× Λαχανικά/Κηπευτικά

Συζητήσεις για λαχανικά/κηπευτικά και την καλλιέργειά τους. Εμπειρίες, συμβουλές, απορίες.

Μαρουλια

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #19061 από alias
Μαρουλια δημιουργήθηκε από alias
καλησπερα στην ομορφη παρεα
εχω ενα προβλημα με τα μαρουλια
πριν αρκετους μηνες μου εστειλαν σπορο μαρουλιου (παλια ντοπια ποικιλια μου ειπαν) και πριν απο λιγο καιρο εσπειρα και ειχα μεγαλη επιτυχια τωρα που αρχισαν να μεγαλωνουν τα φυτα προσεξα οτι δεν σχηματιζετε η λεγωμενη μαπα αλλα ο κορμος μεγαλωνη και καθε 5 ποντους περιπου βγαζει και ενα φυλλο. για ποιο λογο γινετε αυτο ? ειναι απο την ποικιλια ή κανω κατι λαθος? μεχρι περσι που αγοραζα φυτα δεν ειχα τετοιο προβλημα
ευχαριστω

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #19072 από Kuria49
Απαντήθηκε από Kuria49 στο θέμα Μαρουλια
alias γεια σου αν κατάλαβα καλά έχει αρχίσει να πετάει κλαδιά? Δηλ έχει αρχίσει να σποριάζει? Αν είναι έτσι τότε θα είναι ποικιλία για πιο ψυχρές εποχές με μικρό κύκλο αναπαραγωγής, δεν μάζεψες μάλλον και τα εξωτερικά φύλλα που μεγάλωσαν, όποτε με τις ζέστες προχώρησε το φυτό για ανθοφορία

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #19075 από alias
Απαντήθηκε από alias στο θέμα Μαρουλια
ευχαριστω για την απαντηση
σημερα ειχαμε λαικη εδω στο χωριο και ρωτησα μια γυνεκα που πουλαει φυτα και μου ειπε οτι ο καιρος
φταιει εχει πολυ ζεστη γι αυτο το φυτο περνει τον ανηφορο και ανεβενει
οσο για την ποικιλια αν δεν απατωμε εσυ ου ειχες στειλει σπορο και αν χρειαστει κανεις εδω ειμαι

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #19076 από theologis
Απαντήθηκε από theologis στο θέμα Μαρουλια
Στα δικα μου συμβαινει ακριβως το αντιθετο.
Εχουν μεγαλωσει πολυ τα φυλλα αλλα ειναι ανοιχτα σαν μαργαριτες και εχουν πολυ πλακα ετσι πως ειναι διπλα διπλα

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #19078 από Kuria49
Απαντήθηκε από Kuria49 στο θέμα Μαρουλια
alias γεια σου δεν θυμάμαι αν σου έστειλα σπόρο και τι σπόρο πάντως μόλις μαζέψεις περιμένω να μου στείλεις για να διατεθεί σε άλλους ενδιαφερόμενους που συνεχώς αυξάνονται
Μάζεψε τα εξωτερικά φύλλα για σαλάτα και μην κόβεις ολόκληρο το φυτό για να σου κρατήσουν περισσότερο έτσι Στο μαρούλι, στο αντίδι, στη ρόκα και στο σπανάκι είναι καλό να κόβουμε τα εξωτερικά φύλλα που έχουν και όλες τις ουσίες και να αφήνουμε το φυτό να μεγαλώσει κιάλλο

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #19079 από Kuria49
Απαντήθηκε από Kuria49 στο θέμα Μαρουλια
theologis κόψε τα εξωτερικά τα φύλλα όσο είναι τρυφερά για τις σαλάτες σου και άσε το φυτό να μεγαλώσει μην περιμένεις να κόψεις όλο το φυτό με μιας

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #19082 από theologis
Απαντήθηκε από theologis στο θέμα Μαρουλια
Αυτο κανω kuria49 μαλιστα δε περισυ το αφησα και ψηλωσε πολυ και μεσα στον χειμωνα που δεν ημουν εδω εβγαλε σπορο.μη γνωριζοντας πως να το βγαλω εκοψα τα μπουκετα οπως την ριγανη και τα αφησα να ξεραθουν και μετα τα εβαλα σε μια σακουλα και τελη σεπτεμβρη τα ετριψα πανω σε μια ζαρτινιερα και ω του θαυματος βγηκαν μαρουλια.περισυ ειχα ερθει στο στρατοπεδο Καρατασου σε μια εκδηλωση που ειχε κανει το ΠΕΡΚΑ και πηρα σπορους απο εσενα που δεν ηξερα ποια ησουν :cheer:
Δεν ειχα εμπειρια συλλογης αλλα ειχα και απογοητευθει απο διαφορα φακελακια που αγορασα δημιουργωντας σπορεια ειδικα μελιτζανες και ειπα οτι φετος δεν θα ξανακανω.
Αλλα το μαρουλι μου δωσε θαρρος και εφετος κρατησα απο τοματινια και λιγες καυτερες και περιμενω με αγωνια να ερθει ο καιρος να δω αν τα καταφερα.
Καθε χρονο προσπαθω να κρατησω σπορο απο βασιλικο αλλα δεν φυτρωνει σε αντιθεση με τον αδελφο μου που ειναι τελειως ασχετος με το αντικειμενο και εχει γεμισει το μπαλκονι του με βασιλικους.
Ερωτημα....
Ειχα μια πολυ καλη παραγωγη απο δυνατες καυτερες αλλα λατρης των καυτερων οπως ειμαι τις εφαγα ολες και εβαλα και μερικες στην καταψυξη.μπορω να κρατησω τωρα σπορο που δεν ειναι και πολυ στα δυνατα του το φυτο;

