× Λαχανικά/Κηπευτικά

Συζητήσεις για λαχανικά/κηπευτικά και την καλλιέργειά τους. Εμπειρίες, συμβουλές, απορίες.

ΛΑΧΑΝΑ ΤΙ ΕΙΔΟΥΣ ΑΡΡΩΣΤΕΙΑ;

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #19018 από ilias
Απαντήθηκε από ilias στο θέμα ΛΑΧΑΝΑ ΤΙ ΕΙΔΟΥΣ ΑΡΡΩΣΤΕΙΑ;
Βασίλη, δεν είμαι ειδικός στα λάχανα.
Απλά σου προτείνω μία πρακτική, εύγευστη και οικονομική λύση... B)

2019.kalliergo.gr - www.altermarket.com

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #19019 από basilis
Απαντήθηκε από basilis στο θέμα ΛΑΧΑΝΑ ΤΙ ΕΙΔΟΥΣ ΑΡΡΩΣΤΕΙΑ;
παντως αν ξερει καποιο καποιο βιολογικη αντιμετωπιση ας μας την πει να την ξερουμε..
καλημερα!

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #19021 από armonia
Απαντήθηκε από armonia στο θέμα ΛΑΧΑΝΑ ΤΙ ΕΙΔΟΥΣ ΑΡΡΩΣΤΕΙΑ;
Ισως να βοηθουσε αραιωμενη γαλαζοπετρα σε ποσοστο 1% και ψεκασμα στο προβληματικο φυτο. προσοχη ,οχι προληπτικο ψεκασμα σε ολα γιατι υπαρχει πιθανοτητα να χασουμε φυτα. το προτεινω μονο ως εσχατη λυση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": basilis

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #19130 από basilis
Απαντήθηκε από basilis στο θέμα ΛΑΧΑΝΑ ΤΙ ΕΙΔΟΥΣ ΑΡΡΩΣΤΕΙΑ;
τελικα κοβοντας ενα φυλλο κ το πηγα σε γεωπονο μου ειπε πως ειναι μελιγκρα!
ακουσον ακουσον!κ απο τελη Αυγουστο που εφανιστηκαν δεν το πηρα χαμπαρι.βεβαια δεν ηταν σαν την μελιγκρα που ειχαν τα αγγουρια μου που τα ειχα στο ιδιο σεδον σημειο τον Ιουνιο..δεν ξερω αν φταει που ηταν στο ιδιο μερος..δεν ξερω αν εχει διαφορα μελιγκρα απο μελιγκρα..το καλοκαιρι εριχνα σαπουνονερο κ φυσικες πυρεθρινες αλλα δεν ειδα προκοπη αποτυχαν σχεδον τα αγγουρια.
επαθα κ εμαθα..τζαμπα τοσος κοπος καθε μερα σκοτωνα αυγα απο τις πεταλουδες τζαμπα..σημερα εριξα φυσικη πυρεθρινη
δεν τα παραταω ομως..
κανα σχολιο απο καποιον;τι κανω τωρα; καμια λυση;ο καιρος εδω βοηθαει ακομα την μελιγκρα νομιζω 20 βαθους το πρωι κ το βραδυ υγρασια..

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #19131 από ilias
Απαντήθηκε από ilias στο θέμα ΛΑΧΑΝΑ ΤΙ ΕΙΔΟΥΣ ΑΡΡΩΣΤΕΙΑ;
Θα μας βοηθούσες πολύ αν ανέβασες κάποιες φωτογραφίες.

