× Λαχανικά/Κηπευτικά

Συζητήσεις για λαχανικά/κηπευτικά και την καλλιέργειά τους. Εμπειρίες, συμβουλές, απορίες.

ΚΑΚΗ ΑΡΧΗ ΓΙΑ ΧΕΙΜΕΡΙΝΑ

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #18794 από basilis
Απαντήθηκε από basilis στο θέμα ΚΑΚΗ ΑΡΧΗ ΓΙΑ ΧΕΙΜΕΡΙΝΑ
λοιπον εδω βορεια ελλαδα ηδη επρεπε εως της 15Σεπτ να εχουν μπει τα λαχανα μπροκολα κουνουπιδια πρασα κλπ..
τωρα οι ασπρες πεταλουδες πανε κ γενανε κιτρινα αυγα ¨<που μετα γινοντε καμπιες >συνηθως κατω απο τα φυλλα.
αυτα τα σπαμε με το χερι καθε μερα γεννανε γινετε χαμος.
εγω καθε μερα τα κοιταω κ δεν τα προλαβαινω..
τωρα τα ριχετε αν θελετε ντεσιζ κ τελειωσατε.
για βιολογικα ομως που μας ενδιαφερει ακουσα πως με βακιλο της θουριγγιας η φυσικες πυρεθρινες σκοτονοντε οι καμπιες οχι ομως τα αυγα..θελει πολυ κοπο κ προσοχη καθημερινα για να φας ενα λαχανο οπως καταλαβατε..

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #18795 από Porto Garden
Απαντήθηκε από Porto Garden στο θέμα ΚΑΚΗ ΑΡΧΗ ΓΙΑ ΧΕΙΜΕΡΙΝΑ
Πιστεύω και με βάκιλο Θουριγγίας ,τα αποτελέσματα ειναι εξερετικα,δευτερη φορα έριξα "πουδρα" πριν 3 μερες και τα φυλοφαγώματα τέλος.Τωρα αλλη μια μετα απο 10 μερες!

Υ.Γ. Βρε Βασίλη,τι σου φταίνε τα αυγουλακια χαχααα? οι καμπιες κανουν την ζημιά. Μόλις η καμπια φαει φύλο μαζί με βάκιλο ,παραλύουν οι σιαγόνες και σε 2-3 μέρες ΚΑΠΟΥΤ!!
Last edit: 10 Χρόνια 6 Μήνες πριν by Porto Garden.

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #18802 από kaktos25
Απαντήθηκε από kaktos25 στο θέμα ΚΑΚΗ ΑΡΧΗ ΓΙΑ ΧΕΙΜΕΡΙΝΑ

basilis έγραψε: λοιπον εδω βορεια ελλαδα ηδη επρεπε εως της 15Σεπτ να εχουν μπει τα λαχανα μπροκολα κουνουπιδια πρασα κλπ..
τωρα οι ασπρες πεταλουδες πανε κ γενανε κιτρινα αυγα ¨<που μετα γινοντε καμπιες >συνηθως κατω απο τα φυλλα.
αυτα τα σπαμε με το χερι καθε μερα γεννανε γινετε χαμος.
εγω καθε μερα τα κοιταω κ δεν τα προλαβαινω..
τωρα τα ριχετε αν θελετε ντεσιζ κ τελειωσατε.
για βιολογικα ομως που μας ενδιαφερει ακουσα πως με βακιλο της θουριγγιας η φυσικες πυρεθρινες σκοτονοντε οι καμπιες οχι ομως τα αυγα..θελει πολυ κοπο κ προσοχη καθημερινα για να φας ενα λαχανο οπως καταλαβατε..


Αν δε φυτεψεις μονος σου τα λαχανικα σου,δεν εκτρεψεις μονος σου το κρεας σου δε καταλαβαινεις το τι σκουπιδια τρωμε...για να καταπολεμησεις τα αυγα σε στρεματα λαχανικων πρεπει να πεσει τρελη χημεια..για να μεγαλωσεις χιλιαδες κοτοπουλα πρεπει να τα ταιζεις με ορμονες ιχθυαλευρα και διαφορα αλλα καλουδια...
Το να παραγεις μονος σου τη τροφη σου το θεωρω επανασταση και κοντρα στο κατεστημενο!

