× Λαχανικά/Κηπευτικά

Συζητήσεις για λαχανικά/κηπευτικά και την καλλιέργειά τους. Εμπειρίες, συμβουλές, απορίες.

Σποροφυτα ντοματας ψιλολιγνα

Περισσότερα
10 Χρόνια 1 Μήνας πριν #19643 από enjo
Σποροφυτα ντοματας ψιλολιγνα δημιουργήθηκε από enjo
Οι ντομάτες μου που βγήκαν στο σπορείο έχουν παρει πολύ ύψος με αποτέλεσμα να είναι ψιλόλιγνες.Υψος που νομίζω δεν δικαιολογείται για φυτά 15 ημερών.Νομίζω οτι αν συνεχίσουν να ψηλώνουν δεν θα έχω παραγωγή.Σημειώνω ότι τα σπορόφυτα τα είχα μια βδομαδα μεσα σε σακούλα(όπως πρότεινε φίλος του φορουμ) και μόλις έσκασαν τα εβγαλα απο την σακουλα και τα εχω μεσα στο σπίτι.Νερό πολύ δεν τα ρίχνω, το χώμα είναι τύρφη, τι λαθος μπορεί να έκανα?


Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 1 Μήνας πριν #19644 από ilias
Απαντήθηκε από ilias στο θέμα Σποροφυτα ντοματας ψιλολιγνα
Γεια σου enjo,

Σε παρακαλώ διάβασε το άρθρο Καλλιέργεια τομάτας (ντομάτας) - Οδηγίες & Συμβουλές και συγκεκριμένα την ενότητα:
2019.kalliergo.gr/kalliergies-odigies/bl...tml?showall=&start=2

Εκεί θα δεις ότι τα φυτάκια πρέπει να τα χτυπά τακτικά ένα ρεύμα αέρα ώστε να κουνιούνται καθώς μεγαλώνουν. Η κίνηση τα βοηθά να αναπτύξουν ισχυρό στέλεχος. Διαφορετικά γίνονται ψηλά και λεπτά.

Επίσης στη δική σου περίπτωση, πρέπει να έχεις προσθέσει πολύ κοπριά ή άλλο λίπασμα με αποτέλεσμα να μεγαλώνουν πολύ γρήγορα σε ύψος, πριν ακόμη σχηματιστούν καλά τα φύλλα τους.

2019.kalliergo.gr - www.altermarket.com
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": enjo

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 1 Μήνας πριν #19646 από francopsa
Απαντήθηκε από francopsa στο θέμα Σποροφυτα ντοματας ψιλολιγνα
καλησπερα το προβλημα ειναι η 8ερμοτιτα οταν εχουν παρη μεγαλη 8ερμοκρασια μεγαλωνη πολυ γρηγορα το στελεχος ετσι την επα8α και εγω με το 8ερμενομενο οταν αρχιζη και σκαη ο σπορος δεν 8ελη κανενα ειδος 8ερμανσης τα αφινουμε να μεγαλωσουν με την 8ερμοκρασια δωματιου και την 8ερμοκρασια του ηλιου το εχω τσεκαρι με πολα πιραματα και ο αερας οπως ειπαι ο ηλιας χρειαζετε ο ειδιος με συμβουλεψε πριν 2 εβδομαδες φραντσεσκος φιορεντζα
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": ilias, enjo

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 1 Μήνας πριν - 10 Χρόνια 1 Μήνας πριν #19655 από Pris
Απαντήθηκε από Pris στο θέμα Σποροφυτα ντοματας ψιλολιγνα
Μια δική μου παρατήρηση έχει να κάνει με την ηλιοφάνεια και την θερμότητα που δέχονται. Πρέπει να είναι ανάλογα. Αλλιώς υπάρχουν προβλήματα.

Εγώ πέρσι τα ξεκίνησα κοντά στον λέβητα για καλύτερη θερμοκρασία, μια και στην Τρίπολη που μένω έχει ΚΡΥΟ, οπότε ήθελα την ζέστη για να ξεμυτίσουν.

Το πρόβλημα ήταν ότι ενώ ξεπετάχτηκαν σχετικά σύντομα, λόγω ανεπαρκούς ηλιοφάνειας (τα έβγαζα στο φως, αλλά μάλλον δεν επαρκούσε) στον χώρο του λέβητα έκαναν ακριβώς αυτόν τον κορμό. Λεπτό και ψηλό και μάλιστα από ένα σημείο και μετά έσπαγαν οι κορμοί (όχι απλά έγερναν) μη μπορώντας να υποστηρίξουν το βάρος των φύλλων. Ούτε ένα σπορόφυτο δεν επιβίωσε.

Στην δεύτερη φουρνιά που έβαλα με το που έσκασαν, βγήκαν αμέσως από τον λέβητα και πήγαν σε χαμηλότερη μεν θερμοκρασία (από 20-24 σταθερά σε 17-18 σταθερά) αλλά σε ηλιοφάνεια. Κι έτσι μπόρεσαν ν' αναπτυχθούν.
Last edit: 10 Χρόνια 1 Μήνας πριν by Pris.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": ilias, francopsa, enjo, tomas66

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 1 Μήνας πριν #19662 από ilias
Απαντήθηκε από ilias στο θέμα Σποροφυτα ντοματας ψιλολιγνα
Η θερμότητα ήταν μία παράμετρος που δεν έλαβα υπόψη στο δικό μου σχόλιο.
Σας ευχαριστώ που το κάνατε εσείς Pris και francopsa.

