× Λαχανικά/Κηπευτικά

Συζητήσεις για λαχανικά/κηπευτικά και την καλλιέργειά τους. Εμπειρίες, συμβουλές, απορίες.

Προβλημα με ντοματες & πιπεριές

Περισσότερα
10 Χρόνια 9 Μήνες πριν #18120 από nmagda
Προβλημα με ντοματες & πιπεριές δημιουργήθηκε από nmagda
Καλημέρα σε όλους ,

Οπως είπα είμαι νέα στο Xόμπι και στο forum.
Ξεκίνησα καλά στην αρχή αρχή αλλά δυστυχώς έχουν αρχίσει να εμφανίζονται τα πρώτα προβληματα.
Οι πρώτες ντομάτες που έβαλα σε μία πολύ μικρή ζαρντινιέρα(έβαλα 3 δεν ήξερα τότε ότι είναι πολλές) άρχισαν σιγά σιγά να κιτρινίζουν τα φύλλα αρχικά και μετα ολόκληρω το κλαδί και σήμερα έχουν αυτή την εικόνα.





Οι επόμενες που έβαλα στην μεγάλη ζαντινιέρα έχουν αρχίσει να παρουσιάζουν τα συμπτώματα με τα οποία ξεκίνησαν οι πρώτες τα φύλλα τους έχουν αρχίσει να κιτρινίζουν έχουν δέσει ντοματάκια αλλά πολύ φοβάμε ότι θα έχουν την ίδια κατάληξη .







Επίσης οι πιπερίες έχουν μεγαλώσει αρκετά αλλά ρίχνουν όλα τα άνθη δεν έχουν δέσει καμμία πιπερίτσα.
Επίσης να αναφέρω πως επειδή τρώει και ο μικρός μου προτιμώ την βιολογική καλλιέργεια.

Περιμένω τις συμβουλές σας μήπως και καταφέρω να διορθώσω τα πραγμάτα.

Ευχαριστώ πολύ
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 9 Μήνες πριν #18123 από nmagda
Απαντήθηκε από nmagda στο θέμα Προβλημα με ντοματες & πιπεριές
Καλημέρα DAVIS ευχαριστώ πολύ να είσαι καλά.

Το γνωρίζω(μαλλον το κατάλαβα στην πορεία :) ) ότι η καλλιέργεια είναι δύσκολη σε γλαστροζαρντινιέρες ,το χώμα είναι ανακατεμένο με compost και μια φορά κάθε 20 μέρες βάζω λίγο βιολογικό λίπασμα.
Θα κάνω το test με το χέρι για να είμαι σίγουρη ότι δεν φταιεί αυτό, αν και στις φώτο που τράβηξα μόλις είχαμε ποτίσει.
Ισως να είναι αυτός ο λόγος που και οι πιπεριες ρίχνουν όλα τα άνθη.

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Συντονιστές: ilias
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.517 δευτερόλεπτα