× Λαχανικά/Κηπευτικά

Συζητήσεις για λαχανικά/κηπευτικά και την καλλιέργειά τους. Εμπειρίες, συμβουλές, απορίες.

Φυτοπαθολογικό εργαστήριο αδυνατεί να διαγνώσει τοματιές μου

Περισσότερα
10 Χρόνια 8 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 8 Μήνες πριν #18710 από kanenas





Χαιρετώ. Τα συμπτώματα ξεκινούν ως κηλίδες στα φύλλα. Πρώτα στα μεσαίας ηλικίας φύλλα, μετά στα ώριμα. Τα νεαρά φύλλα και οι καρποί δεν προσβάλλονται. Τον πρώτο χρόνο, έστειλα ένα ολόκληρο φυτό στο επώνυμο φυτοπαθολογικό εργαστήριο της Κηφισιάς για διάγνωση. Μου είπαν πως δεν μπορούν να βρουν κάτι παθολογικό, ίσως να είναι τοξικότητα από αμμωνιακό άζωτο. Τη δεύτερη χρονιά, έκανα ανάλυση στο έδαφος για αμμωνιακό άζωτο, αλλά έδειξε φυσιολογικό. Τα συμπτώματα επαναλαμβάνονται. Ξαναστέλνω ένα ολόκληρο φυτό στο φυτοπαθολογικό εργαστήριο. Αυτή τη φορά μου απαντάν ότι ανίχνευσαν τον Ιό του Μωσαϊκού της Αγγουριάς. Φυσικά, τα φυτά μου δεν εμφανίζουν κανένα σύμπτωμα του ιού. Έψαξα όσες κλείδες ασθενειών μπόρεσα να βρω, αλλά δεν βρήκα εικόνα που να ταιριάζει στα συμπτώματα. Η καλλιέργεια είναι βιολογική με ελάχιστες εισροές. Τυχόν γνώμες ευπρόσδεκτες...
Συνημμένα:
Last edit: 10 Χρόνια 8 Μήνες πριν by kanenas.

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 8 Μήνες πριν #18716 από ilias
Θα ήθελα να ρωτήσω:
α) τα συμπτώματα εμφανίστηκαν την ίδια εποχή και τις δύο χρονιές;
β) τα συμπτώματα εμφανίστηκαν μετά από βροχή;
γ) καλλιέργησες την ίδια ποικιλία και χρησιμοποιώντας τους ίδιους σπόρους και τις δύο χρονιές;
δ) καλλιέργησες στο ίδιο μέρος;
ε) τα συμπτώματα εμφανίστηκαν σε ένα φυτό και μετά επεκτάθηκαν ή όλα τα φυτά είχαν ταυτόχρονη προσβολή;

Οι εικόνες που έδειξες μοιάζουν με προσβολή από:
- Septoria
- Bacterial Spot
- Late Blight

Τονίζω το μοιάζουν, γιατί μου κάνει εντύπωση ότι ένα εργαστήριο δεν αναγνώρισε κάποια από τις 3 παραπάνω συνηθισμένες προσβολές.

2019.kalliergo.gr - www.altermarket.com

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 8 Μήνες πριν #18719 από kanenas

ilias έγραψε: Θα ήθελα να ρωτήσω:
α) τα συμπτώματα εμφανίστηκαν την ίδια εποχή και τις δύο χρονιές;


Ναι, τέλος άνοιξης. Αν περάσετε τον κέρσορα πάνω από τις φωτογραφίες μου, εμφανίζεται η ημερομηνία λήψης.

ilias έγραψε: β) τα συμπτώματα εμφανίστηκαν μετά από βροχή;


Όχι, ο καιρός εκείνη την εποχή είχε ήδη στεγνώσει. Μετά από βροχή πάντα ρίχνω CuSO4.

ilias έγραψε: γ) καλλιέργησες την ίδια ποικιλία και χρησιμοποιώντας τους ίδιους σπόρους και τις δύο χρονιές;


Συνολικά 5-6 ποικιλίες. Άλλα σπορόφυτα ήταν αγορασμένα (βιολογικά), άλλα τα έφτιαξα μόνος μου από βιολογικό σπόρο. Όλα εμφάνισαν συμπτώματα. Η μία ποικιλία ήταν εμπορικό υβρίδιο με τον χαρακτηρισμό VF (δηλ. ανοχή σε Verticillium-Fusarium), άρα μπορούμε να αποκλείσουμε αυτές τις ασθένειες.

ilias έγραψε: δ) καλλιέργησες στο ίδιο μέρος;


Τη δεύτερη χρονιά οι τοματιές μπήκαν στο ίδιο χωράφι αλλά σε διαφορετικές γραμμές.

ilias έγραψε: ε) τα συμπτώματα εμφανίστηκαν σε ένα φυτό και μετά επεκτάθηκαν ή όλα τα φυτά είχαν ταυτόχρονη προσβολή;


Περίπου ταυτόχρονα σε όλον τον αγρό. Ίσως η κερασοτοματιά (Red Cherry) παρουσίασε πιο όψιμα συμπτώματα, καθότι είναι γενικότερα πιό εύρωστο φυτό.

ilias έγραψε: Οι εικόνες που έδειξες μοιάζουν με προσβολή από:
- Septoria
- Bacterial Spot
- Late Blight


Το μόνο που θα μπορούσε να μοιάζει είναι το βακτήριο. Όμως, το βακτήριο θα το αντιλαμβάνονταν αμέσως στο εργαστήριο, άλλωστε το είχα σημειώσει ως πιθανή ασθένεια στο διαβιβαστικό έντυπο...