2019.kalliergo.gr - www.altermarket.com

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #19134 από markonis
Απαντήθηκε από markonis στο θέμα ΛΑΧΑΝΑ ΤΙ ΕΙΔΟΥΣ ΑΡΡΩΣΤΕΙΑ;
Και τα δικά μου τα λάχανα ήταν γεμάτα αρρώστιες και κατέληξαν τροφή στις κότες,έτσι για να πιάσουν τόπο.Εδώ που τα λέμε ο καιρός κάνει μόνο για να καλλιεργήσεις οριζώνες και τίποτε άλλο χαχαχα

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #19135 από theologis
Απαντήθηκε από theologis στο θέμα ΛΑΧΑΝΑ ΤΙ ΕΙΔΟΥΣ ΑΡΡΩΣΤΕΙΑ;
Εγω απο περισυ ειχα αγορασει βακιλλο και τα ειχα σωσει απο τις καμπιες οπως και εφετος αλλα εχω μεγαλο προβλημα με τα σαλιγκαρια που δεν μπορω να τα εξολοθρεψω
Περισυ με την σταχτη απο το τζακι ειχα καταφερει κατι αλλα εφετος δεν εχω σταχτη αλλα και μαζι με τα κουνουπιδια και τα μπροκολα καταλαμβανουν μεγαλο χωρο και οι λυσεις που μπυ εδωσαν οι γεωπονοι ειναι ασυμφορες ασε που δεν μπορω να κανω βαρδιες το βραδυ για να τα μαζευω :laugh:

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #19136 από Kuria49
Απαντήθηκε από Kuria49 στο θέμα ΛΑΧΑΝΑ ΤΙ ΕΙΔΟΥΣ ΑΡΡΩΣΤΕΙΑ;
theologis καλησπέρα
Μου είπαν να σπείρω άσπρο σινάπι που κρατάει μακρυά τα σαλιγκάρια, αν το κόψεις στους 15 πόντους και το αφήσεις θα έχεις χλωρή λίπανση και τέλος αν αφήσεις μερικά φυτά να σποριάσουν θα μπορείς να φτιάξεις μουστάρδα
Μοιάζει ενδιαφέρουσα σαν λύση και έχω διαβάσει καλά σχόλια από όσους το δοκίμασαν, εγώ φέτος θα το δοκιμάσω
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Ki_pouros

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #19169 από theologis
Απαντήθηκε από theologis στο θέμα ΛΑΧΑΝΑ ΤΙ ΕΙΔΟΥΣ ΑΡΡΩΣΤΕΙΑ;
Αργησα να διαβασω το μηνυμα σου σορυ kuria49
Επειδη δεν εχω ιδεα απο το σιναπι που λες πες μου αν θελεις μερικα λογια και αν μπορω και τωρα να σπειρω. Αν εχεις καποιο λινκ που να περιγραφει αναλυτικα....και τα σπερνω περιμετρικα των λαχανικων ετσι ωστε να κανω καποιο φραγμα;
Σημειωτεον οτι τη μουσταρδα την τρωω με το κουταλι οποτε με ενα σμπαρο δυο τρυγονια :laugh:
Ευχαριστω
Last edit: 10 Χρόνια 5 Μήνες πριν by theologis.

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #19170 από Kuria49
Απαντήθηκε από Kuria49 στο θέμα ΛΑΧΑΝΑ ΤΙ ΕΙΔΟΥΣ ΑΡΡΩΣΤΕΙΑ;
theologis καλησπέρα
Τις πληροφορίες για το σινάπι μου τις έδωσε κάποιο μέλος της ομάδας πελίτι μου είπε να σπείρω το σινάπι στο μέρος που έχω τα λαχανικά και μόλις γίνει 15 εκ να το κόψω και να το αφήσω επί τόπου να αφήσω μερικά φυτά για σπόρους για μουστάρδα. Εγώ έσπειρα φέτος σινάπι άσπρο, υπάρχει και το άγριο το μαύρο σινάπι (αυτοφυές) που είναι πιο πικάντικο και αν θέλεις μπορείς να βάλεις λίγους σπόρους και από το μαύρο σινάπι για να φτιάξεις πιο πικάντικη μουστάρδα. Εννοείται ότι πρέπει να ξέρεις το φυτό για να μαζέψεις σπόρους. Μπορείς να σπείρεις αυτή την εποχή στο κήπο σου, εγώ έβαλα σε όλα τα παρτέρια και θα το κόψω για λίπανση αφήνοντας περιμετρικά μερικά φυτά για σπόρους

Εχεις 3 τρυγόνια με ένα σμπάρο

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Συντονιστές: ilias
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.057 δευτερόλεπτα