× Λαχανικά/Κηπευτικά

Συζητήσεις για λαχανικά/κηπευτικά και την καλλιέργειά τους. Εμπειρίες, συμβουλές, απορίες.

ΔΙΑΔΙΚΤΥΟ . ΠΟΣΟ ΣΑΣ ΒΟΗΘΗΣΕ ΣΤΙΣ ΚΑΛΛΙΕΡΓΕΙΕΣ ???

Περισσότερα
10 Χρόνια 1 Μήνας πριν #19641 από despina119
Βιόρυθμοι παιδιά...όπως παντού στη φύση.

Μπορεί κάποια προβλήματα μελών που υπήρξαν πέρσι να δείχνουν τα αποτελέσματά τους τώρα..
Μπορεί ότι επειδή ταυτόχρονα συνέπεσε και η αλλαγή του σαιτ κάποιοι να δυσκολεύτηκαν να προσαρμοστούν. Ακόμα κι εγώ προσωπικά δυσκολεύτηκα, για αρκετό διάστημα έψαχνα κάτι, δεν το έβρισκα και το παρατούσα...πόσο μάλλον να γράψω κάτι.
Επίσης πιστεύω πως η χειμερινή περιοδος είναι μη-καλλιεργητική για τους περισσότερους, άρα διακιολογείται μια κοιλιά...
Μπορεί ότι εμείς οι κάπως παλιότεροι και πιστοί αναγνώστες του kalliergo, όχι πως χάσαμε τον ενθουσιασμό μας, αλλά οι περισσότερες απορίες μας καλύφθηκαν αρα απλά πειραματιζόμαστε μόνοι μας..
Μπορεί όντως κάποιοι να βαρέθηκαν και πλέον να απέχουν από καλλιέργειες..

Η περιοδική εναλλαγή αναγνωστών σε ένα σαιτ είναι δεδομένη και με το πλούσιο υλικό που έχει συγκεντρώσει ο Ηλίας νομίζω πως είναι θέμα χρόνου να ανέβει πάλι. Είμαι πολύ αισιόδοξη!
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": ilias

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 1 Μήνας πριν #19648 από notorius
Εγώ πιστεύω ότι το διαδίκτυο είναι ένα φοβερό εργαλείο, αλλά όπως έγραψε και ο Ηλίας, σημαντικό είναι να το χρησιμοποιείς σωστά. Μέσα στην πληθώρα των πληροφοριών χάνεται η σωστή πληροφορία, ή η πληροφορία που ψάχνεις να βρεις. Εμένα με βοηθά -και λόγω της δουλειά μου- πάρα πολύ. Είμαι μέσα στο δίκτυο περίπου 12 ώρες την ημέρα, ψάχνοντας πληροφορίες για διάφορα θέματα.

Στις καλλιέργειες με βοήθησε πολύ σε διάφορα προβλήματα που αντιμετώπισα. Από τότε που ανακάλυψα το 2019.kalliergo.gr βρίσκω ότι χρειάζομαι χωρίς να χρειάζεται να googlάρο και να ψάχνω μέσα στο χάος των αποτελεσμάτων.

Το ότι δεν γράφουμε συχνά, είναι γιατί ο καθένας μας κουβαλάει τόσα μέσα στο κεφάλι του (προβλήματα), που είναι πολύ πιο εύκολο να διαβάσεις (στα πεταχτά) ένα άρθρο που σε ενδιαφέρει, παρά να σκεφτείς, να προβληματιστείς για να γράψεις ένα θέμα.

Πάντως είμαστε εδώ, έστω σαν αναγνώστες…
Με την ευκαιρία να ευχαριστήσω τον Ηλία που αντέχει ακόμα και μας παρέχει το χρήσιμο και πολυχρηστικό αυτό εργαλείο.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": ilias

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 1 Μήνας πριν - 10 Χρόνια 1 Μήνας πριν #19652 από ilias
Η ενασχόληση με τις καλλιέργειες και η δημιουργία ενός σχετικού ιστότοπου (web site) ήταν για εμένα μία όαση ηρεμίας σε σχέση με τους φρενήρεις ρυθμούς της πληροφορικής.

Προσωπικά δούλεψα πολύ για το 2019.kalliergo.gr σε δύο φάσεις:
  • Τα πρώτα δύο χρόνια κατά τη φάση της δημιουργίας του και του εμπλουτισμού του με περιεχόμενο.
  • Κατά τη φάση της μεγάλης αναβάθμισής του.

Ενδιάμεσα υπήρξαν φάσεις έντονης δραστηριότητας, οι οποίες όμως ουδεμία σχέση είχαν σε σχέση με τις δύο προαναφερθείσες περιόδους.

