× Λαχανικά/Κηπευτικά

Συζητήσεις για λαχανικά/κηπευτικά και την καλλιέργειά τους. Εμπειρίες, συμβουλές, απορίες.

ΚΑΚΗ ΑΡΧΗ ΓΙΑ ΧΕΙΜΕΡΙΝΑ

Περισσότερα
10 Χρόνια 8 Μήνες πριν #18725 από francopsa
Απαντήθηκε από francopsa στο θέμα ΚΑΚΗ ΑΡΧΗ ΓΙΑ ΧΕΙΜΕΡΙΝΑ
καλησπερα παιδεια τα χειμωνιατικα ποτε τα βαζουμε σαν σπορους για να κανω σποροφυτα δηλαδη για να βαλω κουνουπιδια μαπες κανω οτι εκανα και με τα καλοκαιρινα ευχαριστω φραντσεσκος φιορεντζα

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 8 Μήνες πριν #18726 από John Kargakis
Απαντήθηκε από John Kargakis στο θέμα ΚΑΚΗ ΑΡΧΗ ΓΙΑ ΧΕΙΜΕΡΙΝΑ
Αγαπητε Φρατζέσκο καλημέρα , τα χειμωνιάτικα σαν σπόρους τα βάζουμε τώρα κουνουπίδια , μπρόκολα , λάχανα , μαρούλια , πράσα μπαίνουν τώρα .... βάζουμε στα κυπελάκια τους σπόρους με χώμα.

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 8 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 8 Μήνες πριν #18727 από Ki_pouros
Απαντήθηκε από Ki_pouros στο θέμα ΚΑΚΗ ΑΡΧΗ ΓΙΑ ΧΕΙΜΕΡΙΝΑ

francopsa έγραψε: καλησπερα παιδεια τα χειμωνιατικα ποτε τα βαζουμε σαν σπορους για να κανω σποροφυτα δηλαδη για να βαλω κουνουπιδια μαπες κανω οτι εκανα και με τα καλοκαιρινα ευχαριστω φραντσεσκος φιορεντζα


Καλός είναι και ο παρακάτω πίνακας
www.melissocosmos.com/2012/11/blog-post_...+%28MELISSOCOSMOS%29
ή και εδώ:
2019.kalliergo.gr/enimerosi/90-feeds-mel...ργεια-λαχανικών.html

να τον έχεις υπόψη αυτόν μα και άλλους που κυκλοφορούν στο διαδίκτυο όπως πχ www.portoraftinews.gr/tokserete/agrotes/spora.htm
Last edit: 10 Χρόνια 8 Μήνες πριν by Ki_pouros.

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #18755 από kaktos25
Απαντήθηκε από kaktos25 στο θέμα ΚΑΚΗ ΑΡΧΗ ΓΙΑ ΧΕΙΜΕΡΙΝΑ
Μετα απο μια αλλαγη καποιων καταδικασμενων φυτων απο καινουργια τα πραγματα προχωρησαν σχετικα καλα.
Χθες ομως βρηκα καμπιες πανω στα φυλλα...μερικα τα ειχαν φαει αρκετα,εκτος απο καμπιες βρηκα κιτρινα αυγα και επισης κατι μικρα ασπρα υπταμενα ζωηφια...
Εκατσα κ εψαξα ενα ενα τα φυτα και τα αφερεσα,αυτο που δε μπορεσα να καταπολεμησω ειναι τα ασπρα ζωυφια που ανεφερα παραπανω
Καμια βιολογικη λυση?Κατιφες και βασιλικος θα βοηθησουν?

