× Λαχανικά/Κηπευτικά

Συζητήσεις για λαχανικά/κηπευτικά και την καλλιέργειά τους. Εμπειρίες, συμβουλές, απορίες.

ΤοματοΠροβλήματα 2

Περισσότερα
10 Χρόνια 9 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 9 Μήνες πριν #17842 από cruskro
Απαντήθηκε από cruskro στο θέμα ΤοματοΠροβλήματα 2
Τα υβριδια δεν εχουν ουτε ''ντοπα'' ουτε ειναι γενετικα τροποποιημενα.
Ειναι απλα διασταυρωση διαφορετικων ποικιλιων.
Last edit: 10 Χρόνια 9 Μήνες πριν by cruskro.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": ipgalgad

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 9 Μήνες πριν #17845 από mpampis83
Απαντήθηκε από mpampis83 στο θέμα ΤοματοΠροβλήματα 2
Πολύ σωστός και πολύ χρήσιμο λινκ για κάποιους που έχουν παρεξηγήση το υβρίδιο φυτό!
Δεν είναι ντοπαρισμένα παιδιά αλλά πρέπει να ξέρουμε και από που προμηθευόμαστε τα φυτά μας!Εγώ παράδειγμα από κει που πέρνω φυτά δίνω τη παραγγελεία μου και έχω να κάνω με τον ίδιο τον ιδιοκτήτη δεν έχω μεσάζοντες και μπορώ ανα πάσα στιγμή να πάω να δω τη πρόοδο έχει το φυτό μου....

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 9 Μήνες πριν #17847 από cruskro
Απαντήθηκε από cruskro στο θέμα ΤοματοΠροβλήματα 2
Φίλε Μπάμπη το δεύτερο σκέλος δεν το πολυκατάλαβα. Τι εννοείς να προσέχουμε σπο που προμηθευόμαστε τα φυτα καθώς και για τους μεσάζοντες.

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 9 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 9 Μήνες πριν #17848 από mpampis83
Απαντήθηκε από mpampis83 στο θέμα ΤοματοΠροβλήματα 2

cruskro έγραψε: Φίλε Μπάμπη το δεύτερο σκέλος δεν το πολυκατάλαβα. Τι εννοείς να προσέχουμε σπο που προμηθευόμαστε τα φυτα καθώς και για τους μεσάζοντες.

Οσο αφορά το δεύτερο σκέλος είναι γεωπονική γλώσσα φίλε μου :) Η ουσία είναι ότι δεν έχεις να φοβάσαι τίποτα από υβρίδια φυτά.
Στο από που προμηθευόμαστε τα φυτά μας εννοώ να είναι από κάποιο τοπικό γεωπόνο που να γνωρίζει αυτό που θα του ζητήσουμε γιατί υπάρχουν στην αγορά και τα μεταλαγμένα κι εκεί τη πατάει ο περισσότερος κόσμος που κάνει τόσο κόπο να κάνει το δικό του μπαξέ!Και όσον αφορά τους μεσάζοντες τι εννοώ.....εννοώ ότι προσωπικά για μένα απο κει που πέρνω τα φυτά μου μιλάω με το ίδιο το αφεντικό και σε κεινον δίνω τη παραγγελεία μου δεν πάω σε γεωπόνο να δώσο τη παραγγελεία (να βγάλει κι αυτός το ποσοστό του) κι έτσι γλιτώνω και κόστος αλλά έτσι έχω και ενημέρωση από τον ίδιο και πάω και τα βλέπω σε τη στάδιο βρίσκονται μεγάλη υπόθεση!
Ελπίζω να βοήθησα :)
Last edit: 10 Χρόνια 9 Μήνες πριν by mpampis83. Αιτία: Ορθογραφικό λάθος

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 9 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 9 Μήνες πριν #17850 από cruskro
Απαντήθηκε από cruskro στο θέμα ΤοματοΠροβλήματα 2
Ναι πως δεν πρέπει να φοβάμαι από τα υβρίδια το ξέρω. Εγώ άλλωστε σνεφερα στον φιλο markonis πως δεν είναι τίποτα αλλο από διασταύρωση διαφορετικών ποικιλιών.

Τωρα όσον αφορά τα "μεταλλαγμένα" (τα εισαγωγικά γιατί ο όρος μεταλλαγμένα είναι λάθος) στην ελληνικη αγορά δεν υπάρχουν. Επομένως τέτοιος φόβος δεν υπαρχει.

Σαν αφεντικό παλι δεν καταλαβα ποιον εννοεις. Την εταιρεία που προμηθεύει τους γεωπόνους τα φυτά;
Last edit: 10 Χρόνια 9 Μήνες πριν by cruskro.

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 9 Μήνες πριν #17854 από mpampis83
Απαντήθηκε από mpampis83 στο θέμα ΤοματοΠροβλήματα 2
Ναι φίλε μου μιλάω απευθείας με το αφεντικό της εταιρείας!
Ασε που με τους μεγαλοπαραγωγούς έτσι δουλεύει θέλει να έχει επικοινωνία με τον παραγωγό.....βασικά εκτιμάει πάρα πολύ τα λεφτά που βγάζει έχει φοβερό φυτώριο και κάνει πάρα πολύ καλή δουλειά που στα χρόνια που ζούμε δύσκολα να γίνει η δουλειά σου σωστά....εκτός κι αν έχω άδικο :)

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 9 Μήνες πριν #17858 από antonis123
Απαντήθηκε από antonis123 στο θέμα ΤοματοΠροβλήματα 2
φιλε μου ειχα και εγω το ιδιο προβλημα με το εν λογω εντομο (tuta)
η λυση που βρηκα με την βοηθεια καποιου (ζαχαριας αν θυμαμαι καλα) απο εδω μεσα ειναι.
καθε 10 μερες ψεκασμος με τον βακιλο μαζι με θειαφι βρεξιμο σε αναλογια 4,5γρ βακιλο και 5,5 γρ θειαφι στα 2 λιτρα νερο. 2-3 εφαρμογες και
οπωσδηποτε τοποθετηση φερομονης για την τουτα 1-2 ανα στρεμμα ή μια για εναν μικρο κηπο. το κοστος ειναι περιπου 7 ευρω και θα δεις ποσες θα σκοτωσεις.
η φερομονη μαζευει τα αρσενικα εντομα που προσελκυοντε απο την μυρωδια και απλα δεν γονιμοποιουν τα θυληκα.
απλα και ασφαλη χωρις την χρηση εντομοκτονων.
μερικες τρυπες στις τοματες δεν ειναι προβλημα.
ας μοιραστουμε λιγες και με τα εντομα του θεουλη, ολοι πρεπει να επιβιωσουμε...
προσοχη στην συγκομιδη.
ο βακιλος ειναι οκ και την αλλη ημερα, αλλα το θειαφι θελει 7 ημερες

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Συντονιστές: ilias
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.097 δευτερόλεπτα