× Λαχανικά/Κηπευτικά

Συζητήσεις για λαχανικά/κηπευτικά και την καλλιέργειά τους. Εμπειρίες, συμβουλές, απορίες.

ΚΑΚΗ ΑΡΧΗ ΓΙΑ ΧΕΙΜΕΡΙΝΑ

Περισσότερα
10 Χρόνια 8 Μήνες πριν #18673 από kaktos25
ΚΑΚΗ ΑΡΧΗ ΓΙΑ ΧΕΙΜΕΡΙΝΑ δημιουργήθηκε από kaktos25
Γεια σας απο Κρητη,

Θα μπω αμεσως στο ψητο,χθες φυτεψα κουνουπιδια μπροκολα τσιμουλια,φρεζαρισα καλα,λιπανα με κομποστ εκανα τα αυλακια μου φυτεψα και ποτισα

Σημερα το μεσημερι που πηγα στο μετοχι μου ψιλοαπογοητευτικα...τα φυτα ηταν σαν μαραμενα,τα φυλα πεσμενα κατω (στα περισοτερα) και μερικα ειχαν αρχισει να ξερενονται τα φυλα..ειχε πολυ ζεστη σημερα και σκεφτηκα μηπως φταιει αυτο.. τι λετε να φταιει?

τα καλοκαιρινα πηγαν πολυ καλα και θελω να γινει το ιδιο και με τα χειμερινα...μηπως επρεπε να περιμενω λιγο να "κρυωσει" ο καιρος και μετα τα εβαζα?...

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 8 Μήνες πριν #18674 από ilias
Απαντήθηκε από ilias στο θέμα ΚΑΚΗ ΑΡΧΗ ΓΙΑ ΧΕΙΜΕΡΙΝΑ
Καλησπέρα,

Σίγουρα οι ζέστες δε βοηθούν, αλλά δε θα έβγαζα συμπέρασμα από τόσο νωρίς (επόμενη ημέρα).

Πάντα υπάρχει το μεταφυτευτικό σοκ.
Θα περίμενα τουλάχιστον μία εβδομάδα για να αρχίσω να ανησυχώ.

Αν σου έδειχνα εικόνες από το πως ήταν κατά καιρούς τα δικά μου φυτά μετά τη μεταφύτευση, θα μου έλεγες "τι κάθεσε και τα κοιτάς και δεν τα ξηλώνεις".

Ειδικά τα φυτά που προέρχονται από φυτώρια (όπως είναι τα περισσότερα), συνήθως φυλάγονται σε σκιασμένο χώρο. Παθαίνουν μεγάλο σοκ όταν εκτίθενται στον ήλιο.

Για τον ήλιο δε μπορώ να κάνω πολλά πράγματα, αλλά για να τα βοηθήσω να ξεκινήσουν στη νέα τους θέση κάνω το ακόλουθο:

Πριν τα φυτεύσω, βουτώ τη χωμάτινη μπάλα τους μέσα σε ένα διάλυμα νερού και κοπριάς (στα 10 λίτρα νερό, 1 λίτρο κοπριά).
Απορροφούν αυτό το διάλυμα και για τις πρώτες ημέρες έχουν πλούσια τροφή.

2019.kalliergo.gr - www.altermarket.com

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 8 Μήνες πριν #18676 από kaktos25
Απαντήθηκε από kaktos25 στο θέμα ΚΑΚΗ ΑΡΧΗ ΓΙΑ ΧΕΙΜΕΡΙΝΑ
Ευχαριστω για τη γρηγορη και αμεση απαντηση σου

Θα κανω υπομονη λοιπον και βλεπουμε...

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 8 Μήνες πριν #18678 από John Kargakis
Απαντήθηκε από John Kargakis στο θέμα ΚΑΚΗ ΑΡΧΗ ΓΙΑ ΧΕΙΜΕΡΙΝΑ
Αγαπητέ φίλε Κάκτος έγω έχω κάνει 2 φυτεύσεις χειμερινών 1 στην Αμμουδάρα (νεο σπίτι ) και 1 στον Δρακουλιάρη ( περιοχή Φοινικιά ) και είχα τα ίδια αλλα μην ανχώνεσε τις 2 πρώτες μέρες ήταν έτσι μετά έστρωσαν και τώρα πάνε τέλεια !!!