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #18809 από kaktos25
Απαντήθηκε από kaktos25 στο θέμα ΚΑΚΗ ΑΡΧΗ ΓΙΑ ΧΕΙΜΕΡΙΝΑ
Μετα τη χρηση του βακιλου θουριγγιας δεν ξαναειδα καμπια,αλλα...βλεπω σε ορισμενα φυτα δαγκωματιες στα φυλλα,μικρες απωλειες βεβαια αλλα υπαρκτες.δεν ειναι σιγουρα απο καμπιες...εχω βρει και ακριδες μερικες φορες στον κηπο...

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #18810 από Porto Garden
Απαντήθηκε από Porto Garden στο θέμα ΚΑΚΗ ΑΡΧΗ ΓΙΑ ΧΕΙΜΕΡΙΝΑ
Μήπως οι δαγκωματιές προϋπήρχαν του βακιλου??Αλώστε μετα την χρηση του και για λιγες ωρες , η κάμπια συνεχίζει να τρώει ώσπου να δράσει η πούδρα!!
Last edit: 10 Χρόνια 6 Μήνες πριν by Porto Garden.

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #18811 από kaktos25
Απαντήθηκε από kaktos25 στο θέμα ΚΑΚΗ ΑΡΧΗ ΓΙΑ ΧΕΙΜΕΡΙΝΑ
οχι φιλε μου,μετα του βακιλου επισης ανακαλυψα οτι εχω και αλευρωδης...(ασπρα μυγακια) αν και νομιζω οτι αυτα δεν τρωνε το φυλλο,απο ερευνα στο νετ βρηκα οτι καταπολεμουνται με το γνωστο, πρασσινο σαπουνι και οινοπνευμα

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #18816 από Sparks
Απαντήθηκε από Sparks στο θέμα ΚΑΚΗ ΑΡΧΗ ΓΙΑ ΧΕΙΜΕΡΙΝΑ
Πολύ σωστά!

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #18871 από kaktos25
Απαντήθηκε από kaktos25 στο θέμα ΚΑΚΗ ΑΡΧΗ ΓΙΑ ΧΕΙΜΕΡΙΝΑ
Για να μην ανοιξω νεο θεμα θα κανω την ερωτηση μου εδω.
Πειραματιζομαι με παρτερια οπως εχω γραψει σε αλλο θεμα,εχω φτιαξει 2 με διαστασεις
1,20*1,20 και βαθος 20 cm.Το ενα το εχω γεμισει μαρουλια και κρεμυδι.Το 2ο το εχω χορισει σε 16 τμηματα με σπαγγο,θελω να το γεμισω με καροτο πατζαρι ραπανακια πρασα σπανακι μαιντανο σελινο
Το ερωτημα μου ειναι το καροτο το πατζαρι κ το πρασο τους φτανουν τα 20 cm βαθος?η' ειναι λιγα?

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #18873 από Porto Garden
Απαντήθηκε από Porto Garden στο θέμα ΚΑΚΗ ΑΡΧΗ ΓΙΑ ΧΕΙΜΕΡΙΝΑ
Αν αναλογιστείς οτι δεν θα ειναι γεματο χωμα το παρτερι σου,μάλλον ειναι λιγοι οι 20 ποντοι,με 10 ποντους ακομα,εισαι Ο.Κ. ;)

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #18938 από kaktos25
Απαντήθηκε από kaktos25 στο θέμα ΚΑΚΗ ΑΡΧΗ ΓΙΑ ΧΕΙΜΕΡΙΝΑ
Στα παρτερια τελικα μπηκαν ανιθος μαιντανος σεσκουλο μαρουλια αντιδια καροτα,μεχρι τςρα πανε καλα.
Επισης μπροκολα κουνουπιδια τσιμουλια αρκετα καλα προς το παρον,εχω ενα θεμα με τα αλευρωδες,τα ψεκαζω με σαπουνι οινοπνευμα,εχει μειωθει ο πληθυσμος αλλα ακομα υπαρχουν...το προβλημα ειναι με τα λαχανα,τα φυλα που πανε να κλεισουν ειναι γεμματα τρυπες...καμπιες δε παιζουν γιατι τα ελεγχω καθημερινα αλλα παιζουν ακριδες και σαλιγκαρια...
Το μερος ειναι εντελως μεσα στη φυση,διπλα σε ποταμι γυρω γυρω γεματο πρασινο κισοι βατοι πλατανια πορτοκαλιες μανταρινιες κτλ,οποτε απο ζωυφια γεματο...
Για τα σαλιγκαρια καμια λυση?απο οτι μου λενε ειναι ο πιο δυσκολος εχθρος!!

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Συντονιστές: ilias
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.115 δευτερόλεπτα