× Λαχανικά/Κηπευτικά

Συζητήσεις για λαχανικά/κηπευτικά και την καλλιέργειά τους. Εμπειρίες, συμβουλές, απορίες.

Πρώτη προσπάθεια για λαχανικά

Περισσότερα
10 Χρόνια 9 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 9 Μήνες πριν #17998 από karakonstantakis
Πρώτη προσπάθεια για λαχανικά δημιουργήθηκε από karakonstantakis
Αν και είναι ακόμα μικρά τα φυτά, σας βάζω εδώ την εξέλιξή τους σταδιακά μήπως και εντοπίσετε κάτι λάθος που δεν το βλέπω εγώ ως πρωτάρης !!

Αρχικά λόγο έλλειψης χώρου έφτιαξα μια κάθετη κατασκευή για να βάλω 12 γλάστρες !!







Προχτεσινές φώτο οι παρακάτω !! Μεγαλώνουμε σιγά σιγά... :)






Εδώ με ανησυχεί το φύλο της συγκεκριμένης κολοκυθιάς !! Φυσιολογικό αναμενόμενο... ή κάποια ασθένεια ?











Λίγα μπλόκα περίσσεμα...χώμα...φυτά και στην αναμονή σε έναν άλλο χώρο λίγο πιο πέρα !!! Ήλιος για 2 ώρες μόνο το πρωί !!




Σε άλλη ζαρντινιέρα μου 3 ντοματιές (αρχικά είχα 5 αλλά μετά από συμβουλή δική σας αφαίρεσα της 2 σε άλλο χώρο)




Και σε έναν άλλο χώρο με πολλή περισσότερο ήλιο (μεσημέρι-απόγευμα)




*Εχω λιπάνει μια φορά όλη κι όλη πριν 7-8 μέρες με 1 κουταλάκι του γλυκού σε κάθε ρίζα με το παρακάτω λίπασμα !!
*Πότισμα κάθε δεύτερη μέρα πρωί πρωί πριν φύγω για δουλειά !



[/b]
Last edit: 10 Χρόνια 9 Μήνες πριν by karakonstantakis.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": fireseaker, DAVIS, antilogos

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 9 Μήνες πριν #18007 από karakonstantakis
Απαντήθηκε από karakonstantakis στο θέμα Πρώτη προσπάθεια για λαχανικά
DAVIS εδώ στο σπίτι μου δυστυχώς δεν έχω χώρο για φύτεμα. Εχω μόνο της βεράντες μου, και τίποτα άλλο ! :(

Στο χωριό έχω στρέμματα αρκετά για φύτεμα αλλά λόγω μεγάλης απόστασης (100 χιλιόμετρα πήγαινε έλα) δεν γίνεται να βάλω δικά μου εκεί !!

Ευτυχώς όμως, όπως θα είδες και στο άλλο θέμα με τον "μπαξέ του πεθερού μου", από εκεί έχω λαχανικά να φέρω στο σπίτι πληθώρα !!

Είπα όμως να ξεκινήσω σιγά σιγά να μαθαίνω αρχικά από της γλάστρες... και αργότερα στα χωράφια !!

Δεν ξέρω παιδιά τι γίνεται αλλού, αλλά εδώ στην Κρήτη... σιγά σιγά όλοι επιστρέφουν στα χωριά τους με τόση ανεργία εκεί έξω !! Εχουν αρχίσει από το "0" και ξεκινάνε περιουσίες, άλλοι μεγάλες... άλλοι μικρές για να βγάλουν τα προς το ζην... !! Προς το παρόν δεν έχω τέτοιο θέμα... αλλά ποτέ δεν ξέρεις !! :laugh:
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": markonis, antilogos

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Συντονιστές: ilias
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.099 δευτερόλεπτα