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #18729 από sopap
Βλέποντας τις φωτογραφίες, θα συμφωνούσα με τον Ηλία και με σένα για το βακτήριο αλλά τα βακτήρια συνήθως προσβάλουν τα νεαρά φύλλα και εσύ από ότι μας λες δεν έχεις καθόλου συμπτώματα σε νεαρά φύλλα και καρπούς. Από την άλλη η σεπτόρια προσβάλει τα φύλλα μεγαλύτερης ηλικίας αλλά τα κιτρινίζει και στο τέλος τα ρίχνει. Αν κατάλαβα καλά από τις φωτογραφίες, δεν έχουν πέσει. Περονόσπορος (Late blight) δεν είναι γιατί θα είχαμε συμπτώματα στους καρπούς. Θέλω να σε ρωτήσω αν έχεις παρατηρήσει κάτι διαφορετικό, πέρα από τις μαύρες κηλίδες, στην κάτω επιφάνεια των φύλλων;; Κάτι που να μοιάζει με χνούδι ή να αλλάζει το χρώμα..Πάντως, προσωπικά με προβληματίζει τι ότι τις φύτεψες στο ίδιο χωράφι και ας άλλαξες τις γραμμές και σου εμφάνισε τα ίδια συμπτώματα την ίδια χρονική περίοδο. Αν παρατηρήσεις κάτι καινούργιο, αν δεν σου κάνει κόπο πόσταρε το γιατί έχει ενδιαφέρον.

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #18731 από kanenas
Ναι, είχα απάντηση από δύο φυτοπαθολόγους, ότι τα συμπτώματα αυτά συνάδουν με ζημιά από όζον. Πού βρέθηκε το όζον στην Κεφαλονιά, στη μέση του ωκεανού, είναι μια άλλη συζήτηση...

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #18732 από sopap
Καλημέρα. Τι να σου πω σχετικά με το όζον..Μπορεί να συμβαίνει κάτι τοπικά, στη περιοχή σας. Αν παρατηρήσεις εσύ κάτι καινούργιο σε φύλλα και καρπούς, πες μας, οκ;

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #18735 από ilias
Όζον :silly:

Μπορεί να ισχύει (για να το λένε οι ειδικοί), αλλά σίγουρα εγώ πρώτη φορά το ακούω.
Για όλα όμως υπάρχει η πρώτη φορά...

2019.kalliergo.gr - www.altermarket.com

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #18763 από alias
γεια σας
οσον αφορα το προβλημα του φυλου κανενας
με οζον μαλον εχουν ψεκασει αυτον που στο ειπε (λιγο χιουμορ δεν βλαπτει χωρις βα θελω να θιξω κανενα) δηλαδη πες σε αυτον που στο ειπε σε ολη την ελλαδα εχουν ψεκασει με οζον? εχουμε και εδω στην περιοχη μου τετοιο προβλημα και εγω ειχα
με το που εμφανιστικαν τα πρωτα στιγματα τα ραντισα με θειαφι και το προβλημα εξαφανιστικε η ντοματια εβγαλε ολο το καλοκαιρι ενω καποιο αλλο φυτο δεν το ραντισα και κατεληξε σαν τα δικα σου

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #18764 από kanenas

alias έγραψε: γεια σας
οσον αφορα το προβλημα του φυλου κανενας
με οζον μαλον εχουν ψεκασει αυτον που στο ειπε

Η τοματιά δεν έχει φύλο. Φύλλα όμως, πολλά :)

(λιγο χιουμορ δεν βλαπτει χωρις βα θελω να θιξω κανενα) δηλαδη πες σε αυτον που στο ειπε σε ολη την ελλαδα εχουν ψεκασει με οζον?


Το 1/2 του πληθυσμού της Ελλάδας πραγματικά ζει σε ατμόσφαιρα εμπλουτισμένη με όζον (Αττική). Το θέμα είναι πού βρέθηκε στην Κεφαλονιά.

εχουμε και εδω στην περιοχη μου τετοιο προβλημα και εγω ειχα
με το που εμφανιστικαν τα πρωτα στιγματα τα ραντισα με θειαφι και το προβλημα εξαφανιστικε η ντοματια εβγαλε ολο το καλοκαιρι ενω καποιο αλλο φυτο δεν το ραντισα και κατεληξε σαν τα δικα σου


Οι τοματιές μου ραντίζονταν τακτικά με τη συνιστώμενη δόση θειαφιού, οπότε δεν έχει σχέση.

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #18778 από takulas
αυτο που μας δειχνεις στις ντοματιες του ΜΑΙΟΥ ειναι ενας ερεθισμος αν θες να το πουμε ετσι που προερχεται ειτε απο το ραντισμα (μεγαλη δοση ή λαθος επιλογη ουσιας -λιπασμα, φαρμακο-για την φαση της καλλιεργειας και την εποχη $ προσοχη στο χαλκο $) ειτε απο την αποτομη αλλαγη των καιρικων συνθηκων (αποτομη ζεστη ή πολυ κρύο τη νυχτα ) .Γενικα ειναι κατι φυσιολογικο που οπως θα διαπιστωνεις δεν επιρεαζει την αναπτυξη του φυτου.
Οσον αφορα τις ντοματες του καλοκαιριου -αυγουστος - αυτες οπωσ βλεπεις καιγονται απο κατω προς τα πανω γιατι η θερμοκρασιες ειναι μεγαλες και η ριζα καταστρεφεται κι αφου δεν μπορει να τραφει το φυτο μαραζωνει.

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Συντονιστές: ilias
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.561 δευτερόλεπτα