2019.kalliergo.gr - www.altermarket.com
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": tomas66

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν #19719 από tsouknidas
Απαντήθηκε από tsouknidas στο θέμα Σποροφυτα ντοματας ψιλολιγνα
Απο τις φωτογραφίες σου φαίνεται ότι χρησιμοποιείς κάποιο είδος φωτισμού,προφανώς κάποια λάμπα ή λάμπες cool white.Αν δεν κάνω λάθος γράφεις ότι τα έχεις μέσα στο σπίτι.Άρα λοιπόν και δίπλα στο παράθυρο να τα έχεις για να έχουν φώς και λάμπες να χρησιμοποιείς χρειάζεται προσοχή ως προς την θέση.Σκέψου να σε έχουνε δεμένο σε μια καρέκλα σε απόσταση ενός μέτρου απο το τραπέζι πάνω στο οποίο είναι έτοιμο το αγαπημένο σου φαγητό κι εσυ έχεις να φάς 15 ημέρες.Φαντάζεσαι τι κλίση θα πάρει ο λαιμός σου,δεν ξέρω εάν θα μακρύνει κιόλας :P
Αν είναι δίπλα στο παράθυρο πρέπει να φωτίζεται επαρκώς και για πολλές ώρες τη μέρα.Εάν είναι λάμπες(τέτοιου τύπου) η απόσταση πρέπει να είναι μικρή,ούτε δυο παλάμες.Τα φυτά σου ψάχνουν απεγνωσμένα το φώς
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": enjo

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν #19727 από polmoutz
Απαντήθηκε από polmoutz στο θέμα Σποροφυτα ντοματας ψιλολιγνα
Πολυ καλες οι παρατηρησεις σας.
Εγω εβαλα τους σπορους ντοματας ROMA μεσα σε ενα φιλτρο του καφε και το μουσκεψα ελαφρως.Κατοπιν το εβαλα μεσα σε μια σακουλα διαφανες που κλεινει σαν φερμουαρ αεροστεγως.Σε πολυ λιγες χτυπησαν οι σποροι,Εχθες πηρα μερικους με το τσιμπιδακι και τους εβαλα στο χωμα σε ενα πλαστικο μικρο θερμοκηπιο.Και τα κρατησα μεσα στο δωματιο.Αλλα απο αυριο θα τα βγαζω και μερικες ωρες εξω με το καλυμα,αλλα οταν εχει ηλιο χωρις το καλυμα.
B)

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν #19728 από physiart
Απαντήθηκε από physiart στο θέμα Σποροφυτα ντοματας ψιλολιγνα
Η ηλιοφάνεια για την ανάπτυξη είναι σπουδαίο σημείο και πρέπει να τηρείται σωστά. Οι δικές μου που τις φύτεψα το Γενάρη με αυτές τις ζέστες έχουν γίνει έτοιμες για μεταφύτευση. Φυσικά τις έβγαζα κάθε μέρα και έπαιρναν αέρα και ζέστη με ήλιο. Περιμένω και γύρω στις 15 Μάρτη θα φυτέψω.
Το θέμα το δικό μου είναι άλλο. Θυμήθηκα ότι περίπου στο θερινό ηλιοστάσιο ο ήλιος δε θα βλέπει τα παρτέρια μου για κανένα μήνα. Θα είναι έμμεση η ακτινοβολία που θα φτάνει στα φυτά. Μέχρι τότε όμως θα έχουν εκτεθεί σε αρκετό ήλιο. Πιστεύετε ότι θα έχω πρόβλημα και δε θα δένουν; Έχει αρχίσει να με απασχολεί αυτό αρκετά...

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν #19731 από tomas66
Απαντήθηκε από tomas66 στο θέμα Σποροφυτα ντοματας ψιλολιγνα
καλημερα,και τα δικα μου που τα εβαλα μεσα φεβρουαριου εχουν βγει και ειναι ψηλολιγνα,οι γνωμες γεωπονων που ρωτησα διαφερουν,τα ειχα μεσα σε 22-23 βαθμους,εχω αρχισει εδω και 10 μερες νατα βγαζω στο φως εστω και αν κανει κρυο για να τα σοκαρω και να χοντρυνουν οπως μου ειπαν,αλλος μου ειπε να τα βγαζω εξω αν εχει πανω απο 15 βαθμους,εχω χασει τα μισα φυτα μου,τι απο ολα αυτα να κανω;αν θελω να μεταφυτευσω στην περιοχη μου τελος μαρτη,ποτε πρεπει να τα βαλω;

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν #19732 από physiart
Απαντήθηκε από physiart στο θέμα Σποροφυτα ντοματας ψιλολιγνα
Τελικά μάλλον ο καθοριστικός παράγοντας είναι ο ήλιος και όχι τόσο θερμοκρασία, αν και χωρίς την κατάλληλη θερμοκρασία πάλι κάτι στραβώνει...

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Συντονιστές: ilias
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.429 δευτερόλεπτα