Υπάρχει πάντα η καθημερινή ρουτίνα, αλλά αυτό είναι πταίσμα σε σχέση με τους ρυθμούς της πραγματικής δουλειάς. (Ζητώ συγγνώμη σε όσους καθυστερώ περισσότερες από 2 ημέρες να τους απαντήσω)

Μου αρέσει που το 2019.kalliergo.gr πλέον κινείται σε χαλαρούς ρυθμούς, ενώ έχει πολλές χιλιάδες επισκέπτες καθημερινά.
  • Σημαίνει ότι έχει αρκετές πληροφορίες και προσφέρει απαντήσεις.
  • Σημαίνει ότι ακολουθεί τους ρυθμούς της φύσης που είναι χαλαροί.
  • Σημαίνει ότι όλοι μαζί κάτι καλό κάνουμε!!!

takulas έγραψε: παρατηρώ οτι οι χρήστες του καλλιεργώ έχουν κάτσει όπως λέμε λιγάκι . δεν βλεπω πολλές απαντήσεις ούτε και δημιουργία νέων θεμάτων .και γενικότερα παρατηρώ οτι πολλα άλλα blog που έχουν θέμα τη φύση και την καλλιεργεια αναδημοσιεύουν αναφορες απο το σαιτ του καλλιεργω κυρίως και 2-3 αλλων .
Η ασχολία με τις καλλιεργειες μήπως αποδειχθηκε οτι δεν είναι και τοσο απλή τελικα?
Ωραία η κουβέντα στο ιντερνετ αλλα η πράξη δύσκολη?
κοιτάζω πολλα παλια άρθρα και βλέπω χρήστες που έχουν χαθεί και νέοι να έχουν πάρει τη θέση τους .
Οι πολλες ερωτήσεις για θέματα καλλιέργειας λιγοστεύουν ,λιγότερος ενθουσιασμός ,λιγότερες περιγραφές ,πάνε και τα ημερολογια της κυρίας ρούλας και οι βαθυστόχαστες και αναλυτικές περιγραφες τεχνικων απο αρχαίους χρήστες με πείρα . Τι γίνεται τελικά ? Δεν φαντάζομαι να χάθηκαν τα pc απο τα σπιτια? Πρέπει να πω εδώ ένα μεγάλο μπράβο στον διαχειριστη ΗΛΙΑ που αναβαθμίζει συνεχώς τη σελίδα και μας κρατάει το ενδιαφέρον εμφανισιακά και όχι μόνο


2019.kalliergo.gr - www.altermarket.com
Last edit: 10 Χρόνια 1 Μήνας πριν by ilias.

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 1 Μήνας πριν - 10 Χρόνια 1 Μήνας πριν #19653 από ilias
Εδώ takulas θίγεις ένα πολύ ευαίσθητο θέμα που με πληγώνει πολύ και βαθιά.

Δεκάδες sites χρησιμοποιούν (αναπαράγουν) άρθρα από το 2019.kalliergo.gr χωρίς να αναφέρουν την πηγή με τη μορφή backlink.

Αυτό που υποσχέθηκα στον εαυτό μου δημιουργώντας το 2019.kalliergo.gr ήταν να δημιουργώ ΠΡΩΤΟΤΥΠΑ άρθρα.

Κι όπως θα έχετε όλοι παρατηρήσει, αναφέρω στα άρθρα του 2019.kalliergo.gr όχι μόνο πηγές, αλλά και πηγές των φωτογραφιών που χρησιμοποιήθηκαν.
Αυτό είναι το σωστό, και αυτό κάνω.

Αυτοί οι κύριοι/κυρίες αναδημοσιεύουν αυτά τα άρθρα σα δικά τους χωρίς να έχουν την ευαισθησία να δώσουν ένα σύνδεσμο προς την πηγή.

Είναι θέμα χρόνου να κινηθώ νομικά απέναντί τους.

Παραβιάζουν τους όρους χρήσης των άρθρων του 2019.kalliergo.gr.

Δεν μπορείς κάποιος να επενδύει χρόνο, γνώση και χρήμα γράφοντας μοναδικά άρθρα για να τα εκμεταλλεύεται κάποιος άλλος άκοπα με ένα απλό copy & paste.

takulas έγραψε: γενικότερα παρατηρώ οτι πολλα άλλα blog που έχουν θέμα τη φύση και την καλλιεργεια αναδημοσιεύουν αναφορες απο το σαιτ του καλλιεργω


2019.kalliergo.gr - www.altermarket.com
Last edit: 10 Χρόνια 1 Μήνας πριν by ilias.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": fanish1

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Συντονιστές: ilias
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.096 δευτερόλεπτα