× Λαχανικά/Κηπευτικά

Συζητήσεις για λαχανικά/κηπευτικά και την καλλιέργειά τους. Εμπειρίες, συμβουλές, απορίες.

Με επιτυχία η καλοκαιρινή σοδειά 2013

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #18846 από theologis
Απαντήθηκε από theologis στο θέμα Με επιτυχία η καλοκαιρινή σοδειά 2013
Δεν μπορω να πιστεψω αν και μου λεγαν γι αυτο οτι μεσα στο κατακαλοκαιρο θα ξαναφυτεψω αγγουρια και θα εχουν προοδο. Του χρονου θα το τολμησω και εγω γιατι ειμαι πολυ ευχαριστημενος απο την παραγωγη και την ποιοτητα των αγγουριων που ειχα μεχρι τωρα αλλα οσο και αν προσπαθησα να τα κρατησω (ακομη και με διαφορα ραντισματα βιολογικα) δεν τα καταφερα. Σποροφυτα φυτευεις ή απο σπορο;
Ευχομαι να γεμιζουν αγγουρακια..... :)

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #18847 από sakis3625
Απαντήθηκε από sakis3625 στο θέμα Με επιτυχία η καλοκαιρινή σοδειά 2013
και εμεις εδώ 2 φορες βαζουμε αγγουράκια....(εγώ απο σπορο)

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #18849 από Porto Garden
Απαντήθηκε από Porto Garden στο θέμα Με επιτυχία η καλοκαιρινή σοδειά 2013
Παιδια,
Εδω στα Μεσογεια ακομα και παραγωγοί που επαθαν μεγαλη ζημια φετος στην τοματα απο την Tuta absoluta,(δεν εμεινε τπτ ορθιο) ακομα και αυτοι εβαλαν ξανα φυτα και αρχιζουν τωρα την συγκομιδή.

Θεολογη δεν ξαναβάζω σποροφυτα γτ φετος αλλα φυτα ηθελα να βαλω και αλλα μου εδωσαν,υστερα Ιουλιο μηνα που θυμήθηκα εδω να βαλω αγγουρια ειναι λιγο δυσκολο να έβρισκα σποροφυτα!!

Σε ευχαριστω για τις ευχες,ηδη ειναι γεματα ανθη τα αγγουρακια.Τις πιο κατω φωτο στις αφιερώνω .Ειναι το καλοκαιρινό μινι σπορείο μου,οι αγγουριες ανθισμένες και ενα ατζουρι Αρμενιας (γιγας)!!
Συνημμένα:
Last edit: 10 Χρόνια 7 Μήνες πριν by Porto Garden.

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #18850 από ilias
Απαντήθηκε από ilias στο θέμα Με επιτυχία η καλοκαιρινή σοδειά 2013
Χαιρετώ τους συγκαλλιεργητές!

Περιοχή: Αττική
Για το καλοκαίρι του 2013 έχουμε και λέμε:

Αγγούρια: Ότι πήρα ήταν μέχρι τις αρχές Ιουλίου. Μετά ξεράθηκαν. Υποψιάζομαι ότι πέρα από τη ζέστη, επηρεάστηκαν έντονα και από ωίδιο. Τα είχα φυτέψει κοντά σε κλήματα.

Τομάτες: Μεγάλη παραγωγή, αλλά μικρές σε μέγεθος. Φέτος τις έβαλα σε νέο μέρος και κάτι δεν πήγε καλά με το χώμα.

Κολοκύθια: Μεγάλη παραγωγή. Σταμάτησε προσωρινά με τις μεγάλες ζέστες του Αυγούστου, αλλά τώρα ξανά προς τη δόξα τραβούν.

Μελιτζάνες: Πολύ καλά όπως και τις προηγούμενες χρονιές.

Πιπεριές: Πολύ καλά. Σταθερή αξία!

2019.kalliergo.gr - www.altermarket.com

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #18853 από Porto Garden
Απαντήθηκε από Porto Garden στο θέμα Με επιτυχία η καλοκαιρινή σοδειά 2013
Καλησπερα Ηλια,
Φετος το ωιδιο ηταν πολυ της "μοδας",και γω τα πρωτα αγγουρια μου τα εχασα απο το ωιδιο.Τωρα ειναι σε εξαρση ο μπαμπακιτης (ψώρα),είδα σήμερα μια ροδιά και επαθα πλακα,εσπεριδοειδη,καλοπιστικα (κυπαρρισοειδη) ειναι γεματα!!

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #18854 από Kuria49
Απαντήθηκε από Kuria49 στο θέμα Με επιτυχία η καλοκαιρινή σοδειά 2013
Συγκαλλιεργητές γεια σας
Χαίρομαι που μαθαίνω ότι έγιναν σπορές καλοκαιρινών τέλος Ιουνίου γιατί εμένα φέτος που πρώτη μου φορά σε μπαξέ στο χώμα άργησα πολύ να τον φτιάξω και μου έλεγαν να μην φυτέυσω γιατί δεν θα γίνουν δεν έβαλα πολλά γιατί το φοβήθηκα άλλα τώρα περιμένω να πάρω καρπούζι και πεπόνι και κάποιες ποικιλίες από ντομάτες Είμαι βέβαια Θεσσαλονίκη αλλά αν και άρχισε το φθινόπωρο περιμένω να ωριμάσουν τα τελευταία μου λαχανικά Οι πατάτες που έβαλα αν και σχετικά νωρίς τέλη Απριλίου δεν έδωσαν τίποτε τα άλλα φασολάκια ντομάτες καλαμπόκια κολοκυθάκι πιπέρια και μελιτζάνες κάτι έδωσαν

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #18857 από sakis3625
Απαντήθηκε από sakis3625 στο θέμα Με επιτυχία η καλοκαιρινή σοδειά 2013
Νά τα και τα χειμερινά μας....έτοιμα....Κουνουπίδι, μπρόκολο. λάχανο, μαρούλι, κρεμμυδάκια, σκορδάκια, ρόκα και σπανάκι......

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #18895 από Porto Garden
Απαντήθηκε από Porto Garden στο θέμα Με επιτυχία η καλοκαιρινή σοδειά 2013
Να και τα δικα μου,αγγουρακια πρωτο χερι απο την δευτερη παρτιδα,μαρουλακια και κρεμμυδάκι !!


Υ.Γ. Θεολογη,τα αγγουρακια ειναι καλυτερα απο τα καλοκαιρινα!!!
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #18896 από theologis
Απαντήθηκε από theologis στο θέμα Με επιτυχία η καλοκαιρινή σοδειά 2013
:)
Τελειο σε βρισκω του χρονου θα το δοκιμασω και εγω απλα δεν εχω ποτε φυτεψει αγγουρακια απο σπορο παρα μονο σποροφυτα και επειδη ειναι υβριδια δεν μπηκα στην διαδικασια να κρατησω σπορο για τον επομενο χρονο οποτε θα αντιμετωπισω το προβλημα της ευρεσης φυτων στα τελη του ιουνιου....
Ο σπορος που εχεις εσυ ειναι δικος σου ή απο τα φακελακια που πωλουν ενιοτε τα καταστηματα;

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #18897 από Porto Garden
Απαντήθηκε από Porto Garden στο θέμα Με επιτυχία η καλοκαιρινή σοδειά 2013
Ειναι δικός μου,εδω ειμαι για οτι θέλεις!!

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Συντονιστές: ilias
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.122 δευτερόλεπτα