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 8 Μήνες πριν #18703 από kaktos25
Απαντήθηκε από kaktos25 στο θέμα ΚΑΚΗ ΑΡΧΗ ΓΙΑ ΧΕΙΜΕΡΙΝΑ
Δυστηχως σχεδον τα μισα δεν επιασαν...τα αλλα μισα ειναι οκ,αλλα δε πτοουμαστε θα τα αντικαταστισω,
Τα κηπευτικα τα ειχα παρει "γυμνοριζα" δεν ηταν δηλαδη σε κουτακια με τη χωματηνη μπαλα,δεν ξερω αν αυτο εχει καμια σημασια,τα επομενα που θα παρω θα ειναι σε μπολακια να δω αν υπαρχει διαφορα

Φιλε καργακη εγω καλλιεργω στην περιοχη σπηλια μετα τη κνοσω,απο που προμηθευεσαι τα κηπευτικα?

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 8 Μήνες πριν #18704 από John Kargakis
Απαντήθηκε από John Kargakis στο θέμα ΚΑΚΗ ΑΡΧΗ ΓΙΑ ΧΕΙΜΕΡΙΝΑ
Τελειώνω γεωπόνος στο Τει στο Ηράκλειο και έχω σπόρους απο διάφορες ποικιλίες και τοπικούς σπόρους και τα φτιάχνω όλα μόνος μου δηλαδή απο σπόρο ...

Αν θές κανένα φυτο και όποιος θέλει ας μου στείλει να του φτιάχνω ... ααα και το 5% τις παραγωγης δικαίωμα :P :P :P

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 8 Μήνες πριν #18705 από kaktos25
Απαντήθηκε από kaktos25 στο θέμα ΚΑΚΗ ΑΡΧΗ ΓΙΑ ΧΕΙΜΕΡΙΝΑ
Σωστος!


και γω θα το κανω ετσι καποια στιγμη,Ειχα παρει τηλεφωνο στο τει σου και εψαχνα για κομποστ,μου εδωσαν καποιο αλλο τηλ. πηρα και δε το σηκωνε κανεις,ψαχτηκα λιγο αλλα δεν εβγαλα ακρη τελικα...ξερεις κατι εσυ?δινουν κομποστ εκει?σε τι τιμη?


εχω αρχισει να φτιαχνω παρτερια (αν και οχι με καλα αποτελεσματα) και ψαχνω κομποστ

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 8 Μήνες πριν #18709 από takulas
Απαντήθηκε από takulas στο θέμα ΚΑΚΗ ΑΡΧΗ ΓΙΑ ΧΕΙΜΕΡΙΝΑ
αγαπητοι τα χειμωνιατικα εχουν ενα μυστικο γι αυτη την εποχη . πρεπει το φυτο να ειναι μεγαλωμενο αρκετα 30-50 εκα.υψος και να φυτευτει βαθια .
προσοχη στα πολλα νερα για μυκητες εδαφους και 2 ειναι φυσικο ενα μικρο φυτο 5-10 ποντων να μην αντεχει ευκολα στις συνθηκες ζεστης της εποχης εδω καιγονται μεγαλα φυτα ,τα φυτωρια υποφερουν.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": ilias, markonis

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 8 Μήνες πριν #18717 από ilias
Απαντήθηκε από ilias στο θέμα ΚΑΚΗ ΑΡΧΗ ΓΙΑ ΧΕΙΜΕΡΙΝΑ
Χρήσιμες πληροφορίες!

takulas έγραψε: αγαπητοι τα χειμωνιατικα εχουν ενα μυστικο γι αυτη την εποχη . πρεπει το φυτο να ειναι μεγαλωμενο αρκετα 30-50 εκα.υψος και να φυτευτει βαθια .
προσοχη στα πολλα νερα για μυκητες εδαφους και 2 ειναι φυσικο ενα μικρο φυτο 5-10 ποντων να μην αντεχει ευκολα στις συνθηκες ζεστης της εποχης εδω καιγονται μεγαλα φυτα ,τα φυτωρια υποφερουν.


2019.kalliergo.gr - www.altermarket.com

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 8 Μήνες πριν #18718 από Στελλα
Απαντήθηκε από Στελλα στο θέμα ΚΑΚΗ ΑΡΧΗ ΓΙΑ ΧΕΙΜΕΡΙΝΑ
Εβαλα κι εγώ χτες πρώτη δόση χειμωνιάτικα, αν και ήταν μικρά είχαν καλό ριζικό σύστημα, επίσης τα έβγαζα στον ήλιο αρκετές ώρες την ημέρα και πιστεύω ότι θα πάνε καλά, ..εξάλλου βοηθάει ότι μεγάλωσε και η διάρκεια της νύχτας και ότι βρίσκονται σε ημισκιερό μέρος .

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Συντονιστές: ilias
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.092 δευτερόλεπτα