× Λαχανικά/Κηπευτικά

Συζητήσεις για λαχανικά/κηπευτικά και την καλλιέργειά τους. Εμπειρίες, συμβουλές, απορίες.

Σκουλίκι στα πατζάρια και το σπανάκι

Περισσότερα
10 Χρόνια 1 Μήνας πριν #19748 από physiart
Σκουλίκι στα πατζάρια και το σπανάκι δημιουργήθηκε από physiart
Εδώ και μερικές μέρες έχω διαπιστώσει μία προσβολή από σκουλίκι στα φύλλα του πατζαριού αλλά και στο σπανάκι όπου πρωτοεμφανίστηκε. Αρχικά υπάρχει μία συστοιχία μακρόστενων αυγών στο κάτω μέρος του φύλλου και στη συνέχεια από το σημείο αυτό αναπτύσσεται μέσα στο φύλλο σκουλίκι (βλέπε φώτο) που το κατατρώει εσωτερικά. Μέχρι στιγμής τα καταπολεμώ με το χέρι. Εικάζω ότι είναι κάποιο είδος μύγας. Γνωρίζει κανείς από τις φωτογραφίες ποιο έντομο μπορεί να είναι;







Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 1 Μήνας πριν #19749 από ΑΡΓΥΡΗΣ
Απαντήθηκε από ΑΡΓΥΡΗΣ στο θέμα Σκουλίκι στα πατζάρια και το σπανάκι
Καλημέρα φίλε μου. Από τις εικόνες που βλέπω θα έλεγα ότι είναι το κοινό πράσινο σκουλήκι που προσβάλει πολλά από τα κηπευτικά. Είναι πράσινες χωρίς τρίχες με λευκές γραμμές. Υπάρχουν σκευάσματα αλλά και παγίδες με χρώμα η με φερομονες αλλά εγώ που στον δικό μου κήπο δεν χρησιμοποιώ φυτοφάρμακα προτιμώ την κλασική συνταγή με λίγο πράσινο σαπούνι τριμμένο μια κουταλιά οινόπνευμα και μια κουταλιά λάδι διαλυμένα σε χλιαρό νερό. Εφαρμογή κάθε 4-5 μέρες η μετά από βροχή. Ελπίζω να έχει αποτέλεσμα.

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 1 Μήνας πριν #19751 από physiart
Απαντήθηκε από physiart στο θέμα Σκουλίκι στα πατζάρια και το σπανάκι
Αργύρη σ' ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου.
Έκανα και εγώ μία αναζήτηση. Το σκουλίκι αυτό είναι η κάμπια της Pegomya hyoscyami (μύγα ή φυλλορύκτης των τεύτλων - 2019.kalliergo.gr/kalliergies-odigies/ex...tis-ton-teytlon.html ). Η ξένοι το λένε και spinach leafminer ( ccesuffolk.org/assets/Horticulture-Leafl...pinach-Leafminer.pdf - pnwhandbooks.org/insect/vegetable/vegeta...ts/spinach-leafminer ). Προς το παρόν έχω ελέγξει τον πληθυσμό με το χέρι, καταστρέφοντας τα αυγά καθώς και τις κάμπιες στα προσβεβλημένα φύλλα. Έχω κάνει βέβαια πολλές εφαρμογές με έγχυμα τσουκνίδας μέχρι τώρα που πιθανά να βοηθά.

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 1 Μήνας πριν #19778 από alias
Απαντήθηκε από alias στο θέμα Σκουλίκι στα πατζάρια και το σπανάκι
γεια σας μπορειτε οσο ειναι μικρα τα φυτα να ραντισετε και με θειαφι το οποιο λογο μυρωδιας μαλον αποτρεπει πεταλουδες και αλλα εντομα να αποθεσουν τα αυγα στα φυλλα των φυτων και εκτος απο αυτο ειναι και πολυ καλο μυκητοκτονο

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Συντονιστές: ilias
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 1.276 δευτερόλεπτα