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #19087 από Kuria49
Απαντήθηκε από Kuria49 στο θέμα Μαρουλια
theologis σπόροι από τις πιπεριές που έχεις στην κατάψυξη δεν κάνουν για αναπαραγωγή αλλά αν έχεις ακόμα φυτά που δίνουν πιπεριές δεν χάνεις τίποτε να κρατήσεις λίγους σπόρους και να δοκιμάσεις να τις αναπαράγεις ... βέβαια μπορείς να κρατήσεις το φυτό να μην χαλάσει τον χειμώνα και να έχεις την άνοιξη ένα δυνατό φυτό με πλουσιότερη παραγωγή, ειδικά στις πιπεριές που δύσκολα βλασταίνουν αν έχεις χώρο είναι καλύτερα να διατηρήσεις το φυτό για 2η χρονιά
Αν θέλεις να δοκιμάσεις έχω βρεί ξενική ποικιλία καυτερής πιπεριάς
Σπόρους βασιλικού έχω αρκετούς οπότε μπορείς να ξαναδοκιμάσεις, ο βασιλικός θέλει να είναι υγρό το χώμα αλλά όχι πολύ βρεγμένο

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #19089 από theologis
Απαντήθηκε από theologis στο θέμα Μαρουλια
Και περισυ συζηταγαμε το θεμα περι διατηρησης των φυτων για δευτερη χρονια και συγκεκριμενα για τις μελιτζανες.
Δεν μου φανηκαν οτι θα μπορουσαν να βγαλουν τον χειμωνα και τελικα προτιμησα να τις ξηλωσω.
Εχω και το κουσουρι να οργωνω το μερος δυο τρεις φορες μεχρι να αρχισω τα φυτεματα και να το βλεπω καθαρο οποτε ..
Τωρα βλεπω τα πιπερια να ξαναγενιουνται ....δεν ξερω τι θα κανω προς το παρον εβγαλε παλι πολλα λουλουδια αλλα αν αλλαξει ο καιρος δεν πιστευω οτι θα βγαλει ικανοποιητικο καρπο σε μεγεθος
Θα πρεπει να τα προστατεψω απο το κρυο κανοντας ενα φρακτη μα υφασμα προστασιας ή να τα αφησω ετσι οπως ειναι καιβλεπουμε; Υπ οψιν οτι το εδαφος δεν ειναι και οτι καλυτερο και καθε χρονο το εμπλουτιζω με κοπρια.....
Οταν μιλαγα για πιπεριες στην καταψυξη δεν εννοουσα να παρω σπορο απο εκεινες μια που ειναι και ψητες και ετοιμες να φαγωθουν.Μιλαγα για τον καρπο που εχω τωρα και αν ειναι δυνατος ο σπορος να αναπαραχθει μια και λενε οτι οι πρωτοι καρποι ειναι δυνατοι και απο αυτους κραταμε
Καλημερα και καλο τριημερο αν και σημερα η ομιχλη με απογοητεψε...

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #19095 από Kuria49
Απαντήθηκε από Kuria49 στο θέμα Μαρουλια
theologis σπορούς για αναπαραγωγή κρατάς από την αρχή, την μέση και το τέλος της παραγωγής έχεις δηλ ενα μίγμα σπόρων διότι η επιλογή μόνο των πρώτων καρπών οδηγεί σε πρώιμες ποικιλίες Δες για το θέμα το egxeiridio_peliti_2008
Οσο για την διατήρηση για δευτερη χρονιά της πιπεριάς μπορεί να είναι εύκολη ή δυσκολη υπόθεση ανάλογα με τον καιρό και την διάθεση σου παντώς μια ελάχιστη προσπάθεια για μας έδω στα βόρεια είναι να καλήψουμε το φυτό με ναύλον
Τώρα για την χρήση κοπριάς ή μη δες το triton.chania.teicrete.gr/bio_geo/Tsoyknida/Tsoyknida_1.htm ίσως σε βοηθήσει

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Συντονιστές: ilias
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.115 δευτερόλεπτα