν θα χάσω και τίποτα αφού χάθηκε σχεδόν η σεζόν.

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 9 Μήνες πριν #17817 από mpampis83
Απαντήθηκε από mpampis83 στο θέμα ΤοματοΠροβλήματα 2
Φίλε μου σέβομαι τη προσπάθεια που καταβάλεις να κάνεις βιολογικές τις ντοματιές αλλά σε μερικά έντομα η ακόμα και σε μύκητες η καταπολέμιση είναι ακατόρθωτη με βιολογικές επεμβάσεις γι αυτό καταλλήγουμαι σε φυτοφάρμακα....
Εύχομαι με την ενέργεια που έκανες να σου πάνε όλα καλά.. :)

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 9 Μήνες πριν #17823 από takulas
Απαντήθηκε από takulas στο θέμα ΤοματοΠροβλήματα 2
Αγαπητε το προβλημα που εχεις ειναι η tuta absoluta πεταλουδα που γεννα και τα σκουλικια κανουν τα φυλλα σαν τσιγαροχαρτο οπως στη φωτο νουμερο 6 που εχεις βαλει. αυτο ειναι το σημειο που μεγαλωνουν και μετα πηγαινουν η στην τοματα η στο σημειο που ενωνεται ο κορμος με το φυλλο . Η απλη καμπια δεν μπαινει μεσα στα φυλλα απλωσ τα τρωει.
Τωρα δεν μπορεις να κανεις τιποτε ,επειδη ομως ο βακιλος θουριγγιας κανει δουλεια ριξε συχνα οχι ομως να τις ασπριζεις αλλα να δημιουργειται ενα συννεφο σκονης για να πηγαινει παντου και οταν λεμε συχνα δεν το λεμε για να βγαλεις το αχτι σου η γιατι φευγει απο πανω η σκονη (αυτο γινεται μονο οταν βρεχει) αλλα γιατι ο ηλιος καταστρεφει τη δραση της οποτε καθε 5-7 μερες πρεπει να ριχνεις
Το μυστικο του βακιλου ειναι οτι στην πορεια του σκωληκα εξω απο το φυλλο η λαιμαργια του τον κανει να τρωει τη σκονη και να αδρανοποιηται
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": ilias, markonis

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 9 Μήνες πριν #17840 από cruskro
Απαντήθηκε από cruskro στο θέμα ΤοματοΠροβλήματα 2

markonis έγραψε: Φίλε Στάθη πολέμησε το με το βάκιλο όσο πάει γιατί αν πας σε πιο δραστικά μέτρα θα πρέπει να περάσεις στη φάση των φυτοφαρμάκων,οπότε δεν έχει νόημα να βάζεις φυτά.

Αν οι ντομάτες σου είναι σπορόφυτα από φυτώριο,με άλλα λόγια υβρίδια,σαφώς πρόκειται για προερχόμενα από σπόρους γενετικά μεταλλαγμένους και αυτό έχει πολλά και διάφορα παρελκόμενα.

Γι αυτό να προτιμάς να κάνεις φυτά από παραδοσιακούς σπόρους.Από Σεπτέμβριο και μετά οι περισσότεροι εδώ μέσα θα έχουμε αρκετούς σπόρους ντομάτας,οπότε από κάποιον θα βρεις να πάρεις σωστή ποικιλία.

Καλά ξεμπερδέματα.
Πάνος

ΥΓ.Βροχή στον Κορυδαλλό;Εγώ μεγάλωσα στη Νίκαια,αλλά εδώ και περίπου μια 20ετία κατοικώ στην Κω.Άλλος Θεός! :P


Τα υβριδια δεν ειναι γενετικα μεταλλαγμενα. Καμια σχεση το ενα με το αλλο.

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 9 Μήνες πριν #17841 από markonis
Απαντήθηκε από markonis στο θέμα ΤοματοΠροβλήματα 2

cruskro έγραψε: Τα υβριδια δεν ειναι γενετικα μεταλλαγμενα. Καμια σχεση το ενα με το αλλο.


Σοβαρά;Κι εγώ σου λέω πως είναι κάργα στη ντόπα.Μόνο τη συμπεριφορά να δεις ενός φυτού προερχόμενου από παραδοσιακό σπόρο και ενός από υβριδικό σπόρο,αρκεί για να το καταλάβεις. ;)

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Συντονιστές: ilias
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.138 δευτερόλεπτα