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #18761 από alias
Απαντήθηκε από alias στο θέμα ΚΑΚΗ ΑΡΧΗ ΓΙΑ ΧΕΙΜΕΡΙΝΑ
γεια σας
αγαπητε κακτε25 μια που εισαι στην κρητη κα μαλον η θερμοκρασια εκει δεν λεει να πεσει μπορεις να βαλεις ενα δυχτι σκιασης για ν απροστατευσεις τα φυτα σου απο την θερμοκρασια (για τα χειμερινα νομιζω θελει κατω απο 23-25 αν δεν κανω λαθος βαθμους)
οσο για τα ασπρα ιπταμενα (εντομα ειναι και οχι ουφο αρα τα καταπολεμαμε και λιγο χιουμορ) ειναι αλευρωδη και καταπολεματε με σαπουνονερο κοιτα στο λινκ
2019.kalliergo.gr/odigos-kalliergiti/ext...ών/20-aleyrodis.html

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #18766 από kaktos25
Απαντήθηκε από kaktos25 στο θέμα ΚΑΚΗ ΑΡΧΗ ΓΙΑ ΧΕΙΜΕΡΙΝΑ
ευχαριστω φιλε μου,αυτα τα αγνωστης ταυτοτητας ιπταμενα αντικειμενα μου εχουν γινει μπελας...εχω βρει καποιες βιολογικες λυσεις,θα ψεκασω και θα ενημερωσω,
οσο για τη θερμοκρασια το μποστανακι ειναι αναμεσα σε δεντρα και ακριβως διπλα σε ποταμι,οποτε εχει λιγο χαμημοτερη θερμοκρασια,αν και η σκιαση θα βοηθουσε ακομα περισοτερο...

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #18782 από fanish1
Απαντήθηκε από fanish1 στο θέμα ΚΑΚΗ ΑΡΧΗ ΓΙΑ ΧΕΙΜΕΡΙΝΑ
Εβαλα και εγώ πρίνα μία εβδομάδα μπρόκολα και λάχανα. Επίσης έβαλα και μερικές πιπεριές Φλωρίνης και μερικές μελιτζάνες!!

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #18787 από francopsa
Απαντήθηκε από francopsa στο θέμα ΚΑΚΗ ΑΡΧΗ ΓΙΑ ΧΕΙΜΕΡΙΝΑ
απο προλιπτικους ψεκαζμους(ενωιτε βιολογικα σκευαζματα) τι κανουμε σε μαρουλια λαχανικα μπροκολα τους βαζουμε χαλκο οπως τα καλοκαιρινα και 8εια8ι και τι αρωστιες τα πιανουν

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #18792 από kaktos25
Απαντήθηκε από kaktos25 στο θέμα ΚΑΚΗ ΑΡΧΗ ΓΙΑ ΧΕΙΜΕΡΙΝΑ
Εγω εβαλα για πρωτη φορα σε σκονη βακιλο θουριγγιας,πρωτα βεβαια ειχα κατσει κ εβγαλα μονος αυγα και καμπιες,μεχρι κ σημερα δεν εχω δει κατι σε καμπια αυγα ή πεταλουδακια,Θα ξαναβαλω αυριο προληπτικα

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #18793 από Porto Garden
Απαντήθηκε από Porto Garden στο θέμα ΚΑΚΗ ΑΡΧΗ ΓΙΑ ΧΕΙΜΕΡΙΝΑ

kaktos25 έγραψε: Δυστηχως σχεδον τα μισα δεν επιασαν...τα αλλα μισα ειναι οκ,αλλα δε πτοουμαστε θα τα αντικαταστισω,
Τα κηπευτικα τα ειχα παρει "γυμνοριζα" δεν ηταν δηλαδη σε κουτακια με τη χωματηνη μπαλα,δεν ξερω αν αυτο εχει καμια σημασια,τα επομενα που θα παρω θα ειναι σε μπολακια να δω αν υπαρχει διαφορα

Φιλε καργακη εγω καλλιεργω στην περιοχη σπηλια μετα τη κνοσω,απο που προμηθευεσαι τα κηπευτικα?


Καλησπερα,
Και γω χωρις "μπαλα" τα πηρα τα μαρουλια,αλλα τα εβαλα σε κεσεδάκια 15 μερες,εκαναν πολυ καλο ριζικό σύστημα και μετα τα εκανα μεταφύτευση με επιτυχία 100%!!

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Συντονιστές: ilias
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.147 δευτερόλεπτα